V pardubických školách a školkách pomáhají senioři

15.10.

V pardubických školách a školkách pomáhají senioři

 Deset babiček a jednoho dědečka vítají několikrát v týdnu děti i jejich učitelé v pardubických mateřských a základních školách. Pardubice jsou zřejmě jediným městem v České republice, které ve školách už druhým rokem pomáhají mezigeneračně propojit seniory a děti. O pomoc prarodičů, kteří dětem ve svém volnu dobrovolně pomáhají, projevila velký zájem většina školských zařízení ve městě.


„V Pardubicích máme řadu aktivních seniorů, kteří stále mají dětem a žákům co nabídnout. Ve školkách pomáhají těm nejmenším, se staršími dětmi se učí. Předávají jim přitom své životní zkušenosti. Ve třídách, kde je zpravidla více než dvacet dětí, jsou pedagogové opravdu vděční za každou pomocnou ruku. A radost z pomoci mají i naši dobrovolníci senioři, pomoc dětem je pro ně smysluplným způsobem trávení volného času,“ uvedl náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku a školství Jakub Rychtecký a nastínil plány do budoucna: „Jsme připraveni ve spolupráci s Koalicí nevládek Pardubicka počty dobrovolníků v našich vzdělávacích zařízeních navyšovat. Výhodou projektu je, že konkrétní podobu a rozsah spolupráce si definují babičky a dědečkové s řediteli škol a školek tak, aby byly obě strany a především děti spokojené,“ doplnil náměstek primátora Jakub Rychtecký.


V loňském roce školám pomáhala jedna „babička“, konkrétně v mateřské škole Gebauerova, od letošního září je počet dobrovolníků o deset vyšší. „Na pomoc „babičky“ jsme se těšili, i když přiznám, že z počátku jsem měla trochu obavu, kdo se přihlásí a nakolik si budeme rozumět v přístupu k dětem, jak se shodneme na pravidlech nastaveného systému školky. Já, kolegyně i děti jsme ale z naší babičky nadšené a klidně bychom brali další tři takové,“ zhodnotila spolupráci s novou kolegyní ředitelka MŠ Pastelka Jana Bakešová. Od září ve zdejší školce pomáhá Marie Kryštofová. „O této formě dobrovolnictví jsem se dočetla v Radničním zpravodaji, zaregistrovala se a nechala proškolit a nelituji! Práce s dětmi je skvělá, pomáhám nejmenším při jídle i oblékání, čteme pohádky, hrajeme hry, chodím s dětmi do aquaparku, jezdíme na výlety,“ dodala babička - dobrovolnice Marie Kryštofová, která po dohodě s ředitelkou docházím za dětmi do školky dvakrát týdně.


Kromě školek pomáhají tři dobrovolníci také na školách. Jediný mužský zástupce dobrovolníků se věnuje dětem na kroužku robotiky a umělé inteligence. „Měli jsme dosud velké štěstí, jací lidé se nám jako dobrovolníci hlásí. Během velmi krátké doby se naše babičky skvěle sžily s pedagogy a hlavně dětmi. Poptávka po seniorech je obrovská - všem školám a školkám ale nemůžeme pomoc babiček a dědečků nabídnout, dobrovolníků je zatím málo. Budeme proto velmi rádi, když se další senioři, kteří jsou aktivní a mají rádi práci s dětmi, přihlásí kolegům z Koalice nevládek Pardubicka (KONEP), kteří dobrovolníky proškolí a dohodnou se na formě pomoci s některou ze škol či školek v Pardubicích. Budeme rádi za další babičky – dobrovolnice a ještě raději za dědečky - dobrovolníky,“ zve další aktivní seniory do dětského kolektivu Michaela Stránská z odboru sociálních věcí.


Poselstvím projektu mezigeneračního propojení seniorů a našich nejmenších je udržet příslušníky starší generace v dobré fyzické i psychické kondici a tím oddálit chvíli, kdy budou potřebovat sociální služby. Senioři díky dobrovolnictví neztrácejí kontakt s vnějším prostředím, seberealizují se, zůstávají aktivní a sebevědomí. Děti se zase učí mezigenerační solidaritě i toleranci.  Bližší informace o dobrovolnictví a kontakty najdete na stránkách www.pardubice.eu a www.konep.cz.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.5.

Blíží se první červnová sobota a jako každý rok i letos je to čas pro poličskou muzejní noc

Ve vestibulu napište svůj příspěvek do knihy Polička – aneb 555 věcí, které na ní máme rádi. Nezapomněli jsme ani na milovníky výšek – otevřena bude opět i Rodná světnička B. Martinů ve věži kostela sv. Jakuba, kde vás po vystoupání 194 schodů čeká výhled na noční, zářící a zábavou a smíchem pulsující město.

Společnost celý článek
22.7.

Hasiči cvičně vyprošťovali vozidlo visící z mostu

Vyproštění osoby z havarovaného vozidla, které zůstalo viset z mostu.

Společnost celý článek
8.10.

Derner kritizuje Kalouskův návrh

Derner kritizuje především fakt, že nově vzniklá strana TOP 09 má své movité sponzory, kteří nedávají peníze jen tak bezúčelně.

Společnost celý článek
30.10.

Nespokojení rodiče bojují za Tobiáše a Andělíny

Také maminka Tobiáše Helena Melicharová z Hradce Králové by ráda viděla jméno svého syna v kalendáři.

Společnost celý článek
28.5.

Vlak připomínající hrůzy holocaustu zastavil v Pardubicích

Od 26. do 30. května tohoto roku stojí na pardubickém nádraží výstavní vlak, jehož expozice je plně věnována holocaustu.

Společnost celý článek
25.9.

Žáci se budou moci učit Montessori metodou i na druhém stupni

Výuka Montessori metodou přitom v Pardubicích funguje již čtrnáct let, a to při ZŠ Pardubice-Polabiny I, ovšem pouze do páté třídy, město zároveň zřizuje školku s Montessori třídami.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting