V Poličce zavzpomínají na rok 1938.

17.9.

V Poličce zavzpomínají na rok 1938.


Tuto sobotu v poličském muzeu zavzpomínali na rok, kdy bylo jejich české město v roce 1938 okupováno Němci. Letos uplyne již 75. let od Mnichovského diktátu a proto se poličští rozhodli pro tuto výstavu.


Zahájení výstavy si nenechalo utéci na desítky návštěvníku každého věku, někteří přišli na tyto události zavzpomínat nebo se o nich dozvědět více. „Na výstavě je k dispozici mnoho fotografií, novin a jiných tištěných dokumentů, které si každý může prohlédnout. Zajímavá je i mapa, kde je přesně zakreslena demarkační linie, která tu vedla. Přestože jde o téma smutné, výstava se mi moc líbí“ řekla jedna z návštěvnic vernisáže výstavy.


Úvodního slova se chopil Mgr. Stanislav Konečný, jenž návštěvníky uvedl do situace, kdy dne 6. října 1938 zazněla v rozhlase šokující zpráva, že v německém záboru bude i česká Polička a několik dalších vesnic z okolí a jaký byl regionální dopad Mnichovského diktátu, který se stal předzvěstí rozpoutání druhé světové války. Následně mohli návštěvníci zhlédnout archivní filmové záběry z okupované Poličky a dobový film Jiřího Jeníčka “Československá armáda“ z roku 1937. Ty budou k dispozici i pro veřejnost.
Výstava bude k vidění až do 10. listopadu 2013. 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

19.2.

V muzeu na Mezinárodní den průvodců rozdávají dárky – poznejte architekturu a osobnosti Poličky

Polička je městem, které pro cestovatele, ale i své obyvatele, vydává zajímavé publikace. Díky nim se návštěvníci mohou dovědět více o nejslavnějším rodákovi Bohuslavu Martinů či o gotickém opevnění města, barokních stavbách nebo o moderní architektuře z let 1900 – 1950.

Společnost celý článek
12.7.

Tzv. „Svitavská kauza“ pokračuje

Městský úřad Svitavy obdržel v zákonné lhůtě oznámení o konání vzpomínkového shromáždění a pietního průvodu.

Společnost celý článek
25.8.

Barocco v Pardubicích i na Facebooku

V této koncertní sezóně oslaví Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé) své páté narozeniny.

Společnost celý článek
5.10.

Prohlášení vicehejtmana Línka k výstavbě komunikace R35

V prosinci loňského roku schválilo Zastupitelstvo Pardubického kraje krajský územní plán pro celé území kraje.

Společnost celý článek
4.5.

Město bude čerpat inspiraci v Anglii a Španělsku

Anglicko-španělsko-česká spolupráce uspěla v soutěži téměř stovky projektů a může se těšit na finanční podporu Evropské unie. Celkem v konkurenci obstálo 25 projektů. „Pardubice se tak mohou pyšnit tím, že jsou pouze jedním ze dvou českých měst, kterým se podařilo zaujmout v celoevropské konkurenci a využít takto jedinečnou příležitost pro zapojení do projektů v rámci programu URBACT,“ říká primátor města Martin Charvát.

Společnost celý článek
20.9.

Úspěch krajských paralympioniků v Belfastu

Závodí v disciplíně zvané boccia, což je paraolympijský sport podobný hře petanque, který se odehrává v tělocvičně.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting