V Poličce zavzpomínají na rok 1938.

17.9.

V Poličce zavzpomínají na rok 1938.


Tuto sobotu v poličském muzeu zavzpomínali na rok, kdy bylo jejich české město v roce 1938 okupováno Němci. Letos uplyne již 75. let od Mnichovského diktátu a proto se poličští rozhodli pro tuto výstavu.


Zahájení výstavy si nenechalo utéci na desítky návštěvníku každého věku, někteří přišli na tyto události zavzpomínat nebo se o nich dozvědět více. „Na výstavě je k dispozici mnoho fotografií, novin a jiných tištěných dokumentů, které si každý může prohlédnout. Zajímavá je i mapa, kde je přesně zakreslena demarkační linie, která tu vedla. Přestože jde o téma smutné, výstava se mi moc líbí“ řekla jedna z návštěvnic vernisáže výstavy.


Úvodního slova se chopil Mgr. Stanislav Konečný, jenž návštěvníky uvedl do situace, kdy dne 6. října 1938 zazněla v rozhlase šokující zpráva, že v německém záboru bude i česká Polička a několik dalších vesnic z okolí a jaký byl regionální dopad Mnichovského diktátu, který se stal předzvěstí rozpoutání druhé světové války. Následně mohli návštěvníci zhlédnout archivní filmové záběry z okupované Poličky a dobový film Jiřího Jeníčka “Československá armáda“ z roku 1937. Ty budou k dispozici i pro veřejnost.
Výstava bude k vidění až do 10. listopadu 2013. 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

6.1.

Tři králové zavítali podesáté na krajský úřad

S kasičkami opatřenými samolepkou charity vyrážejí do ulic skupinky dětí ze základních škol v doprovodu svých učitelů a rodičů.

Společnost celý článek
4.7.

Hrací karty do Olympijského parku jsou již v prodeji

Olympijský park Pardubice 2016 se bude konat od 5. do 21. srpna a svým návštěvníkům nabídne klasické a netradiční sporty. Z těch známějších sportovních disciplín si budete moci vyzkoušet například fotbal, softbal, basketbal, dále si můžete si zajezdit na kolečkových bruslích nebo se projet na bikrosové dráze.

Společnost celý článek
9.5.

Zápisy do školek startují už za pár dní

Elektronickou žádost je možné vyplnit na kontaktních místech, buď přímo v budově Magistrátu města Pardubic na odboru školství, kultury a sportu, nebo v každé mateřské škole,“ informuje o možnostech zápisů do pardubických školek náměstek primátora Jakub Rychtecký, do jehož gesce oblast školství spadá.

Společnost celý článek
14.6.

Hlasování skončilo, k referendu přišlo málo lidí

Zastupitelé se nyní musí vypořádat s otázkou, jak s výsledky referenda naloží. Již v pátek zasedne pracovní skupina, do níž nominovaly členy všechny politické subjekty zasedající v zastupitelstvu. Jejím úkolem bude vyhodnotit výsledky místního referenda a navrhnout zastupitelstvu další postup.

Společnost celý článek
29.6.

Zámecká komise pošle doporučení a stanoviska

Téměř všichni se shodli na tom, že zámecký areál je atraktivní a jedinečný, ale jeho potenciál není dostatečně využitý.

Společnost celý článek
27.1.

Pardubická nemocnice má moderní diagnostiku

Martin Šácha pověřený řízením pardubické nemocnice poděkoval vedení kraje za dvaceti pěti milionovou investici.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting