V pátek se veřejnosti otevřou kostely a kaple

27.5.

V pátek se veřejnosti otevřou kostely a kaple

V pátek se veřejnosti otevřou kostely a kaple

Noc kostelů, jejíž tradice vznikla v sousedním Rakousku, se u nás uskuteční podruhé v historii. Již tento pátek budou mít návštěvníci jedinečnou možnost vystoupit na věže kostelů, které nejsou běžně přístupné, prohlédnout si jejich vnitřní výzdobu a případně zhlédnout program podle svého zájmu a mimo čas oficiálních bohoslužeb.   V Královéhradecké diecézi, do které spadá i Pardubický kraj, se do programu zapojí zhruba čtyřicet kostelů. S programem a s pozváním všech spoluobčanů do otevřených kostelů se přitom přihlásily i farnosti v oblastech, kde počty pravidelných účastníků bohoslužeb tvoří jen jednotlivci.  Mezi účinkujícími v programu Noci kostelů zde budou také místní romské děti. Otec biskup Josef Kajnek, administrátor královéhradecké diecéze, zahájí v pátek 28. května v 19 hodin úvodní program v katedrále. Ve 20 hodin pak pozdraví návštěvníky kostela Panny Marie na Velkém náměstí v Hradci Králové.   V Pardubickém kraji se veřejnosti otevře celá řada kostelů, mimo jiné i svitavský kostel Navštívení Panny Marie. Od osmnácti hodin do půl jedenácté v noci se zde bude odvíjet pestrý program, od výstavy či prohlídky interiéru přes netradiční zážitky, jako je například možnost zazvonit si na kostelní zvon, až po meditace, zamyšlení či rozhovor se zástupci církví. Ekumenický rozměr akce potvrzuje skutečnost, že se na programu jednotlivých akcí podílejí věřící z různých církví. Ačkoliv bude Noc kostelů ve Svitavách probíhat v katolickém kostele, do programu se tu zapojí rovněž členové místního sboru Českobratrské církve evangelické.   V Pardubicích začíná program Noci kostelů v Chrámu sv. Bartoloměje po večerní mši od 19 do 24 hodin. „Rádi tuto akci, podobně jako některé jiné kraje, inzerujeme na krajských stránkách. Kostely v kraji, které jsou ve většině případů i významnými památkami, se tak atraktivně otvírají široké veřejnosti,“ uvedl vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek. „Ta může přijít se jen podívat, vyslechnout komentovanou prohlídku, nadechnout se kultury či si zarozjímat. Každý je při své noční návštěvě svobodný a to je velmi důležité,“ dodal Línek.   Akce v loňském roce zaznamenala u návštěvníků ohromný úspěch. Proto se letos rozšířila také do ostatních koutů naší vlasti a organizátoři přicházejí s novými nápady. V Plzni například letos připravili novinku s odměnou. Návštěvníci dostanou poutnický pas, do něhož mohou sbírat razítka jednotlivých kostelů znázorňující charakteristickou  architektonickou nebo uměleckou zajímavost konkrétní památky. Ti, kteří nasbírají razítka všech kostelů, obdrží na plzeňském biskupství jako odměnu certifikát poutníka.   Noc kostelů se uskuteční 28. května od 18 do 24 hodin. Podrobnosti o programu jsou dostupné na internetových stránkách www.nockostelu.cz.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

27.9.

V Hradci připravují „lokální prohibici“

Připravovaná vyhláška má striktně vymezit městské lokality, kde bude požívání alkoholu omezeno.

Společnost celý článek
31.7.

Ve věži kostela Sv. Jakuba v Poličce ožije rodná světnička Bohuslava Martinů

Martinů zde žil spolu s matkou, sestrou, bratrem a strýcem až do svých dvanácti let. V dnešní době je představa života na tak malém prostoru nemyslitelná. Ovšem díky speciálním, oživeným prohlídkám budete mít pocit, jako kdybyste se jen tak tak ve dveřích minuli s rodinou Martinů.

Společnost celý článek
21.11.

Fiat skončil ve stromech, po řidiči se slehla zem

Viděli jste dopravní kolizi, ozvěte se nám.

Společnost celý článek
24.10.

Noční nakupování v AFI Paláci tentokrát se španělskou vášní

Temperamentní Španělsko se v předvánočním čase přesune do AFI Paláce. Návštěvníci se mohou těšit na hudební a taneční vystoupení španělské kapely, ukázky flamenka a vystoupení Carmen, věštění osudu i na tradiční španělský nápoj sangria, který bude podáván v několika barech po celém AFI Paláci. Zájemci si mohou odnést na památku fotografii ve španělských rekvizitách nebo se nechat ozdobit malováním na obličej a tetováním.

Společnost celý článek
7.7.

Tento týden začne oprava nádvoří Regiocentra

Ostatní vstupy do areálu budou fungovat bez omezení, tak jako provoz úřadu nebo restaurace.

Společnost celý článek
5.10.

Hledání práce s podporou asistenční služby

V úterý 9. října 2007 se bude konat závěrečná konference projektu „Asistenční služby pro podporu nalezení práce“.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting