V parku Na Špici se začalo revitalizovat.

7.4.

V parku Na Špici se začalo revitalizovat.

 Měsíc po zahájení rekonstrukce třídy Míru se i park Na Špici dočkal tolik potřebné revitalizace. Projekt za bezmála 36 milionů korun s DPH spolufinancovaný Evropskou unií by měl být hotový ještě letos. Na co se můžeme v „novém“ parku Na Špici těšit prozradil náměstek primátorky František Brendl.


Park Na Špici se konečně dočká rekultivace. Na co se můžeme těšit?
Samozřejmě je naším cílem park zvelebit. Během následujících osmi měsíců dojde k zásadní přeměně „Špice“.  Projekt je ale nastaven tak, aby byl přírodní charakter parku zachován. Podstatou je zachovat maximum zelených ploch, zachovat hnízdiště ptactva a celkově k tomuto prostoru přistupovat maximálně šetrně.


Dostanou zde prostor například i sportovci?
Samozřejmě jsme mysleli i na naše nejmenší a sportovně založené. Ve východní části parku dojde k rekonstrukci sportovišť, vznikne zde i velké dětské hřiště. Cesty uvnitř parku zůstanou z velké části v živičném povrchu, takže je bez problémů, za jakéhokoliv počasí budou moc využívat vyznavači různých rekreačních aktivit.


Takže nás žádné velké novinky, kromě opravených hřišť a cest, nečekají?
Právě naopak. Přes zachování stávajícího přírodního charakteru parku se nám podařilo do projektu zakomponovat několik novinek. Pro návštěvníky parku bude asi nejzásadnější vybudování lávky přes Chrudimku a zázemí parku. Mezi Čičákem a sportovišti vznikne menší pavilon, který bude sloužit jako zázemí pro sportovce, matky s dětmi i správce parku, budou zde samozřejmě i toalety. Částí tohoto pavilonu však bude i krytá terasa pro odpočinek či pozorování ptactva, které sídlí v okolí Čičáku.


Zmínil jste i lávku přes Chrudimku…
Ta byla při přípravě projektu pro architekty i pro mě naprosto klíčová. V současné době je přístup Na Špici směrem z centra katastrofální. Tato lávka propojí dvě unikátní lokality, kterými je právě park Na Špici a pardubický zámek s přilehlými Tyršovými sady.
Když půjdete nyní procházkou po nábřeží a vaším cílem bude právě park Na Špici, nejbližší možností, jak překonat Chrudimku, je most u Bělobranského náměstí. A to je například pro maminky s kočárky nebo starší lidi poměrně daleko.


A co naši čtyřnozí kamarádi. Bude v parku místo i pro ně?
V parku bude velké množství zelených ploch, které mají sloužit různým účelům. Bez pochyb tam bude vymezen prostor například pro pikniky a podobné aktivity, kde bude volný pohyb psů zakázán. Nicméně s plošným zákazem nepočítáme, budou zde zelené plochy určené k venčení psů. Chceme nabídnout všem obyvatelům Pardubic možnost odpočinku v klidném prostředí, třeba i s jejich pejsky.


Jak zajistíte čistotu parku a bezpečnost na hřištích?
Mám představu stálého správce parku. Bude dohlížet na provoz na hřištích, na pořádek v parku a případně i půjčovat sportovní vybavení nebo dokonce přenosné grily pro milovníky grilování v trávě. Již nyní máme několik zájemců, je však předčasné mluvit o tom, kdo by to měl být. Nejprve budeme muset vypsat výběrové řízení, kde jasně charakterizujeme, co budeme po takovém provozovateli chtít. Vítěze této soutěže bych rád znal do konce září.


Špice je na soutoku Labe a Chrudimky. Řeší projekt nějakým způsobem i přístup k vodě?
Ano, řeší a dokonce ve dvou rovinách. Tou první je vybudování mola na břehu Labe pro veřejnost. Druhou věcí je rekonstrukce loděnice, kterou využívá jak TJ Syntesia, tak zároveň slouží i jako zázemí pro již tradiční závody dračích lodí. Současně s revitalizací parku proběhne i rekonstrukce areálu loděnice. Navíc, do budoucna uvažujeme i s možností půjčování loďek veřejnosti.


Když jsme u té vody. Jak to bude s Čičákem? Dočká se odbahnění?
Teze, že současný stav Čičáku je kritický, jsou častým omylem. Množství bahna v jezeře není kritické, životnost vodní plochy také není a minimálně v následujících deseti letech nebude ohrožena. Je pravda, že logickým předpokladem bylo, že by se měl tento projekt udělat ještě před revitalizací parku. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně specifickou lokalitu, nepodařilo se nám najít šetrný a zároveň finančně únosný způsob, jak to provést. V současné době testujeme další, šetrnější a levnější postupy na odbahnění Čičáku. Situace, že by se za rok po parku proháněla těžká nákladní auta, se však lidé bát nemusí.


Na co byste chtěl lidi nalákat? Proč by měli do nově revitalizovaného parku přijít?
Bude to unikátní prostředí pro rekreaci pro každého. Své místo zde bude mít sport, zábava pro děti, ale třeba i procházka nebo poležení v trávě v krásném prostředí u soutoku dvou řek. Nechci, aby park stagnoval, nebudu se proto bránit ani pořádání některých open-air akcí právě Na Špici.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

28.3.

Vysoké Mýto s optimalizací dopravy souhlasí

Zrušení vlakových spojů, to by byl nesmysl, ale kombinace vlakové a autobusové dopravy je logická.

Společnost celý článek
4.6.

Tyršovy sady budou opět parkem pro lidi

Výsadba nových stromů zaručí, že park bude sloužit i dalším generacím.

Společnost celý článek
29.6.

Projekt POCTA JOSEFU RESSELOVI byl slavnostně zahájen v Chrudimi

Josef Ressel je skutečně vynálezcem nejen lodního šroubu. Vynalezl již zmiňovaný lis na víno a olej, kuličkové ložisko bez mazání, zařízení pro parní vyluhování barviv a tříslovin, pneumatickou potrubní dopravu nebo třeba buzolu. Zabýval se také sestrojením silniční lokomotivy s parním pohonem a sestavil přístroj k určování jakosti dřeva.

Společnost celý článek
28.5.

Dr. Emil Holub u belgického krále Leopolda II

Bohužel už nenavštíví krále ani bruselské muzeum, jeho poselství je však stále živé.

Společnost celý článek
24.7.

Pardubický kraj je v třídění odpadů na špici

Barevné kontejnery najdeme téměř všude a ve většině obcí přibývají. Třídit odpad není složité a stále více lidí se touto problematikou zabývá. Obyvatelé Pardubické kraje jsou v pomyslném žebříčku nad celorepublikovým průměrem.

Společnost celý článek
10.7.

Stezkou čistší líp to sviští

Výstavbou cyklostezek ovšem regionu práce nekončí

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting