V pátek se veřejnosti otevřou kostely a kaple

27.5.

V pátek se veřejnosti otevřou kostely a kaple

V pátek se veřejnosti otevřou kostely a kaple

Noc kostelů, jejíž tradice vznikla v sousedním Rakousku, se u nás uskuteční podruhé v historii. Již tento pátek budou mít návštěvníci jedinečnou možnost vystoupit na věže kostelů, které nejsou běžně přístupné, prohlédnout si jejich vnitřní výzdobu a případně zhlédnout program podle svého zájmu a mimo čas oficiálních bohoslužeb.   V Královéhradecké diecézi, do které spadá i Pardubický kraj, se do programu zapojí zhruba čtyřicet kostelů. S programem a s pozváním všech spoluobčanů do otevřených kostelů se přitom přihlásily i farnosti v oblastech, kde počty pravidelných účastníků bohoslužeb tvoří jen jednotlivci.  Mezi účinkujícími v programu Noci kostelů zde budou také místní romské děti. Otec biskup Josef Kajnek, administrátor královéhradecké diecéze, zahájí v pátek 28. května v 19 hodin úvodní program v katedrále. Ve 20 hodin pak pozdraví návštěvníky kostela Panny Marie na Velkém náměstí v Hradci Králové.   V Pardubickém kraji se veřejnosti otevře celá řada kostelů, mimo jiné i svitavský kostel Navštívení Panny Marie. Od osmnácti hodin do půl jedenácté v noci se zde bude odvíjet pestrý program, od výstavy či prohlídky interiéru přes netradiční zážitky, jako je například možnost zazvonit si na kostelní zvon, až po meditace, zamyšlení či rozhovor se zástupci církví. Ekumenický rozměr akce potvrzuje skutečnost, že se na programu jednotlivých akcí podílejí věřící z různých církví. Ačkoliv bude Noc kostelů ve Svitavách probíhat v katolickém kostele, do programu se tu zapojí rovněž členové místního sboru Českobratrské církve evangelické.   V Pardubicích začíná program Noci kostelů v Chrámu sv. Bartoloměje po večerní mši od 19 do 24 hodin. „Rádi tuto akci, podobně jako některé jiné kraje, inzerujeme na krajských stránkách. Kostely v kraji, které jsou ve většině případů i významnými památkami, se tak atraktivně otvírají široké veřejnosti,“ uvedl vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek. „Ta může přijít se jen podívat, vyslechnout komentovanou prohlídku, nadechnout se kultury či si zarozjímat. Každý je při své noční návštěvě svobodný a to je velmi důležité,“ dodal Línek.   Akce v loňském roce zaznamenala u návštěvníků ohromný úspěch. Proto se letos rozšířila také do ostatních koutů naší vlasti a organizátoři přicházejí s novými nápady. V Plzni například letos připravili novinku s odměnou. Návštěvníci dostanou poutnický pas, do něhož mohou sbírat razítka jednotlivých kostelů znázorňující charakteristickou  architektonickou nebo uměleckou zajímavost konkrétní památky. Ti, kteří nasbírají razítka všech kostelů, obdrží na plzeňském biskupství jako odměnu certifikát poutníka.   Noc kostelů se uskuteční 28. května od 18 do 24 hodin. Podrobnosti o programu jsou dostupné na internetových stránkách www.nockostelu.cz.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

29.6.

Zámecká komise pošle doporučení a stanoviska

Téměř všichni se shodli na tom, že zámecký areál je atraktivní a jedinečný, ale jeho potenciál není dostatečně využitý.

Společnost celý článek
22.5.

Na hradecké výstavě vrtulníků se uzavřely obchody v rekordní výši

Vedle dvacetitisícové návštěvnosti na sobotním leteckém programu došlo v Hradci Králové k uzavření největšího množství kontraktů v historii.

Společnost celý článek
28.1.

Výmoly 2011: Najděme nejhorší díru v České republice

Udáním detailní pozice výmolů na mapách, budou motoristé upozorňovat ostatní řidiče na nebezpečná místa na českých silnicích.

Společnost celý článek
5.2.

Provoz SKI areálu Peklák v České Třebové slavnostně zahájen

Otevírací pásku přestřihli starosta České Třebové, zástupce Pardubického kraje a zástupce HOCHTIEF CZ.

Společnost celý článek
27.4.

Vítězem v TFA je mistr Evropy Lukáš Novák

Do místa klání se sjelo celkem 62 nejlépe fyzicky vybavených hasičů z celé České republiky.

Společnost celý článek
28.3.

Konečně. Stavba Průjezd železničním uzlem Ústí nad Orlicí odstartovala

Stávající výpravní budova ve stanici, která byla v roce 2010 prohlášena za kulturní památku, zůstane uprostřed kolejiště. Vzhledem k jejímu stavu a poloze se již nebude využívat pro řízení dopravy a odbavování cestujících. Její funkci převezme nový objekt.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting