Výstava chce prolomit mlčení o obětech trestných činů

5.5.

Výstava chce prolomit mlčení o obětech trestných činů

 – Netradiční výstavu s názvem Zločin a oběti bude ve dnech 5. až 16. května 2014 hostit budova bývalé pardubické reálky. Výstava pořádaná Bílým kruhem bezpečí, pobočkou v Pardubicích, má za cíl poskytnout návštěvníkům informace o nových právech obětí i existujících zdrojích možné pomoci. Proto představí provokující až šokující exponáty s cílem prolomit mlčení o obětech trestných činů. Nad výstavou převzal záštitu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.


     „Každý trestný čin je pro oběť velmi stresující zážitek, největší dopady na oběti pak mají pochopitelně nejzávažnější trestné činy násilného charakteru, například loupežné přepadení, těžké ublížení na zdraví, znásilnění a podobně. Pro tyto oběti je pomoc dobrovolníků Bílého kruhu bezpečí naprosto nepostradatelná a proto si jejich činnosti velmi vážíme a dlouhodobě ji podporujeme,“ uvádí radní pro sociální věci Pavel Šotola.


     V rámci výstavy se budou konat i dva doprovodné programy pro odbornou veřejnost. V pondělí 5. května to bude přednáška s diskuzí na téma Zákon o obětech trestných činů a dítě jako oběť trestného činu. Lektorkami budou prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová a ředitelka pražského Dětského krizového centra Zora Dušková. Přednáška bude zaměřena na práva obětí dle zákona o obětech trestných činů, ochranu práv dětí jako obětí trestných činů a psychické dopady trestných činů na děti a cesty k jejich minimalizaci.


     Druhá přednáška s diskuzí 13. května bude zaměřena na téma Oběti a média. Přednášet budou Miroslav Vaňura, redaktor TV Barrandov a Michal Urban z katedry politologie a sociologie Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V rámci přednášky se lektoři zaměří na Právo oběti na soukromí versus zájem médií na informování veřejnosti, uchopení tématu obětí v médiích, hranice etiky a podobně.


     Výstava se koná v Sále Jana Kašpara v budově bývalé reálky na Krajském úřadu Pardubického kraje a je ji možné navštívit každý pracovní den od 8 do 18 hodin. „Pro školy v rámci výstavy nabízíme po vzájemné domluvě i krátké diskuzní besedy k tématu obětí trestných činů, jejich práv a možnosti pomoci,“ vysvětlil jednatel pardubické pobočky Ladislav Tomášek.


     Bílý kruh bezpečí pomáhá obětem trestných činů v Pardubicích již 15 let. Nabízí služby psychologů i právníků a snaží se zmírnit stopy, které na klientech setkání se zločinem zanechalo. Nabízí své služby obětem, svědkům trestných činů, případně pozůstalým po obětech trestných činů. Jedná se o právní, sociálně-právní poradenství a psychologickou a emocionální podporu těmto lidem. Klienti najdou pardubickou pobočku na ulici 17. listopadu 237 (Dům služeb) v Pardubicích. V případě potřeby je možno pracovníky kontaktovat na telefonu 732 923 462 nebo na e-mailu bkb.pardubice@bkb.cz.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

28.8.

Bazén bude mít brzy své základy

Pětadvacetimetrový bazén, který má vyrůst v prostoru mezi pardubickým aquacentrem a Ideonem, bude mít brzy své základy. Veškeré bourací práce na staveništi jsou hotovy, firma Strabag, jež má pro město bazén postavit, minulý týden začala s vrtáním pilot.

Společnost celý článek
19.12.

Univerzita zve na Dny otevřených dveří

Během dnů otevřených dveří budou mít možnost zájemci o studium získat podrobné informace o studijní nabídce.

Společnost celý článek
28.2.

Nadační fond Emil spolu se školami pomáhá dětem s handicapem

Do loňského ročníku sbírky se zapojilo přes 1600 studentů ze 104 středních a vyšších odborných škol. Celkem se podařilo získat 520 tisíc Kč.

Společnost celý článek
17.5.

Starostové s optimalizací souhlasili

Během pracovních dní bude jezdit s osmi páry spojů, o víkendech se počítá předběžně s pěti páry autobusových spojů.

Společnost celý článek
5.10.

Neziskovky a podnikatelé si vyzkouší pilotní burzy filantropie

Seminář je určen pro neziskové organizace a širokou veřejnost.

Společnost celý článek
19.12.

Kulturní centrum Pardubice čeká změna ve vedení.

Personální změny ani časté změny v organizační struktuře, ke kterým docházelo pod vedením Markéty Ondrouškové, nenapomohly stabilizaci centra a oproti dřívějšímu vedení byli ve větší míře využíváni také externí pracovníci. Město jako zřizovatel navíc ze strany kulturního centra doposud neobdrželo jasný koncepční záměr, kam by měla organizace v budoucnu směřovat.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting