Vesnicí roku v Pardubickém kraji je Osík

26.8.

Vesnicí roku v Pardubickém kraji je Osík

Vesnicí roku v Pardubickém kraji je Osík

Velkou slávu zažila obec Osík u Litomyšle. Vyhrála krajské kolo soutěže Vesnice roku a stala se Vesnicí roku 2008 v Pardubickém kraji. Kromě slávy a prestiže získala ocenění Zlatou stuhou a finanční částku 1 milion korun od vyhlašovatelů soutěže a dalších sto tisíc od Pardubického kraje. Starostovi i obyvatelům obce ve čtvrtek 22. srpna v místním Kulturním domě gratulovali členové Rady Pardubického kraje, ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, europoslanec a předseda Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák, poslanci a senátoři. Všichni Osíku přáli také úspěch v celostátním kole, kam obec nyní postupuje. „Ocenění je uznáním odvedené práce a motivací do budoucna. Komise jako by nám řekla: „Ano, děláte to dobře!“ Tato slova by ale neměla znít jen z úst odborníků, ale hlavně z úst občanů,“ řekl starosta Osíku Karel Rothschein, který dodal, že letos přihlášku do soutěže Vesnice roku vyplňoval už po třinácté. Teď ale ví, že udělal dobře. Osík je vesnice s přibližně tisícovkou obyvatel. První zmínka o ní je už z roku 1347. Od té doby se tu událo mnoho důležitého, obec zažívala různé etapy vývoje i útlumu. Nyní má opravenou školu, dětská hřiště, veřejná prostranství včetně hřbitova a podařilo se jí také z neútulného koutku obce vybudovat tréninkové golfové hřiště. Do budoucna obec plánuje například modernizaci sportovní haly ze zdrojů Regionálního operačního programu, chce modernizovat hasičskou zbrojnici, obecní úřad, plánuje kanalizaci. Osík však nebyl jedinou oceněnou obcí. Odborná komise udělila celkem 5 stuh, 4 čestné diplomy a 16 diplomů komise. Modrou stuhu za společenský život získala obec Semanín, okres Ústí nad Orlicí. Bílá stuha za činnost mládeže patří obci Voleč na Pardubicku. Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí komise udělila komise obci Krásné, okres Chrudim. Držitelem Oranžové stuhy za spolupráci obce a zemědělského subjektu je obec Sebranice na Svitavsku. Čestný diplom za vzorné vedení kroniky získaly Výprachtice, za kvalitní květinovou výzdobu v obci obec Voleč, za vzorné vedení obecní knihovny Horní Ředice a za rozvíjení lidových tradic Jenišovice. (Úplné výsledky jsou k dispozici na http://www.mmr.cz/vesnice-roku-2008) Soutěž Vesnice roku vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR spolu s Ministerstvem zemědělství ČR a se Spolkem pro obnovu venkova a Svazem obcí a měst ČR. Letos to bylo už po čtrnácté. Přihlásit se do soutěže mohly obce „vesnického charakteru“, které mají maximálně 5 250 obyvatel a které mají zpracován vlastní program obnovy vesnice. Záštitu nad krajským kolem přijal hejtman Ivo Toman.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

19.6.

V pátek otevírá pardubická policie dveře

Ten, kdo ještě neměl dopravní nehodu, možná uvítá příležitost nahlédnout do služebního vozidla policistů.

Společnost celý článek
3.5.

Nemocnice připomenou důležitost správné hygieny rukou

„Podle Světové zdravotnické organizace se až osmdesát procent infekcí šíří špinavýma rukama. Může se jednat o hepatitidu typu A, salmonelózu, o různá průjmová a respirační onemocnění, jejichž původci se nacházejí a množí na běžně používaných předmětech, jako jsou nákupní vozíky, držadla v autobusech, kliky u dveří, počítačové klávesnice a mnoho dalších,“ upozornil ústavní epidemiolog Nemocnice Pardubického kraje Milan Bořek. „Proto je nesmírně důležité si uvědomit nutnost správné hygieny rukou. Platí to nejen pro veřejnost, ale i pro zdravotníky. Chráníme se tak navzájem,“ dodala manažerka ošetřovatelské péče Nemocnice Pardubického kraje Světlana Jeřábková.

Společnost celý článek
13.1.

Služby nasadily rovněž vysavač exkrementů

Ročně tento speciální stroj zbaví ulice přibližně jedné tuny psích exkrementů.

Společnost celý článek
4.11.

Službám města Pardubic a.s. začíná nová zimní sezóna

V minulých dnech proběhla schůzka se všemi zaměstnanci společnosti, kde jim byla vysvětlena důležitost v oblasti zimní údržby.

Společnost celý článek
4.12.

Klienti sociálních zařízení rozsvítili Advent

Výstava je jednak prezentací dovedností klientů zařízení sociálních služeb, ale i příležitostí k pořízení drobného vánočního dárku. Už při vstupu tu člověk cítí vánoční atmosféru a tu ještě umocňují setkání s těmi, kteří se na výrobě drobných vánočních dárků podíleli,“ řekl krajský radní Pavel Šotola.

Společnost celý článek
13.8.

Pyrotechnici zatím žádnou nevybuchlou munici neobjevili

Podle pyrotechnické zprávy byly v červnu a červenci pyrotechnické práce zaměřeny zejména na výkop základů pro výstavbu opěrné zdi podél stávající komunikace a na hloubkový pyrotechnický průzkum ve vrtech pro piloty pažících stěn. „Průzkumy byly prováděny v několika úrovních, některé dokonce v hloubce až 13 metrů pod zemí,“ upřesnil primátor Martin Charvát.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting