Ve Škvoreckém ztratil kraj jednoho z nejslavnějších rodáků

5.1.

Ve Škvoreckém ztratil kraj jednoho z nejslavnějších rodáků

Ve Škvoreckém ztratil kraj jednoho z nejslavnějších rodáků

Odchodem Josefa Škvoreckého ztrácí Královéhradecký kraj jednoho ze svých nejslavnějších rodáků. V jeho románovém světě hraje tento region a jeho obyvatelé zásadní roli. Tak jako k Ratibořicícm budou navždy patřit příběhy Babičky Boženy Němcové, bude Náchod už nerozlučně spojen se Škvoreckého Dannym Smiřickým, uvedl v reakci na spisovatelovo úmrtí královéhradecký hejtman Lubomír Franc. Josef Škvorecký se narodil 27. září 1924 v Náchodě. V tomto městě se také později odehrávaly jeho nejvýznamnější prózy, například román Zbabělci či soubor povídek Prima sezóna. V roce 1969 komunistický režim zastavil vydání jeho románu Tankový prapor a Škvorecký následně emigroval do Kanady, kde pak působil jako profesor na torontské univerzitě. Společně se svou manželkou Zdenou Salivarovou založil nakladatelství ´68 Publishers, které vydávalo české exilové autory a v Československu zakázaná díla. V roce 1990 získal Škvorecký i jeho žena nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva za zásluhy o českou literaturu.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

6.1.

Kraj bude pro chráněné bydlení hledat vstřícnější prostředí

Každý klient zde měl mít individuální rehabilitační plán, včetně postupu předcházení krizovým situacím. Proto také nabídl případné nezávislé konzultace o stavu jednotlivých klientů s regionálním odborníkem Petrem Hejzlarem i součinnost Psychiatrické společnosti při komunikaci s místním společenstvím.

Společnost celý článek
18.2.

Primátor: Boj za nemocnici nekončí

Chceme aby bylo přesně specifikováno, jaké diagnózy mohou tato pracoviště léčit.

Společnost celý článek
13.2.

Nájemníci dluží městu přes 15 miliónů korun

Přesto se město snaží dluhy od svých nájemníků vymoci. Je to pro něj však cesta zdlouhavá a často neúspěšná. Dlužníky vyzve k úhradě závazku, případně navrhne splátkový kalendář k umoření dluhu.

Společnost celý článek
22.4.

Dar pro prales Polom

Právě v tomto nejbližším okolí rezervace bylo v minulých letech rozšířeno její ochranné pásmo na současných 55 hektarů.

Společnost celý článek
20.9.

Orlickoústecká nemocnice má novou rehabilitaci

Vznikla nová komplexní služba, která v kombinaci s výborným vybavením a erudovaným personálem bude mít své pevné místo v nově vznikající struktuře spojeného celku Nemocnice Pardubického kraje,“ řekl na úvod Roman Línek, který má v krajské radě na starosti zdravotnictví.

Společnost celý článek
28.12.

Doubravice a Hrádek by mohla spojit nová cyklostezka

Významnou část nákladů by navíc mohl pokrýt příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury.„V současné době je hotová dokumentace pro stavební povolení a vykoupeny jsou i potřebné pozemky.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting