Velkokapacitní trolejbusy ponesou jména vítězů Velké pardubické

16.12.

Velkokapacitní trolejbusy ponesou jména vítězů Velké pardubické

Velkokapacitní trolejbusy ponesou jména vítězů Velké pardubické

Pardubice od 15. prosince brázdí Fantom, Brigant, Rudi a Good Morning – čtyři unikátní velkokapacitní trolejbusy, které vznikly ve spolupráci české společnosti Škoda Electric a polské společnosti Solaris Bus a Coach. Všechny čtyři trolejbusy dostaly jména po prvních vítězích Velké pardubické. Patnáctimetrová vozidla městské hromadné dopravy, která mohou přepravit najednou téměř 150 cestujících, využívá pardubický dopravní podnik jako první přepravce v ČR. „Tyto velkokapacitní trolejbusy budeme nasazovat na nejfrekventovanější spoje, na kterých dlouhodobě kapacita běžných trolejbusů nestačí. To jsou linky číslo 2 a 13,“ řekl ředitel Dopravního podniku města Pardubice Tomáš Pelikán. Prototyp třínápravového trolejbusu Škoda 28 Tr Solaris byl postaven na podzim v Plzni a od konce října procházel v Pardubicích zkušebním provozem. K získání průkazu způsobilosti musel najezdit potřebný počet „zkušebních“ kilometrů. Nyní bude spolu s dalšími třemi vozidly nasazen do běžného provozu. „Pořizovací cena těchto čtyř trolejbusů je téměř 45 milionů korun. Ovšem jejich zakoupení nás posune zase o kousek dál při zlepšování služeb cestujícím,“ dodal ředitel. Do konce roku 2011 by mělo v Pardubicích jezdit dalších dvanáct takových nízkopodlažních trolejbusů. Klasické trolejbusy, které v současné době v Pardubicích jezdí, jsou o tři metry kratší a pojmou o třetinu cestujících méně. Velkokapacitní trolejbusy jsou 15 metrů dlouhé, poháněné asynchronním trakčním motorem Škoda 33ML 3550 K/4. Mají kapacitu 43 míst k sezení a 112 k stání. Díky řiditelné zadní nápravě mají lepší jízdní vlastnosti při průjezdech křižovatkami a oblouky. „Pro řidiče je jízda s těmito vozy trochu komplikovanější v tom smyslu, že je třeba více sledovat provoz kolem vozidla, neboť při své délce vozidlo při jízdách v obloucích vybočuje o více než metr. Řidiči kolemjedoucích vozidel by tedy měli být při kontaktu s velkokapacitními vozy opatrní a sledovat prostor v jízdních pruzích,“ upozornil Tomáš Pelikán. Dopravní podnik města Pardubic se u příležitosti rozšíření vozového parku o tyto unikátní trolejbusy rozhodl vzdát hold tradici Velké pardubické Steeplechase, díky které jsou Pardubice známy po celém světě. „Nové trolejbusy budou pokřtěny a jména dostanou po koních, kteří zvítězili v prvních ročnících Velké pardubické. Nyní to budou Fantom (vítěz VP z roku 1874), Brigant (vítěz z let 1875, 1877, 1878), Rudi (vítěz z roku 1879) a Good Morning (vítěz z roku 1880),“ vysvětlil ředitel dopravního podniku. Další vozy budou dostávat jména vítězů tak, jak jdou chronologicky za sebou.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

10.3.

Emma nakonec pustošila víc než Kirill

Podle prvních odhadů vichřice v lesních porostech napáchala zhruba osmkrát větší škodu než loňský orkán Kirill.

Společnost celý článek
20.12.

Loupežné přepadení s airsoftovou zbraní

ORLICKOÚSTECKO – Napadeného zranil, ale peněz a mobilu se nezmocnil.

Společnost celý článek
12.5.

Společnost Sněžník vypouštěla nadlimitně znečištěné odpadní vody do řeky Moravy a při zasněžování sjezdovek nedodržela povolení

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 330 tisíc korun společnosti SNĚŽNÍK , a.s. Provozovatel relax & sport resortu Dolní Morava vypouštěl z čistírny odpadních vod u Hotelu Vista nadlimitně znečištěné odpadní vody do řeky Moravy. Z další čistírny odpadních vod u objektu Penzion Dolní Morava vypouštěl do řeky předčištěné odpadní vody bez platného povolení. A dále při odběru vod z řeky Moravy pro zasněžování lyžařských areálů U Slona a Sněžník nedodržel minimální zůstatkový průtok v toku stanovený vodoprávním úřadem.

Společnost celý článek
19.6.

Ve společnosti se málo mluví o přínosu lidí s postižením

Pardubický kraj se zabývá otázkami souvisejícími s životem lidí se zdravotním postižením dlouhodobě.

Společnost celý článek
18.6.

Hasiči potápěči se zapojili do pátrání po pohřešovaných osobách

Událost byla oznámena na Krajské operační a informační středisko HZS Pardubického kraje.

Společnost celý článek
25.6.

Město odmítá „úsporné“ návrhy ekologů

Nejedná se ovšem o žádný projekt, ale pouze o nelogické a amatérské škrtání v rozpočtu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting