V Pardubickém kraji zrecyklovali 1200 tun elektrospotřebičů

14.12.

V Pardubickém kraji zrecyklovali 1200 tun elektrospotřebičů

Přesně 1200 tun vysloužilého elektrozařízení předaného k recyklaci – s takovým výsledkem za 10 měsíců letošního roku se mohou pochlubit domácnosti z Pardubického kraje. Každý obyvatel odevzdal v průměru 2,3 kilogramy, což kraji v celkovém žebříčku vyneslo čtvrté místo. Oproti roku 2010 to je zlepšení o čtyři příčky. Jen pro představu. Odevzdáním vysloužilých spotřebičů k recyklaci obyvatelé Pardubického kraje ušetřili 600 tun železa (necelé 3 Boeingy 747), 703 tisíc litrů ropy, 12 kilo zlata (5 Svatováclavských korun) a 7,3 milionů kWh (roční spotřeba energie obce velikosti Výprachtic). Recyklace elektroodpadu uspoří každoročně značné množství energie, vzácných kovů i dalších nerostných surovin. „Neúspěšnějším krajem v rámci celkového množství odevzdaných vysloužilců byl Středočeský kraj s 2 875 tunami. Nečekaně tak z prvního místa sesadil hlavní město Prahu, které se podařilo doposud nasbírat 2 786 tun,“ říká Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN. V kategorii přepočtu na jednoho obyvatele stojí v čele tabulky Královéhradecký kraj s 2,8 kilogramy, následovaný Jihočeským. „Nejzodpovědněji lidé přistupují ke sběru ledniček a mrazniček. Od začátku roku do konce října jsme jich stačili v celé republice zrecyklovat více než 13 tisíc tun. Lidé k  jejich zpětnému odběru nejčastěji využívají služeb sběrného dvora,“ dodává Roman Tvrzník. Vedle toho mohou Češi své nepotřebné elektrické zařízení odevzdat i v rámci mobilního svozu, nebo ho odnést ke svému prodejci elektro. Další možností je navštívit místní hasiče či školu, která je zapojena do akce Ukliďme si svět. Druhou kategorií, každoročně vévodící sběru elektrických vysloužilců, jsou velké spotřebiče. Pod tento pojem spadají pračky, sušičky, myčky na nádobí a sporáky. Ze sběrných míst jich od začátku roku až do října k recyklaci putovalo 6 244 tun. Rychlovarných konvic, vysoušečů vlasů nebo holicích strojků, které spadají do kategorie drobného elektra, odevzdali Češi ve sledovaném období 1872 tun. V recyklaci drobných spotřebičů tak mají oproti jiným evropským státům co dohánět. „Bohužel Češi si stále ještě nezvykli na recyklaci malých spotřebičů, které nejčastěji skončí v kontejnerech se směsným odpadem. Přitom i z drobného elektroodpadu lze znovu využít až 90 procent materiálů použitých při jejich výrobě,“ uzavírá Roman Tvrzník.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

18.4.

Byla založena Koalice za náhradu PVC

Posláním koalice je snížit používání jednoho z nejrizikovějších plastů, kterým je PVC.

Společnost celý článek
24.11.

Pardubičtí dětští herci zahrají dětem pohádku O Vendulce a Vitouškovi

Pohádce O Vendulce a Vitouškovi nechybí nic, co by měla správná pohádka mít. „Jde o příběh dvou do sebe zamilovaných lidí, kteří řeší pekelný problém,“ prozrazuje Matyáš Danda, představitel jedné z titulních rolí. Vendulka se z lásky k Vitouškovi upíše samotnému peklu, aniž by tušila, co z toho může vzejít. Vitoušek se ale rozhodne o Vendulku bojovat. A tak začne pohádková pouť plná dobrodružství, strašidel i čertů. „Naše nová pohádka je příběhem o čisté lásce, dobru a usmíření. To je to, co dětem chceme předat. Navíc se taky určitě zasmějí, ale nebude chybět ani špetka strachu,“ láká na premiéru Ema Počepická, která ztvární Vendulku.

Společnost celý článek
10.6.

Akademie Libchavy v projektu vzdělává ředitele a učitele škol v koučinku

Témata pro vzdělávání řídících pracovníků jsou: Ředitel koučem – koučovací styl vedení školy, Typologie – různí lidé a různé přístupy, Vedení týmů učitelů, Účinné porady ve školách a Personalistika pro ředitele škol. Témata pro vzdělávání pedagogických pracovníků jsou: Učitel koučem – koučovací styl vedení žáků, Skupinové koučování ve školách a Typologie – různí lidé a různé přístupy.

Společnost celý článek
16.9.

Hejtman Franc předal ocenění Věře Luxové

Královéhradecký kraj bude v nadcházejících čtyřech letech na školách v regionu podporovat etické vzdělávání.

Společnost celý článek
9.5.

Majáles Pardubice 2011

Vystoupí zde rovněž několik dětských tanečních skupin z Pardubic a okolí, těšit se můžete i na historický šerm!

Společnost celý článek
2.10.

Více než milion korun do kultury a památek

Radní Pardubického kraje se dohodli na přesunu finančních prostředků mezi kapitolami svých gescí.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting