Velkokapacitní trolejbusy ponesou jména vítězů Velké pardubické

16.12.

Velkokapacitní trolejbusy ponesou jména vítězů Velké pardubické

Velkokapacitní trolejbusy ponesou jména vítězů Velké pardubické

Pardubice od 15. prosince brázdí Fantom, Brigant, Rudi a Good Morning – čtyři unikátní velkokapacitní trolejbusy, které vznikly ve spolupráci české společnosti Škoda Electric a polské společnosti Solaris Bus a Coach. Všechny čtyři trolejbusy dostaly jména po prvních vítězích Velké pardubické. Patnáctimetrová vozidla městské hromadné dopravy, která mohou přepravit najednou téměř 150 cestujících, využívá pardubický dopravní podnik jako první přepravce v ČR. „Tyto velkokapacitní trolejbusy budeme nasazovat na nejfrekventovanější spoje, na kterých dlouhodobě kapacita běžných trolejbusů nestačí. To jsou linky číslo 2 a 13,“ řekl ředitel Dopravního podniku města Pardubice Tomáš Pelikán. Prototyp třínápravového trolejbusu Škoda 28 Tr Solaris byl postaven na podzim v Plzni a od konce října procházel v Pardubicích zkušebním provozem. K získání průkazu způsobilosti musel najezdit potřebný počet „zkušebních“ kilometrů. Nyní bude spolu s dalšími třemi vozidly nasazen do běžného provozu. „Pořizovací cena těchto čtyř trolejbusů je téměř 45 milionů korun. Ovšem jejich zakoupení nás posune zase o kousek dál při zlepšování služeb cestujícím,“ dodal ředitel. Do konce roku 2011 by mělo v Pardubicích jezdit dalších dvanáct takových nízkopodlažních trolejbusů. Klasické trolejbusy, které v současné době v Pardubicích jezdí, jsou o tři metry kratší a pojmou o třetinu cestujících méně. Velkokapacitní trolejbusy jsou 15 metrů dlouhé, poháněné asynchronním trakčním motorem Škoda 33ML 3550 K/4. Mají kapacitu 43 míst k sezení a 112 k stání. Díky řiditelné zadní nápravě mají lepší jízdní vlastnosti při průjezdech křižovatkami a oblouky. „Pro řidiče je jízda s těmito vozy trochu komplikovanější v tom smyslu, že je třeba více sledovat provoz kolem vozidla, neboť při své délce vozidlo při jízdách v obloucích vybočuje o více než metr. Řidiči kolemjedoucích vozidel by tedy měli být při kontaktu s velkokapacitními vozy opatrní a sledovat prostor v jízdních pruzích,“ upozornil Tomáš Pelikán. Dopravní podnik města Pardubic se u příležitosti rozšíření vozového parku o tyto unikátní trolejbusy rozhodl vzdát hold tradici Velké pardubické Steeplechase, díky které jsou Pardubice známy po celém světě. „Nové trolejbusy budou pokřtěny a jména dostanou po koních, kteří zvítězili v prvních ročnících Velké pardubické. Nyní to budou Fantom (vítěz VP z roku 1874), Brigant (vítěz z let 1875, 1877, 1878), Rudi (vítěz z roku 1879) a Good Morning (vítěz z roku 1880),“ vysvětlil ředitel dopravního podniku. Další vozy budou dostávat jména vítězů tak, jak jdou chronologicky za sebou.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.5.

Kraj už potřetí rozdával Perníkové popelnice

Překvapením letošní soutěže je obec Jaroslav z okresu Pardubice.

Společnost celý článek
30.7.

Další investice do krajské dopravy

Pardubický kraj postupně pokračuje v opravách silnic II. a III. třídy a nyní přichází na řadu další tři z nich

Společnost celý článek
30.7.

Česká obchodní inspekce v Pardubicích končí

Elektronická podatelna na našich webových stránkách bude fungovat úplně stejně, jako tomu bylo před zrušením těchto pracovišť.

Společnost celý článek
31.8.

Sáblíkové tričko pomohlo postiženému Lukášovi získat kolo

Myšlenka na uspořádání benefičního turnaje vznikla sotva před týdnem. „Lukáš patří do naší golfové rodiny. A když jsme se dozvěděli, že by Lukášovi v dalším rozvoji pomohlo poměrně drahé speciální kolo, v podstatě byl turnaj okamžitě na světě,“ říká manažer klubu Jan Bitvar.

Společnost celý článek
22.5.

Malý závod míru 2013 pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického

Jde o rozsáhlou cyklistickou akci se čtyřmi etapami pro mládež, která je největší a nejstarší juniorskou soutěží v Evropě.

Společnost celý článek
23.2.

Ústeckoorlickému Rieterovi se daří výroba i vývoj

O perspektivách firmy hovořil Roman Línek před několika týdny i s představiteli zastřešujícího švýcarského koncernu Rieter.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting