Večer současné rumunské dramatiky na Malé scéně VČD

9.1.

Večer současné rumunské dramatiky na Malé scéně VČD

Večer současné rumunské dramatiky na Malé scéně VČD

Lednový díl cyklu scénických čtení současné dramatiky Malé inscenace na Malé scéně se pardubické divadlo pokusilo ozvláštnit a poněkud rozšířit. Diváci proto v pondělí 9. ledna uvidí hned dvě kratší aktovky rumunských autorů. Kosti pro Otta (Tady jsou vaše peníze) od Lii Bugnar dají nahlédnout do osobního života prostitutky a mladé zpěvačky, která si jen potřebuje „rychle vydělat“ na letenku. Druhá aktovka Znásilnění Bogdana Georgescu nabídne provokativní vhled do partnerské sexuality a problematiky vzájemného odcizení. „Uvedení těchto her doplní odborný výklad o rumunském divadle a dramatu, o který se postará překladatelka zmíněných her Elisabeta Kučerová ve spolupráci s Mircea Danem Dutou, ředitelem Rumunského kulturního institutu v Praze, jenž nám rovněž poskytl záštitu nad tímto projektem. Navazujeme tak zajímavou spolupráci s významnou kulturní institucí a budeme se těšit na případné další společné počiny. Pan Duta je navíc zapálený divadelník, který k mému překvapení vystudoval Divadelní a filmovou fakultu v Bukurešti a v doktorandském studiu následně pokračoval na pražské FAMU. Při studiích se zabýval především středoevropskou dramatikou a kinematografií. Krátký rozhovor s ním mi dává tušit, že rumunská dramatika pro nás ještě skýtá netušené objevy. Nebudu nyní pana Dutu ale tlumočit – zajímavosti o rumunském divadle si můžete poslechnout přímo od něj,“ říká dramaturg scénických čtení Zdeněk Janál. „Lia Bugnar je v Rumunsku známou divadelní a filmovou herečkou. Dnes je také uznávanou autorkou divadelních her a filmových scénářů, své hry často i režírovala. Spojuje tedy v sobě hned několik profesí. Její Kosti pro Otta se v Bukurešti úspěšně hrají v propojení s její další aktovkou Sněhulák, také do češtiny přeložený Elisabetou Kučerovou. Bogdan Georgescu začínal přímo jako dramatik a řadí se k nejmladší generaci autorů. Znásilnění je jeho nejproslavenější hrou. Jedná se o krátkou aktovku pro dvě postavy, o minulosti těchto dvou nevíme mnoho, sledujeme je na počátku sexuálního dobrodružství, hry na znásilnění. Každá z postav však do této hry zřejmě vstupuje s jiným očekáváním a odhodláním. Hra se tedy logicky po chvíli zvrtne…,“ dodává Janál. Večera současné rumunské dramatiky se režijně ujala mladá režisérka Kateřina Glogrová, účinkovat budou Kristina Jelínková, Martina Sikorová, Petra Tenorová a Miloslav Tichý. Závěrem Zdeněk Janál doplňuje: „Rumunský kulturní institut v Praze pořádal scénická čtení svých autorů v roce 2007 v režii Filipa Nuckollse, kde bylo představeno několik úryvků z her Gianiny Carbunariu, Bogdana Georgescu, Iona Very a Saviana Stanescu, včetně úryvku z Georgescova Znásilnění. Poprvé však zazní tato hra v plné délce u nás. Kosti pro Otta se již objevily u několika amatérských souborů a také v provedení režiséra Jiřího Trnky v Galerii Písecká brána.“ Radek Smetana VČD Pardubice

Další zprávy z kategorie "Společnost"

23.12.

Mezi svátky budou některé agendy fungovat omezeně

S přelomem roku souvisí také účetní uzávěrky, pokladny magistrátu tak budou 31. 12. zavřené. Oddělení dopravně správních agend, které má na starosti mj. řidičské průkazy, bude také fungovat kvůli odstávce pokladen pouze omezeně. Výjimkou bude pokladna v Černé za Bory, kde sídlí registr motorových vozidel. Ta bude v provozu i na Silvestra.

Společnost celý článek
6.5.

Vicehejtman Línek odjíždí do Bruselu

Projednán bude i budoucí společný evropský azylový systém a strategické rozšíření Evropské unie o další kandidátské země.

Společnost celý článek
11.11.

9. Křivánkovy dny nabídly pestrý program s aktuálními tématy z mnoha medicínských oborů

„Neméně zajímavý byl následující blok přednášek, které byly zaměřeny na dětskou anestézii a perioperační péči a nejpalčivější problémy v této oblasti. Blok, který sestavil MUDr. Vladimír Mixa, Ph.D. z FN Motol, byl velice přínosný. Hovořilo se třeba o tom, zda malé děti vůbec uspávat, jak je to rizikové, když jejich mozek ještě není vyvinutý, nebo o zajištění dítěte po operaci,“ uvedla primářka Fořtová.

Společnost celý článek
21.1.

Čestné doktoráty Univerzity Pardubice převzali špičkoví vědci v oblasti chemie a dopravy

Čestné doktoráty Univerzity Pardubice převzali špičkoví vědci v oblasti chemie a dopravy Univerzita Pardubice dnes na slavnostním mimořádném zasedání vědeckých rad ocenila čestnými doktoráty tři osobnosti z oblasti chemie a dopravy.

Společnost celý článek
12.3.

Čeští zdravotníci odletěli do Kábulu

Čeští zdravotníci budou v Afghánistánu léčit především spojenecké vojáky zraněné během operací proti ozbrojencům Talibanu.

Společnost celý článek
24.4.

Roman Línek mezi hasiči

Ve svém pozdravu jsem ocenil mezigenerační solidaritu, kdy ti mladší, včetně dětských hasičů.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting