Výzkum: Halloween je pro Čechy cizím svátkem

30.10.

Výzkum: Halloween je pro Čechy cizím svátkem

Výzkum: Halloween je pro Čechy cizím svátkem

Češi odmítají slavit keltský svátek Halloween, téměř nikdo neví, jak vznikl a na který den v roce připadá. Vypadá to, že si tradice svátku Památka všech věrných zemřelých či lidově dušiček v zahraniční konkurenci strašidelné oslavy vede dobře. Uvedený závěr vyplývá ze sociologického průzkumu, který mezi třemi sty respondenty provedla agentura Commservis.com. „V posledních letech je vliv především západních tradic na české prostředí enormně veliký. Vždyť během velice krátké doby nahradil svátek zamilovaných na prvního máje únorový Valentýn, Ježíška vytlačuje Santa Claus a snad jedinému Halloweenu prozatím odoláváme,“ říká vedoucí výzkumu Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com. Téměř nikdo z dotazovaných nepochybuje, že jde o tradici, která nemá české kořeny. Pojem Halloween všichni znají, ale jak vznikl, dokázala říct pouze desítka dotázaných. „Při výzkumu dost často lidé uváděli, že se jim s Halloweenem vybaví vydlabané dýně a převlečené masky, protože to viděli někde ve filmech. Maximálně si Halloween dokázali spojit s nějakými duchařskými příběhy,“ upřesňuje Adam Dušek, který v průběhu září a října průzkum mezi českou veřejností prováděl. Halloween se slaví poslední říjnový den a jde o keltský svátek, kterým Keltové v tuto dobu slavili Nový rok a strašidelnými maskami odháněli duše mrtvých. V křesťanské tradici se pak slaví svátek Všech svatých, jako vzpomínka na všechny zemřelé. Oproti Američanům, kteří jsou Halloween zvyklí slavit ve velkém, probíhá v Čechách svátek dušiček poklidně a spíše ve vzpomínkách.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

7.1.

Vyšlo první číslo Zpráv KPP v roce 2011

V čísle si můžete připomenout také oslavy 100 let pardubického gymnázia, které proběhly na podzim.

Společnost celý článek
14.12.

Línek: V Bruselu převládá vůle situaci řešit

Velkým tématem je také takzvané Východní partnerství a fungování CORLEAP.

Společnost celý článek
25.4.

Další internetová diskuse s primátorem

„Na internetovou diskusi s lidmi se už těším. Jsem rád, že se lidé o dění ve městě zajímají,“

Společnost celý článek
14.1.

Regiony a evropské dotace po roce 2013

Na zasedání Řídicího výboru regionů se hovořilo o spoluúčasti na financování projektů z regionálních operačních programů.

Společnost celý článek
10.9.

Ve svitavské nemocnici se zateplují čtyři budovy

Provoz budovy spotřebuje 40 procent veškeré elektrické energie spotřebované v nemocnici a 30 procent tepla na vytápění a ohřev vody a páry. Důvodem energetické náročnosti je, že velká část budovy je trvale klimatizovaná, nacházejí se v ní operační sály, ARO, interní JIP a centrální sterilizace.

Společnost celý článek
12.11.

Amnesty International v ČSSR

V pondělí 12. listopadu bude otevřena výstava s názvem „Amnesty International v Československu před rokem 1989“.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting