Všestarský archeopark nabídne návštěvu pravěké vesnice

24.3.

Všestarský archeopark nabídne návštěvu pravěké vesnice

Všestarský archeopark nabídne návštěvu pravěké vesnice

Okusit autentickou atmosféru života pravěkých lidí budou moci návštěvníci archeoparku pravěku. Jeho výstavba s podporou Královéhradeckého kraje a Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod Evropské unie začne letos v létě. Pravěká vesnice, která vyroste v areálu Centra experimentální archeologie ve Všestarech na Hradecku, seznámí zájemce s řemesly, zvyky a obyčeji pralidí. „Výstavba Archeoparku pravěku ve Všestarech vyjde celkem na více než 47 milionů korun a Evropská unie na něj prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod přispěje bezmála 40 milionů korun. Stavět by se mělo začít letos v létě a první návštěvníky by měl tento unikátní areál přivítat v roce 2013,“ řekl královéhradecký hejtman Lubomír Franc. V rámci tohoto projektu vznikne nová budova hlavní expozice, sklad archeologického materiálu, budova venkovní expozice a konstrukce pravěkých staveb - neolitický dům, eneolitický dům a expozice domácího zvířectva. Třípatrová budova představí modely a rekonstrukce archeologických vykopávek, podzemní stavby, jeskyně a pohřební komory. Lidé se tam budou moci také seznámit s modelem pravěké krajiny a rekonstrukcí života pravěkých lidí. „Kromě stálé expozice a dvou výstavních sálů bude v objektu umístěn i promítací sál. Unikátní bude také propojení vnitřní expozice a expozice pod širým nebem s ukázkami archeologického výzkumu v terénu,“ popsal projekt Archeoparku náměstek královéhradeckého hejtmana Vladimír Derner. Odborným garantem všestarského archeoparku jsou odborníci z Katedry archeologie Univerzity Hradec Králové. Partnery projektu jsou vedle Univerzity také obec Všestary a hradecké Muzeum východních Čech. Návštěvníci se k archeoparku dostanou po nové přístupové komunikaci, kterou doplní parkoviště. Expozice budou navíc bezbariérové. Součástí projektu je také vyznačení nové cyklotrasy, která spojí pravěký areál ve Všestarech se sídlem Královéhradeckého kraje. „Archeocyklotrasa“ dlouhá 12 kilometrů povede z Hradce Králové do Všestar po místních archeologicky význačných lokalitách, kde budou umístěny naučné tabule, ze kterých se zájemci dozví zajímavosti těchto pravěkých míst.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

10.3.

Dotace na pětadvacetimetrový bazén je již schválena

„Těší mě, že se nám daří shánět peníze na již připravené projekty. Realizační dokumentaci na nový plavecký bazén jsme dokončili v říjnu loňského roku. Dotace, které město od ministerstva získalo, tak pokryjí skoro polovinu nákladů na jeho stavbu. Jejich celková výše by pak měla dosáhnout zhruba 50 milionů korun včetně DPH,“ podotýká náměstek primátora zodpovědný za dotační politiku Jan Řehounek.

Společnost celý článek
24.2.

Ochutnávky vín s rytířem Toulovcem

Toulovec nás překvapil svými příběhy o historii Litomyšle. Nachytal nás v naší nevědomosti, ale v letošním roce jsme se na něj připravily a těšíme se na další provázení.

Společnost celý článek
16.10.

Pardubické krematorium zve veřejnost na ojedinělou prohlídku

Prohlídky budou probíhat v sobotu 31.10.2015 v době od 14,00 do 18,00hod.. Zájemci si mohou prohlédnout prakticky veškeré prostory této budov. Mimo jiné, navštívit také místo kde se natáčel kultovní film s Janem Hrušinským v hlavní roli, Spalovač mrtvol.

Společnost celý článek
18.10.

Hradec plánuje zřízení půjčovny kol

Počítáme s tím, že stojany s půjčovanými koly budou rozmístěny po celém území města.

Společnost celý článek
23.5.

Studenti z Pardubic postavili vodní přehradní nádrž z vlnité lepenky

Studenti Střední průmyslové školy stavební z Pardubic postavili do 13. ročníku celostátní soutěže Stavby z vlnité lepenky návrh Vodní nádrže NADĚJE.

Společnost celý článek
7.2.

V Keseníkách přibývá vážných úrazů

Horští záchranáři ihned začali se základním ošetřením a stav zraněného seniora konzultovali s dispečinkem linky 155. „Bylo jasné, že musí přiletět vrtulník Letecké záchranné služby z Hradce Králové. Muže jsme tedy stabilizovali a připravili k transportu na heliport u stanice HS,“ popsal situaci Miroslav Černý.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting