Výzkum: Halloween je pro Čechy cizím svátkem

30.10.

Výzkum: Halloween je pro Čechy cizím svátkem

Výzkum: Halloween je pro Čechy cizím svátkem

Češi odmítají slavit keltský svátek Halloween, téměř nikdo neví, jak vznikl a na který den v roce připadá. Vypadá to, že si tradice svátku Památka všech věrných zemřelých či lidově dušiček v zahraniční konkurenci strašidelné oslavy vede dobře. Uvedený závěr vyplývá ze sociologického průzkumu, který mezi třemi sty respondenty provedla agentura Commservis.com. „V posledních letech je vliv především západních tradic na české prostředí enormně veliký. Vždyť během velice krátké doby nahradil svátek zamilovaných na prvního máje únorový Valentýn, Ježíška vytlačuje Santa Claus a snad jedinému Halloweenu prozatím odoláváme,“ říká vedoucí výzkumu Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com. Téměř nikdo z dotazovaných nepochybuje, že jde o tradici, která nemá české kořeny. Pojem Halloween všichni znají, ale jak vznikl, dokázala říct pouze desítka dotázaných. „Při výzkumu dost často lidé uváděli, že se jim s Halloweenem vybaví vydlabané dýně a převlečené masky, protože to viděli někde ve filmech. Maximálně si Halloween dokázali spojit s nějakými duchařskými příběhy,“ upřesňuje Adam Dušek, který v průběhu září a října průzkum mezi českou veřejností prováděl. Halloween se slaví poslední říjnový den a jde o keltský svátek, kterým Keltové v tuto dobu slavili Nový rok a strašidelnými maskami odháněli duše mrtvých. V křesťanské tradici se pak slaví svátek Všech svatých, jako vzpomínka na všechny zemřelé. Oproti Američanům, kteří jsou Halloween zvyklí slavit ve velkém, probíhá v Čechách svátek dušiček poklidně a spíše ve vzpomínkách.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

13.3.

Zavezené jezero: viník zůstal nepotrestán

Jsme si jisti, že se tito živočichové nalézali na mnohem větší ploše.

Společnost celý článek
16.2.

Chlumečtí hasiči budou moci lépe zasahovat na dálnici

Hasiči z Chlumce nad Cidlinou budou moci účinněji pomáhat lidem při dopravních nehodách na dálnici D11.

Společnost celý článek
1.2.

Kraj zná dodavatele stavby výjezdové základny v Holicích

Rada Pardubického kraje schválila na svém posledním zasedání dodavatele stavby nové výjezdové základny pro zdravotnickou záchrannou službu Pardubického kraje v Holicích. Oproti původním odhadům se podařilo ušetřit.

Společnost celý článek
26.3.

Řidič se Škodou Favorit skončil mimo silnici

Hasiči poskytli řidiči první před lékařskou pomoc a ihned po příjezdu posádky záchranné služby byl pacient předán do jejich péče. Dále jednotka pomohla s transportem zraněného do sanitního vozu.

Společnost celý článek
3.6.

Nejúspěšnější vesnice jsou na Svitavsku

Do celostátních kol dalších soutěží postupují nositelé Zlaté, Zelené a Oranžové stuhy.

Společnost celý článek
8.9.

Počet tříd na gymnáziích se přiblíží skutečným potřebám

Naopak na Chrudimsku se vzhledem k optimálnímu počtu gymnázií změny neuskuteční.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting