V Pardubickém kraji se o první Českou cenu za architekturu uchází 5 nominovaných děl

31.8.

V Pardubickém kraji se o první Českou cenu za architekturu uchází 5 nominovaných děl

Česká komora architektů (ČKA) v lednu 2016 vyhlásila 1. ročník České ceny za architekturu (ČCA). Soutěžní přehlídka se setkala s obrovským zájmem architektů, kteří do ní přihlásili téměř 500 realizací. Sedmičlenná mezinárodní odborná porota (předseda Joe Morris, Boris Bežan, Kees Kaan, Ivan Koleček, Miriam Lišková, Martin Rein-Cano a Jan De Vylder) do užšího výběru nominovala 63 děl, ze kterých na podzim 2016 vzejde zhruba deset finalistů a celkový vítěz České ceny za architekturu. Nominační večer se konal 14. června v kulturním prostoru La Fabrika v pražských Holešovicích. V nominacích poroty jsou pokryty téměř všechny regiony České republiky, Pardubický kraj je zastoupen  5 architektonickými díly. Čtyřmi projekty je  zastoupena česká Mekka kvalitní architektury, město Litomyšl, kde se z nominovaných děl nachází: krytý plavecký bazén, multifunkční sál, rekonstrukce piaristického kostela a revitalizace zámeckého návrší. Další nominaci získala Stezka v oblacích na Dolní Moravě.

Soutěžní přehlídka Česká cena za architekturu byla ve svém prvním roce otevřena realizacím za posledních pět let. Mezi nominovanými projekty však byla převážná část děl dokončena teprve v posledních dvou letech (dvacet jedna děl bylo dokončených v roce 2015 a patnáct v roce 2014).

Zda některá z realizací nacházející se v Pardubickém kraji osloví porotce natolik, že se zařadí mezi finalisty, bude jasné 7. listopadu na slavnostním galavečeru v prostoru pro nové umění – Jatka 78. Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky výjimečného počinu a mimořádné ceny. Úkol to bude jistě nesnadný, s řadou děl se však porota seznámí přímo v terénu na začátku září.

Realizace v Pardubickém kraji

1) Krytý plavecký bazén v Litomyšli
Adresa: U Plovárny 1221, Litomyšl
Autoři: Ing.arch. Antonín Novák, Ing.arch. Petr Valenta, Ing.arch. Radovan Smejkal, Ing.arch. Radek Štefka (Architekti DRNH)

Krytý bazén v Litomyšli byl navržen podle zásad landscape architecture a splňuje všechny parametry energeticky úsporné stavby. Lokace bazénové haly je navržena v těsném sousedství s areálem letního koupaliště, se kterým může být během letní sezóny provozně propojena. Bazénová hala obsahuje 25 m plavecký bazén s pěti plaveckými dráhami, neplavecký hrátkový bazén, samostatnou vířivku a parní místnost. Architektonické a urbanistické řešení objektu je podřízeno účelu stavby a přírodnímu kontextu, charakteristickému dotekem výrazného morfologického výběžku se vzrostlou zelení zatravněnými plochami svažujícími se z masivu Černé hory směrem k městu.

2) Multifunkční sál v Litomyšli
Adresa: Litomyšl
Autoři: doc. Ing. Mgr. akad. arch. Petr Hájek, Ing. arch. Tomáš Hradečný, Ing. Akad. arch. Jan Šépka (HŠH)

Inspirací pro návrh Multifunkčního sálu v Litomyšli byl hudební nástroj. Úkolem bylo navrhnout do historické budovy kočárovny univerzální sál pro pořádání koncertů, výstav, přednášek a dalších společenských akcí. Obtížnost tohoto úkolu spočívala ve velké době dozvuku stávajícího prostoru, který přesahoval 4 sekundy. To je dobré třeba pro varhanní koncert, ale problematické pro komorní hudbu nebo mluvené slovo. Vzhledem k různorodosti těchto požadavků a historické hodnotě objektu byl do stávajícího prostoru vložen nový objekt, který má v sobě zabudovanou techniku pro změnu funkce – je složen z posuvného čela, pojíždějícího po kolejnicích v podlaze a pevného korpusu, kde jsou umístěny šatny účinkujících, prostor techniků a sociální zařízení pro hosty. Ve výsledku objekt působí jako broušený šperk vložený do historického sálu.

3) Rekonstrukce piaristického kostela v Litomyšli
Adresa: Jiráskova ulice, Litomyšl
Autoři: Ing. Arch. Marek Štěpán, Akad. Arch. Vanda Štěpánová (Atelier Štěpán s.r.o.)

Barokní kostel Nalezení sv. Kříže byl v havarijním stavu od poloviny minulého století. „Otázka, co udělat s natolik poničeným prostorem, byla vlastně ze všech nejtěžší. Nechtěli jsme, aby kostel byl muzeem. Jeho životaschopnost by pak nebyla dlouhá. Studovali jsme proto historii piaristů i samotného kostela a snažili se rekonstrukci co nejvíce propojit s pohnutými dějinami místa,“ vypráví Ing. Arch. Marek Štěpán.
Prostor kostela má i nadále převážně sakrální charakter. Souběžně s tím jsou zde však přidány další funkční roviny – kulturní a turistické. Konkrétně stálá expozice sakrálního umění Hradecké diecéze se symbolickou lávkou, vyhlídková terasa v prostoru mezi věží a krypta, jež je  uzpůsobena pro současné výtvarné autorské duchovní intervence a podobně. Freska, která se nacházela nad křížením, bude obnovena, ale už současným umělcem na křesťanské téma. Nyní je v prostoru pod klenbou zavěšena skleněná instalace od Václava Cíglera. Prostor kostela je využíván rovněž pro pořádání koncertů, divadelních představení a liturgických seminářů.

4) Revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli
Adresa: Jiráskova 9, Litomyšl
Autoři: ing. arch. Josef Pleskot, ing. arch. Jiří Vlach, MgA. Andrej Škripeň, ing. arch. David Ambros, MgA. ing. arch. Marek Barták, ing. arch. Daniel Kříž (AP atelier)

Rozsáhlý projekt revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli byl doplněn doprovodným dotačním programem, který se soustředil na obnovu bývalého piaristického gymnázia, na jehož místě sídlí již asi osmdesát let regionální muzeum.
Velká pozornost byla při obnově muzea věnována vstupu, hygienickému zázemí, prostupům pro pořádání dočasných výstav, celkově bezbariérovému provozu, interaktivnímu pojetí dlouhodobých expozic, dětským programům, vzdělávacím aktivitám a také otevření muzea nejbližšímu okolí i celému městu. Také vznikl moderní archiv a v zámeckém pivovaru detašované restaurátorské dílny muzea.
Během prací byly objeveny pozdně středověké archeologické pozůstatky tzv. Kostkova města. Tyto cenné nálezy ovlivnily koncept řešení muzea natolik, že se staly součástí nového řešení a nakonec i nejvzácnějším sbírkovým exponátem.
Ambicí projektu bylo i vytvoření společenské aktivní zóny okolo budovy, vlastně veřejného prostoru pro živelné občanské využívání. Vznikly tak pobytové schody, plošina a kašna. Samotná revitalizace zámeckého návrší vygradovala úpravou hlavního prostranství do podoby regulérního veřejného prostoru – náměstí, o jehož názvu bude ještě nějaký čas vedena politická diskuse.

5) Stezka v oblacích na Dolní Moravě
Adresa: Velká Morava 46, Dolní Morava
Autor: Ing. arch. Zdeněk Fránek (Fránek Architects s.r.o.)

Na Dolní Moravě je pod Kralickým Sněžníkem v nadmořské výšce 1116 metrů nad mořem umístěna stavba Stezky v oblacích. Konstrukce vyhlídkové stezky, která připomíná dráhu letu nočního motýla, se skládá ze tří věží, kolem kterých se pohodlně vine lávka stezky až do výšky 53,5 m nad terénem. Po cestě vzhůru je nutné překonat vzdálenost 750 m a výškové převýšení 38 m. Lávka je konstruována tak, aby byla celoročně přístupná i pro kočárky a invalidní vozíky. Kromě krásných výhledů na okolní horskou krajinu je možné načerpat zajímavosti o místech a historii zdejšího údolí z 10 informačních tabulí. Stezka je ukončena tzv. kapkou, která je vykonzolovaná nad údolí přibližně 11 metrů. Kromě výhledu na celý masiv Kralického Sněžníku s popisem jednotlivých vrcholů na panoramatických tabulích, mohou odvážlivci využít adrenalinovou atrakci, tzv. odpočinkovou síť, která je napnuta ve volném prostoru kapky. Milovníci adrenalinových zážitků mohou prolézt síťový rukáv propojující dvě úrovně lávky, anebo sjet unikátním 101 m dlouhým nerezovým tobogánem.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

14.10.

Jan Talich a B. M. Willi I housle a cembalo I Bachův varhanní podzim

Jan Talich je český houslista, dirigent a pedagog. Od roku 2008 je šéfdirigentem Jihočeské filharmonie. Vystud oval Pražskou konzervatoř a poté absolvoval HAMU ve třídě Václava Snítila. Stipendium na další studium získal nejprve v USA u Shmuela Ashkenasiho a poté na anglické Guildhall School of Music u Yfraha Neamana.

Společnost celý článek
26.1.

Úspěšní ředitelé mohou upevnit svoje pozice

Schopný, erudovaný, pracovitý a nápaditý ředitel či ředitelka se v žádném případě o své místo bát nemusí.

Společnost celý článek
16.7.

Policejní prezident absolvoval zahraniční cestu na Balkán

Policejní prezident se také zajímal o případ, který se stal těsně před příjezdem delegace do Chorvatska. Dvě devítileté holčičky utrpěly vážná zranění při srážce dvou motorových člunů a musely být hospitalizovány na jednotce intenzívní péče ve Splitu.

Společnost celý článek
22.4.

Kroky správným směrem

Projekt pomohl ženám i mužům, kteří jsou v obtížné životní situaci, nejen nalézt práci, ale i zvýšit sebevědomí.

Společnost celý článek
28.5.

Česká spořitelna otevřela v Pardubicích své osmé regionální administrativní centrum

Na pomoc zaměstnávání lidí s handicapem se banka zaměřuje již dlouhodobě v rámci vlastního projektu Transition, v současné době například mimo jiné připravuje interní audit všech pracovních pozic v bance, které jsou vhodné pro osoby se zdravotním postižením.

Společnost celý článek
22.6.

Setkali se bojovníci za záchranu nádraží

Pod petici se do těchto dní podepsalo více jak 16 tisíc obyvatel z celé republiky.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting