Výzkum: Halloween je pro Čechy cizím svátkem

30.10.

Výzkum: Halloween je pro Čechy cizím svátkem

Výzkum: Halloween je pro Čechy cizím svátkem

Češi odmítají slavit keltský svátek Halloween, téměř nikdo neví, jak vznikl a na který den v roce připadá. Vypadá to, že si tradice svátku Památka všech věrných zemřelých či lidově dušiček v zahraniční konkurenci strašidelné oslavy vede dobře. Uvedený závěr vyplývá ze sociologického průzkumu, který mezi třemi sty respondenty provedla agentura Commservis.com. „V posledních letech je vliv především západních tradic na české prostředí enormně veliký. Vždyť během velice krátké doby nahradil svátek zamilovaných na prvního máje únorový Valentýn, Ježíška vytlačuje Santa Claus a snad jedinému Halloweenu prozatím odoláváme,“ říká vedoucí výzkumu Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com. Téměř nikdo z dotazovaných nepochybuje, že jde o tradici, která nemá české kořeny. Pojem Halloween všichni znají, ale jak vznikl, dokázala říct pouze desítka dotázaných. „Při výzkumu dost často lidé uváděli, že se jim s Halloweenem vybaví vydlabané dýně a převlečené masky, protože to viděli někde ve filmech. Maximálně si Halloween dokázali spojit s nějakými duchařskými příběhy,“ upřesňuje Adam Dušek, který v průběhu září a října průzkum mezi českou veřejností prováděl. Halloween se slaví poslední říjnový den a jde o keltský svátek, kterým Keltové v tuto dobu slavili Nový rok a strašidelnými maskami odháněli duše mrtvých. V křesťanské tradici se pak slaví svátek Všech svatých, jako vzpomínka na všechny zemřelé. Oproti Američanům, kteří jsou Halloween zvyklí slavit ve velkém, probíhá v Čechách svátek dušiček poklidně a spíše ve vzpomínkách.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

5.1.

Nový rok přinesl do Pardubic samé kluky

A protože Richard je doma v Holicích, je prvním občanem Pardubic roku 2011 Matěj, narozený v 11:20 hodin.

Společnost celý článek
29.9.

Soutěž Po stopách dobrovolníka prodloužila termín

Vyhodnocení soutěže se uskuteční koncem října a vítězové, kteří mohou získat mnoho hodnotných cen.

Společnost celý článek
9.1.

Policie navrhla podání obžaloby na dvě osoby za pád střechy sportovní haly v České Třebové

Vrchní komisař již v červnu 2017 obvinil pro přečin obecného ohrožení z nedbalosti šestašedesátiletého projektanta a o dva roky mladšího nezávislého statika.

Společnost celý článek
19.5.

Inspekce: učitelé na lyžařském výcviku pochybili

Inspektoři mají za problematické hlavně chování studentek, které olizovaly cukr na těle svých stejně starých spolužáků.

Společnost celý článek
3.9.

V Hradci vydrancovali již 32 bytů

Policie v tomto ohledu žádá případné svědky, kteří by mohli k osobám i vozidlu poskytnout další podrobnější informace.

Společnost celý článek
4.4.

Letní koupaliště Flošna v Hradci Králové se připravuje na svou již desátou letní sezónu

Správa nemovitostí Hradec Králové, která letní koupaliště provozuje, již zahájila přípravu na letošní desátou letní sezónu, která začne podle počasí během měsíce května.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting