Vesnicí roku v Pardubickém kraji je Osík

26.8.

Vesnicí roku v Pardubickém kraji je Osík

Vesnicí roku v Pardubickém kraji je Osík

Velkou slávu zažila obec Osík u Litomyšle. Vyhrála krajské kolo soutěže Vesnice roku a stala se Vesnicí roku 2008 v Pardubickém kraji. Kromě slávy a prestiže získala ocenění Zlatou stuhou a finanční částku 1 milion korun od vyhlašovatelů soutěže a dalších sto tisíc od Pardubického kraje. Starostovi i obyvatelům obce ve čtvrtek 22. srpna v místním Kulturním domě gratulovali členové Rady Pardubického kraje, ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, europoslanec a předseda Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák, poslanci a senátoři. Všichni Osíku přáli také úspěch v celostátním kole, kam obec nyní postupuje. „Ocenění je uznáním odvedené práce a motivací do budoucna. Komise jako by nám řekla: „Ano, děláte to dobře!“ Tato slova by ale neměla znít jen z úst odborníků, ale hlavně z úst občanů,“ řekl starosta Osíku Karel Rothschein, který dodal, že letos přihlášku do soutěže Vesnice roku vyplňoval už po třinácté. Teď ale ví, že udělal dobře. Osík je vesnice s přibližně tisícovkou obyvatel. První zmínka o ní je už z roku 1347. Od té doby se tu událo mnoho důležitého, obec zažívala různé etapy vývoje i útlumu. Nyní má opravenou školu, dětská hřiště, veřejná prostranství včetně hřbitova a podařilo se jí také z neútulného koutku obce vybudovat tréninkové golfové hřiště. Do budoucna obec plánuje například modernizaci sportovní haly ze zdrojů Regionálního operačního programu, chce modernizovat hasičskou zbrojnici, obecní úřad, plánuje kanalizaci. Osík však nebyl jedinou oceněnou obcí. Odborná komise udělila celkem 5 stuh, 4 čestné diplomy a 16 diplomů komise. Modrou stuhu za společenský život získala obec Semanín, okres Ústí nad Orlicí. Bílá stuha za činnost mládeže patří obci Voleč na Pardubicku. Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí komise udělila komise obci Krásné, okres Chrudim. Držitelem Oranžové stuhy za spolupráci obce a zemědělského subjektu je obec Sebranice na Svitavsku. Čestný diplom za vzorné vedení kroniky získaly Výprachtice, za kvalitní květinovou výzdobu v obci obec Voleč, za vzorné vedení obecní knihovny Horní Ředice a za rozvíjení lidových tradic Jenišovice. (Úplné výsledky jsou k dispozici na http://www.mmr.cz/vesnice-roku-2008) Soutěž Vesnice roku vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR spolu s Ministerstvem zemědělství ČR a se Spolkem pro obnovu venkova a Svazem obcí a měst ČR. Letos to bylo už po čtrnácté. Přihlásit se do soutěže mohly obce „vesnického charakteru“, které mají maximálně 5 250 obyvatel a které mají zpracován vlastní program obnovy vesnice. Záštitu nad krajským kolem přijal hejtman Ivo Toman.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

17.8.

Pozor na (ne)končící slevy!

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) upozorňuje, že porušování zákona o ochraně spotřebitele je letos opět součástí výprodejů.

Společnost celý článek
22.10.

Výbor schválil dotace pro 127 projektů

Evropské i státní podpory by se tak měla dočkat například rekonstrukce holického památníku Dr. Emila Holuba

Společnost celý článek
5.11.

Na třídě Míru se budou opět konat trhy

První adventní víkend, 28. a 29. listopadu, bude v Pardubicích ve znamení Mikulášských trhů a nedělního rozsvěcení vánočního stromu na Pernštýnském náměstí. 5. prosince se pod Zelenou bránou otevře peklo a vypuknou oblíbené podvečerní Zelenobranské čertoviny, kam dorazí i Mikuláš a andělé s nadílkou pro děti. Od 7. do 13. prosince ožije vánočními trhy třída Míru, 18. až 20. prosince pak najdete stánky s vánočním zbožím na Pernštýnském náměstí. Další tržní místa oživí nevzhledný prostor po demolici

Společnost celý článek
29.3.

Na prestižní lektorskou cenu byl poprvé nominován český trenér

Trenér Tomáš Zdechovský se několik let úspěšně zabývá výzkumem a tréninkem kognitivních schopností sportovců a manažerů. V současné době trénuje českou juniorskou reprezentaci v moderním pětiboji nebo tým pardubických basketbalistů. O jeho metodiku mají zájem psychologové a trenéři například z Ruska, USA, Izraele, Číny nebo Německa.

Společnost celý článek
30.4.

Kosmos - News Party 2007

Již sedmý ročník největšího středoevropského setkání zájemců o kosmonautiku se uskuteční o víkendu 11. - 13. května 2007.

Společnost celý článek
2.11.

Pardubický kraj oficiálně poděkoval medailistům z letní olympiády dětí a mládeže

Pardubický kraj získal na letní olympiádě dětí celkem šest zlatých, devět stříbrných a třináct bronzových medailí. Sedm medailí vybojovali naši atleti, devět medailí si z Brna odvezli plavci včetně handicapovaných a dařilo se i v badmintonu, kde nám pod vysokou sítí cinkla medaile hned čtyřikrát.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting