Výstava chce prolomit mlčení o obětech trestných činů

5.5.

Výstava chce prolomit mlčení o obětech trestných činů

 – Netradiční výstavu s názvem Zločin a oběti bude ve dnech 5. až 16. května 2014 hostit budova bývalé pardubické reálky. Výstava pořádaná Bílým kruhem bezpečí, pobočkou v Pardubicích, má za cíl poskytnout návštěvníkům informace o nových právech obětí i existujících zdrojích možné pomoci. Proto představí provokující až šokující exponáty s cílem prolomit mlčení o obětech trestných činů. Nad výstavou převzal záštitu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.


     „Každý trestný čin je pro oběť velmi stresující zážitek, největší dopady na oběti pak mají pochopitelně nejzávažnější trestné činy násilného charakteru, například loupežné přepadení, těžké ublížení na zdraví, znásilnění a podobně. Pro tyto oběti je pomoc dobrovolníků Bílého kruhu bezpečí naprosto nepostradatelná a proto si jejich činnosti velmi vážíme a dlouhodobě ji podporujeme,“ uvádí radní pro sociální věci Pavel Šotola.


     V rámci výstavy se budou konat i dva doprovodné programy pro odbornou veřejnost. V pondělí 5. května to bude přednáška s diskuzí na téma Zákon o obětech trestných činů a dítě jako oběť trestného činu. Lektorkami budou prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová a ředitelka pražského Dětského krizového centra Zora Dušková. Přednáška bude zaměřena na práva obětí dle zákona o obětech trestných činů, ochranu práv dětí jako obětí trestných činů a psychické dopady trestných činů na děti a cesty k jejich minimalizaci.


     Druhá přednáška s diskuzí 13. května bude zaměřena na téma Oběti a média. Přednášet budou Miroslav Vaňura, redaktor TV Barrandov a Michal Urban z katedry politologie a sociologie Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V rámci přednášky se lektoři zaměří na Právo oběti na soukromí versus zájem médií na informování veřejnosti, uchopení tématu obětí v médiích, hranice etiky a podobně.


     Výstava se koná v Sále Jana Kašpara v budově bývalé reálky na Krajském úřadu Pardubického kraje a je ji možné navštívit každý pracovní den od 8 do 18 hodin. „Pro školy v rámci výstavy nabízíme po vzájemné domluvě i krátké diskuzní besedy k tématu obětí trestných činů, jejich práv a možnosti pomoci,“ vysvětlil jednatel pardubické pobočky Ladislav Tomášek.


     Bílý kruh bezpečí pomáhá obětem trestných činů v Pardubicích již 15 let. Nabízí služby psychologů i právníků a snaží se zmírnit stopy, které na klientech setkání se zločinem zanechalo. Nabízí své služby obětem, svědkům trestných činů, případně pozůstalým po obětech trestných činů. Jedná se o právní, sociálně-právní poradenství a psychologickou a emocionální podporu těmto lidem. Klienti najdou pardubickou pobočku na ulici 17. listopadu 237 (Dům služeb) v Pardubicích. V případě potřeby je možno pracovníky kontaktovat na telefonu 732 923 462 nebo na e-mailu bkb.pardubice@bkb.cz.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

12.1.

Pardubice uzavřely městské lesy

Vedle pluhů, radlic a posypových vozů jsou v ulicích pracovníci s lopatami.

Společnost celý článek
6.8.

V pátek uzavře matriku pardubický svatební maratón

Podobně frekventovaným dnem byl v loňském roce 7. červenec, během něhož v Pardubicích uzavřelo manželství 31 dvojic.

Společnost celý článek
13.12.

Věda a technika na dvorech škol Pardubicka

Akce je součástí projektu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na podporu technických a přírodovědných oborů.

Společnost celý článek
16.12.

Velkokapacitní trolejbusy ponesou jména vítězů Velké pardubické

Všechny čtyři trolejbusy dostaly jména po prvních vítězích Velké pardubické.

Společnost celý článek
12.3.

Hiporehabilitace bude v kraji dostupná více dětem

Úspěšné organizace z dvanácti krajů vybrala na základě předložených projektů správní rada Nadačního fondu Tesco.

Společnost celý článek
5.8.

Služby města Pardubic přicházejí s novinkou v oblasti pohřebních služeb

Myšlence k vytvoření e- pohřbu předcházela pozitivní zkušenost pohřební služby s elektronickým objednáním konkrétního data a času ke sjednání smutečního obřadu pozůstalých.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting