Východočeské divadlo uvede premiéru Černé komedie

13.3.

Východočeské divadlo uvede premiéru Černé komedie

Východočeské divadlo uvede premiéru Černé komedie

Východočeské divadlo Pardubice - týden po vyhlášení Komedie roku 2008 na GRAND Festivalu smíchu - přichází se svým kandidátem do dalšího ročníku festivalu. O víkendu 14. a 15. března se uskuteční premiéry Shafferovy Černé komedie, kterou v Pardubicích pohostinsky zkouší režisér Zdeněk Dušek ve zbrusu novém překladu Pavla Dominika. „Věděl jsem, že je to hra, která má výborný základní nápad. Ta hra těží ze situace, kdy tma je světlo a světlo je tma. To znamená, že diváka by mělo bavit vidět, jak se člověk chová potmě,“ říká Zdeněk Dušek a dodává: „Chtěl bych do inscenace vnést především přehlednost, aby divák neztratil orientaci, když postavy ji budou ztrácet velmi často. Měla by to být však dezorientace řízená“. Angličan Peter Shaffer je světoznámým dramatikem, známým u nás především díky své hře a filmu Amadeus. Jeho Black Comedy je pokládána za jednu z nejzábavnějších a nejmistrnějších komedií situačního žánru. Diváci se mohou těšit na situační komedii na druhou, jejíž děj se odehrává potmě. Publikum samozřejmě vidí, co se na jevišti děje, ale postavy příběhu nikoli, což je principem originální komiky a impulsem ke kreativnímu herectví. Hrají Ladislav Špiner, Martina Sikorová, Pavel Novotný, Lída Vlášková, Josef Vrána, Petra Janečková a další. Režisér Zdeněk Dušek před premiérou prozradil perličku ze zkoušení: „Těsně před generálkami herci skutečně zkoušeli potmě a já se na ně z hlediště díval brýlemi pro noční vidění.“ Hlavní hrdina si pozval do bytu snoubenku, a protože by mohl přijít i její otec, tajně si „vypůjčil“ ze sousedova bytu trochu drahocenného zařízení. V hodině Há v domě vypadnou pojistky. Dostaví se osoby očekávané i ty nejvíc neočekávané. A hlavně: všichni tropí pošetilosti, které člověk dělá, když si myslí, že ho nikdo nevidí. Před sobotní premiérou se ve foyer koná vernisáž výstavy obrazů akademického malíře Josefa Sasky.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

1.4.

Domov Simeon má hned dvě prvenství v kraji

Tato služba dosud v Pardubickém kraji chyběla a pečující rodiny byly odkázány na několik lůžek v zařízeních pro seniory.

Společnost celý článek
20.12.

Hasiči poděkovali Romanovi Línkovi

Liga pardubického okresu v požárním sportu byla v minulosti tradiční akcí.

Společnost celý článek
3.3.

Podpořte Pardubickou krajskou nemocnici, a.s. v celostátním projektu Nemocnice roku ČR 2014 a vyplňte dotazníky spokojenosti!

Výsledky ankety a žebříčky nemocnic vzejdou z vámi vyplněných dotazníků spokojenosti. V letošním roce jsou opět tři typy – pro hospitalizované pacienty, pro ambulantní pacienty a pro zaměstnance.

Společnost celý článek
22.6.

Setkali se bojovníci za záchranu nádraží

Pod petici se do těchto dní podepsalo více jak 16 tisíc obyvatel z celé republiky.

Společnost celý článek
8.1.

Letecké termosnímkování ochrání občany Hradce

Podobný projekt několik let běží úspěšně ve Francii. Proto ho město Hradec Králové podpořilo,“

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting