V pardubických školách a školkách pomáhají senioři

15.10.

V pardubických školách a školkách pomáhají senioři

 Deset babiček a jednoho dědečka vítají několikrát v týdnu děti i jejich učitelé v pardubických mateřských a základních školách. Pardubice jsou zřejmě jediným městem v České republice, které ve školách už druhým rokem pomáhají mezigeneračně propojit seniory a děti. O pomoc prarodičů, kteří dětem ve svém volnu dobrovolně pomáhají, projevila velký zájem většina školských zařízení ve městě.


„V Pardubicích máme řadu aktivních seniorů, kteří stále mají dětem a žákům co nabídnout. Ve školkách pomáhají těm nejmenším, se staršími dětmi se učí. Předávají jim přitom své životní zkušenosti. Ve třídách, kde je zpravidla více než dvacet dětí, jsou pedagogové opravdu vděční za každou pomocnou ruku. A radost z pomoci mají i naši dobrovolníci senioři, pomoc dětem je pro ně smysluplným způsobem trávení volného času,“ uvedl náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku a školství Jakub Rychtecký a nastínil plány do budoucna: „Jsme připraveni ve spolupráci s Koalicí nevládek Pardubicka počty dobrovolníků v našich vzdělávacích zařízeních navyšovat. Výhodou projektu je, že konkrétní podobu a rozsah spolupráce si definují babičky a dědečkové s řediteli škol a školek tak, aby byly obě strany a především děti spokojené,“ doplnil náměstek primátora Jakub Rychtecký.


V loňském roce školám pomáhala jedna „babička“, konkrétně v mateřské škole Gebauerova, od letošního září je počet dobrovolníků o deset vyšší. „Na pomoc „babičky“ jsme se těšili, i když přiznám, že z počátku jsem měla trochu obavu, kdo se přihlásí a nakolik si budeme rozumět v přístupu k dětem, jak se shodneme na pravidlech nastaveného systému školky. Já, kolegyně i děti jsme ale z naší babičky nadšené a klidně bychom brali další tři takové,“ zhodnotila spolupráci s novou kolegyní ředitelka MŠ Pastelka Jana Bakešová. Od září ve zdejší školce pomáhá Marie Kryštofová. „O této formě dobrovolnictví jsem se dočetla v Radničním zpravodaji, zaregistrovala se a nechala proškolit a nelituji! Práce s dětmi je skvělá, pomáhám nejmenším při jídle i oblékání, čteme pohádky, hrajeme hry, chodím s dětmi do aquaparku, jezdíme na výlety,“ dodala babička - dobrovolnice Marie Kryštofová, která po dohodě s ředitelkou docházím za dětmi do školky dvakrát týdně.


Kromě školek pomáhají tři dobrovolníci také na školách. Jediný mužský zástupce dobrovolníků se věnuje dětem na kroužku robotiky a umělé inteligence. „Měli jsme dosud velké štěstí, jací lidé se nám jako dobrovolníci hlásí. Během velmi krátké doby se naše babičky skvěle sžily s pedagogy a hlavně dětmi. Poptávka po seniorech je obrovská - všem školám a školkám ale nemůžeme pomoc babiček a dědečků nabídnout, dobrovolníků je zatím málo. Budeme proto velmi rádi, když se další senioři, kteří jsou aktivní a mají rádi práci s dětmi, přihlásí kolegům z Koalice nevládek Pardubicka (KONEP), kteří dobrovolníky proškolí a dohodnou se na formě pomoci s některou ze škol či školek v Pardubicích. Budeme rádi za další babičky – dobrovolnice a ještě raději za dědečky - dobrovolníky,“ zve další aktivní seniory do dětského kolektivu Michaela Stránská z odboru sociálních věcí.


Poselstvím projektu mezigeneračního propojení seniorů a našich nejmenších je udržet příslušníky starší generace v dobré fyzické i psychické kondici a tím oddálit chvíli, kdy budou potřebovat sociální služby. Senioři díky dobrovolnictví neztrácejí kontakt s vnějším prostředím, seberealizují se, zůstávají aktivní a sebevědomí. Děti se zase učí mezigenerační solidaritě i toleranci.  Bližší informace o dobrovolnictví a kontakty najdete na stránkách www.pardubice.eu a www.konep.cz.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

24.10.

Hrozí mu až tři roky ve vězení.

Dechová zkouška na alkohol byla pozitivní s výsledky 1,8 a 1,82 promile, dále motocykl nebyl registrován v evidenci vozidel a nakonec samotný řidič není držitelem příslušné skupiny řidičského oprávnění pro daný motocykl.

Společnost celý článek
14.7.

Hasiči o víkendu likvidovali několik požárů v přírodním prostředí

Na Pardubicku hořela na počátku víkendu zahrada o rozloze 50 x 50 m. Muž měl založené ohniště, ale vítr mu plameny rozfoukal na zahradu, kde hořela tráva. Požár hasiči zlikvidovali.

Společnost celý článek
26.3.

Odborníci ocenili kalendář

Mezi více než devadesáti soutěžícími se rozdělovaly ceny v deseti kategoriích a město Pardubice neodešlo s prázdnou.

Společnost celý článek
22.1.

Pardubice připravují žalobu na stát

O areál projevilo zájem ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo vnitra, Pardubice se však svého historického majetku.

Společnost celý článek
23.5.

Studenti z Pardubic postavili vodní přehradní nádrž z vlnité lepenky

Studenti Střední průmyslové školy stavební z Pardubic postavili do 13. ročníku celostátní soutěže Stavby z vlnité lepenky návrh Vodní nádrže NADĚJE.

Společnost celý článek
17.10.

Konzum vybavil v Žamberku učebnu pro prodavače za 350 tisíc

Žamberská škola je dlouhodobě aktivní při navazování kontaktů s významnými zaměstnavateli v různých oblastech, které se na této multioborové škole učí. Společnost Konzum je pro školu silným partnerem, protože provozuje v našem regionu síť venkovských prodejen.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting