Výzkum: Halloween je pro Čechy cizím svátkem

30.10.

Výzkum: Halloween je pro Čechy cizím svátkem

Výzkum: Halloween je pro Čechy cizím svátkem

Češi odmítají slavit keltský svátek Halloween, téměř nikdo neví, jak vznikl a na který den v roce připadá. Vypadá to, že si tradice svátku Památka všech věrných zemřelých či lidově dušiček v zahraniční konkurenci strašidelné oslavy vede dobře. Uvedený závěr vyplývá ze sociologického průzkumu, který mezi třemi sty respondenty provedla agentura Commservis.com. „V posledních letech je vliv především západních tradic na české prostředí enormně veliký. Vždyť během velice krátké doby nahradil svátek zamilovaných na prvního máje únorový Valentýn, Ježíška vytlačuje Santa Claus a snad jedinému Halloweenu prozatím odoláváme,“ říká vedoucí výzkumu Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com. Téměř nikdo z dotazovaných nepochybuje, že jde o tradici, která nemá české kořeny. Pojem Halloween všichni znají, ale jak vznikl, dokázala říct pouze desítka dotázaných. „Při výzkumu dost často lidé uváděli, že se jim s Halloweenem vybaví vydlabané dýně a převlečené masky, protože to viděli někde ve filmech. Maximálně si Halloween dokázali spojit s nějakými duchařskými příběhy,“ upřesňuje Adam Dušek, který v průběhu září a října průzkum mezi českou veřejností prováděl. Halloween se slaví poslední říjnový den a jde o keltský svátek, kterým Keltové v tuto dobu slavili Nový rok a strašidelnými maskami odháněli duše mrtvých. V křesťanské tradici se pak slaví svátek Všech svatých, jako vzpomínka na všechny zemřelé. Oproti Američanům, kteří jsou Halloween zvyklí slavit ve velkém, probíhá v Čechách svátek dušiček poklidně a spíše ve vzpomínkách.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

25.1.

Svitavská nemocnice opět zabodovala

Pardubický kraj měl v soutěži Bezpečná nemocnice ještě jedno želízko v ohni.

Společnost celý článek
11.10.

Unikátní výstava platidel ve Svitavách

Expozice s názvem "Historie peněz v Číně" vás seznámí s více než čtyřtisíciletým vývojem platidel na území Číny.

Společnost celý článek
10.9.

Projekt desetiletí

Tábořiště v Cakli na Orlickoústecku se stalo dějištěm slavnostního otevření „projektu desetiletí“

Společnost celý článek
5.5.

Nový sklad zvýší kapacitu mrazírenských skladů MD logistiky o čtvrtinu

Výstavba budovy začala 16. srpna 2016 demolicí předcházejícího objektu. V říjnu 2016 bylo zahájeno vrtání 34 základových pilot. Následně začala montáž ocelové konstrukce o hmotnosti 270 tun, do opěrných zdí budovy bylo nalito 250 m3 betonu a na vnější opláštění haly byl použit bílý trapézový plech o ploše 5 200 m2. Důvodem pro bílý exteriér je vysoká odrazivost slunečních paprsků, která pomáhá snížit energetickou náročnost provozu. Generálním dodavatelem stavby byla firma MARHOLD, chlazení dodala společnost GEA Refrigeration Czech Republic.

Společnost celý článek
6.2.

Od úterý 6. února 2018 je vyhlášen zákaz návštěv v Nemocnici Pardubického kraje

Důvodem zákazu návštěv u hospitalizovaných pacientů je strmý nárůst chřipkových onemocnění v Pardubickém kraji a nárůst počtu hospitalizovaných pacientů s chřipkou v současném období počínající plošné chřipkové epidemie na území celé České republiky.

Společnost celý článek
25.9.

Velká pardubická bude mít síň slávy

„Projekt Síň slávy Velké pardubické vychází z koncepce rozvoje cestovního ruchu města. Již zpracovaná ideová studie vychází z umístění v přízemních prostorách tribuny B, počítáme tedy s využitím stávajících prostor,“ dodal místopředseda představenstva a výkonný ředitel Dostihového spolku a.s. Martin Korba.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting