Výstava chce prolomit mlčení o obětech trestných činů

5.5.

Výstava chce prolomit mlčení o obětech trestných činů

 – Netradiční výstavu s názvem Zločin a oběti bude ve dnech 5. až 16. května 2014 hostit budova bývalé pardubické reálky. Výstava pořádaná Bílým kruhem bezpečí, pobočkou v Pardubicích, má za cíl poskytnout návštěvníkům informace o nových právech obětí i existujících zdrojích možné pomoci. Proto představí provokující až šokující exponáty s cílem prolomit mlčení o obětech trestných činů. Nad výstavou převzal záštitu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.


     „Každý trestný čin je pro oběť velmi stresující zážitek, největší dopady na oběti pak mají pochopitelně nejzávažnější trestné činy násilného charakteru, například loupežné přepadení, těžké ublížení na zdraví, znásilnění a podobně. Pro tyto oběti je pomoc dobrovolníků Bílého kruhu bezpečí naprosto nepostradatelná a proto si jejich činnosti velmi vážíme a dlouhodobě ji podporujeme,“ uvádí radní pro sociální věci Pavel Šotola.


     V rámci výstavy se budou konat i dva doprovodné programy pro odbornou veřejnost. V pondělí 5. května to bude přednáška s diskuzí na téma Zákon o obětech trestných činů a dítě jako oběť trestného činu. Lektorkami budou prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová a ředitelka pražského Dětského krizového centra Zora Dušková. Přednáška bude zaměřena na práva obětí dle zákona o obětech trestných činů, ochranu práv dětí jako obětí trestných činů a psychické dopady trestných činů na děti a cesty k jejich minimalizaci.


     Druhá přednáška s diskuzí 13. května bude zaměřena na téma Oběti a média. Přednášet budou Miroslav Vaňura, redaktor TV Barrandov a Michal Urban z katedry politologie a sociologie Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V rámci přednášky se lektoři zaměří na Právo oběti na soukromí versus zájem médií na informování veřejnosti, uchopení tématu obětí v médiích, hranice etiky a podobně.


     Výstava se koná v Sále Jana Kašpara v budově bývalé reálky na Krajském úřadu Pardubického kraje a je ji možné navštívit každý pracovní den od 8 do 18 hodin. „Pro školy v rámci výstavy nabízíme po vzájemné domluvě i krátké diskuzní besedy k tématu obětí trestných činů, jejich práv a možnosti pomoci,“ vysvětlil jednatel pardubické pobočky Ladislav Tomášek.


     Bílý kruh bezpečí pomáhá obětem trestných činů v Pardubicích již 15 let. Nabízí služby psychologů i právníků a snaží se zmírnit stopy, které na klientech setkání se zločinem zanechalo. Nabízí své služby obětem, svědkům trestných činů, případně pozůstalým po obětech trestných činů. Jedná se o právní, sociálně-právní poradenství a psychologickou a emocionální podporu těmto lidem. Klienti najdou pardubickou pobočku na ulici 17. listopadu 237 (Dům služeb) v Pardubicích. V případě potřeby je možno pracovníky kontaktovat na telefonu 732 923 462 nebo na e-mailu bkb.pardubice@bkb.cz.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

29.12.

Lesy ČR letos zasadily 60 miliónů nových stromků

Ke zpracování vyvrácených a polámaných stromů po větrné kalamitě Ivan byl třeba čas až do letošního jara.

Společnost celý článek
27.8.

Přátelská nemocnice v Pardubickém kraji

Program Přátelská nemocnice podpoří Pardubický kraj v rámci pokračující transformace nemocnic i finančně.

Společnost celý článek
9.10.

Město může uklidit pouze část chodníků

Pardubice se připravují na první zimu, během níž bude platit takzvaný chodníkový zákon.

Společnost celý článek
3.11.

Absolutním vítězem MLSU je uzená kýta Pavla Hubeného

Mezi mlýnskými a pekárenskými potravinami nejvíce lidem zachutnal Rosický koláč.

Společnost celý článek
26.7.

Zahajovací ceremoniál Olympijského parku Pardubice 2016 roztančí třídu Míru i další části města

Do celého ceremoniálu se zapojí zástupci jak kulturní, tak i sportovní scény města. „Vítán bude také každý, kdo má rád sport nebo zábavu a bude chtít být součástí této oslavy startu letních her. Vše je v režii Jany Burkiewiczové, scénografa Juraje Kuchárka a Východočeského divadla Pardubice. Těšit se můžete na zjevení z Ria de Janeira, podivné kolostroje a konečně i zapálení ohně, ať už pomyslné či opravdové,“ uvádí Lucie Břízová vedoucí kulturního oddělení Magistrátu města Pardubic.

Společnost celý článek
2.4.

Lidé mohou zhlédnout unikátní termomapy Hradce Králové

Dnes byla termomapa oficiálně zveřejněna na stránkách společnosti Tepelné hospodářství a magistrátu Hradce Králové.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting