Většina snoubenců objednává svatby přes internet

28.1.

Většina snoubenců objednává svatby přes internet

Více než 90 procent snoubenců si v loňském roce objednalo v Pardubicích svatbu přes internet. I v letošním roce lidé preferují tuto službu, která městu vynesla ocenění v soutěži Česká inovace 2012 a vzbudila zájem mnoha českých měst.
„Projekt Svatby on-line, kdy si snoubenci mohou vybrat a zarezervovat termín svatby prostřednictvím webových stránek města, se ujal velmi rychle. V roce 2012, kdy jsme s ním začínali, využilo tuto službu zhruba 60 procent párů, loni to již bylo přes 90 procent a letos to bude zřejmě podobné,“ řekla vedoucí pardubické matriky Zdeňka Havlíčková. 


V roce 2013 uzavřelo sňatek v Pardubicích 413 párů. Většina z nich zvolila obřad na pardubické radnici, na zámku či na zámečku ve Starých Čívicích, 56 dvojic si řekl ano v historických kulisách Kunětické Hory, 12 si pro vstup do společného života vybralo jiné místo, ať to byly zahrady, restaurace či golfový areál. 


Největší nápor zažívají pracovnice matriky každoročně od června do září. Například v sobotu 28. června letošního roku musí stihnout 13 obřadů na čtyřech různých místech. „Přes pověru o nešťastných květnových svatbách, ale budeme oddávat i v květnu. Počátek měsíce je sice vyhrazen malování obřadní síně a podobně, nicméně už na 24. května máme objednány dvě svatby a na 31. května šest,“ řekla Havlíčková. 


Kromě klasických svateb zajišťuje matrika i „svatby“ homosexuálů. Od července 2006, kdy vstoupil v platnost zákon o registrovaném partnerství, zaregistrovali v Pardubicích 52 párů. Nejvíce (11) jich bylo v roce 2007, loni zde uzavřelo partnerský svazek šest párů. Pět takovýchto partnerství matrika během více než sedmi let zrušila. „ Každopádně je to procentuálně mnohem menší počet rozchodů, než je u běžných manželství, kde podle statistik rozvodovost přesahuje 40 procent,“ dodala matrikářka.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

25.7.

Benefiční Help fest 2013 pomůže malému Lukáškovi

Jako bonusový program festivalu připravili organizátoři i program pro děti. Jeho součástí je například výtvarná dílna, malování na obličej, hraní na africké bubínky nebo skákací hrad. Děti se mohou také těšit na klauny Mirečka a Leontýnku.

Společnost celý článek
2.4.

Rada města odvolala ředitelku sociálních služeb

Dalším pochybením ředitelky Vičíkové bylo podle náměstkyně nesprávné vykazování kapacity sociálních služeb při žádosti o dotace.

Společnost celý článek
6.12.

Známe dobrodince roku 2018

„Nesmírně si cením všech, kteří pomáhají, ať už fyzicky nebo finančně. Rovněž si vážím spolupráce neziskového sektoru a Pardubického kraje, protože v našem regionu je zcela výjimečná. Jeden z nejúspěšnějších počinů korunující tuto spolupráci představuje projekt Burzy filantropie a podpora jednotlivých neziskových organizací,“ smekla pomyslný klobouk díků místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

Společnost celý článek
6.10.

Služby města kontrolují pouliční osvětlení

Na příští rok jsme připravili plán investic do veřejného osvětlení ve výši 18 milionů korun.

Společnost celý článek
9.1.

Policie navrhla podání obžaloby na dvě osoby za pád střechy sportovní haly v České Třebové

Vrchní komisař již v červnu 2017 obvinil pro přečin obecného ohrožení z nedbalosti šestašedesátiletého projektanta a o dva roky mladšího nezávislého statika.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting