Vznik Centra zátěžové diagnostiky a sportovní medicíny

19.8.

Vznik Centra zátěžové diagnostiky a sportovní medicíny

Pardubická krajská nemocnice, a.s. uvedla do provozu zbrusu nové pracoviště. Svou činnost v těchto dnech zahájilo Centrum zátěžové diagnostiky a sportovní medicíny při kardiologickém oddělení Interní kliniky. Jako první si ho vyzkoušeli basketbalisté BK JIP Pardubice, kteří zde v průběhu tří dnů absolvovali zátěžové testy.
„Pardubice vždy byly městem sportu. Proto se domníváme, že toto pracoviště má své místo v naší nemocnici. Navíc v posledních letech se ve vrcholovém sportu objevují případy nečekaných kolapsů a náhlých úmrtí mladých sportovců. Toto vyšetření má nepochybně svoji velkou důležitost,“ řekl Tomáš Gottvald, ředitel Pardubické krajské nemocnice, a.s.


Pracoviště bylo vybudováno v nevyužívaných prostorech kardiologického oddělení. Vzniklo nákladem zhruba 1,5 milionu korun, z nichž větší část byla použita nákup přístrojů a menší na stavební úpravy. „Nyní patříme k nejmoderněji vybaveným laboratořím,“ řekl ředitel Gottvald. „Na pracovišti máme moderní přístroje, díky nimž můžeme poskytnout kvalitní servis a velmi přesná data o zdravotním stavu a fyzické připravenosti. Za pomoci přístrojů jsme také schopni detekovat rizikové stavy, které, pokud by zůstaly neodhalené, by mohly vést k závažným zdravotním komplikacím, v krajním případě až k možnosti náhlého úmrtí,“ dodal Martin Kubrycht, vedoucí lékař Centra zátěžové diagnostiky a sportovní medicíny.


Pracoviště však neslouží pouze profesionálním i amatérským sportovcům. Rozšiřuje možnosti neinvazivní diagnostiky u pacientů s kardiovaskulárním onemocněním, kteří mají toto vyšetření hrazené ze zdravotního pojištění. „Můžeme vyšetřit všechny stavy, kdy nemocní mají námahové obtíže, třeba dušnost. Jsme nyní schopni kvalitnějšího vyšetření našich pacientů,“ uvedl Kubrycht. „A do budoucna se naše možnosti mohou rozšířit ještě víc. Třeba směrem k dětským pacientům, kteří na speciální testy musí jezdit do Motola.“


Klíčovou část vybavení pracoviště tvoří spiroergometrická jednotka (přístroj na zátěžové EKG a analyzátor vydechovaných plynů), která je připojena na kolo nebo běhací pás. „Je napojena na moderní program, který umožňuje u každého nastavit individuální zatížení a je možné ho měnit i během testu,“ poznamenal Kubrycht.


Vyšetření tak může dát sportovcům nejen velmi užitečná a důležitá data o jejich zdravotním stavu, ale může pomoci i v jejich další přípravě. „Můžeme posoudit připravenost sportovce. Je rovněž možné na základě zjištěných výsledků spolupracovat s trenérem na kondiční přípravě. Dokážeme říct, na jaké zátěži, při jaké tepové frekvenci a při jaké výkonu by měl sportovec trénovat, aby se jeho výkonnost zvyšovala a aby nedošlo k přetížení organismu,“ uvedl Kubrycht.


Zátěžové testy si už vyzkoušeli basketbalisté BK JIP Pardubice. Účastník nejvyšší domácí soutěže je v Pardubické krajské nemocnici, a.s. absolvoval už vloni. Tehdy to však bylo ještě v improvizovaných podmínkách se stávajícím přístrojovým vybavením. Nyní si už zkusili zbrusu nové pracoviště.


„Je to obrovský posun a moc si vážíme spolupráce s Pardubickou krajskou nemocnicí, díky níž máme tuto možnost. Výstupy jsou pro nás velmi cenné. Pro hráče je to důležitá prevence a pro naše trenéry zase velice důležitý ukazatel pro práci v tréninku. Na testy jsme vzali i několik mladých hráčů, kteří jsou nově v našem áčku. Díky testům poznáváme jejich fyzický potenciál,“ uvedl Martin Marek, generální manažer BK JIP Pardubice.


Výhledově zátěžové testy na zdejším pracovišti absolvují rovněž mladí hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. A své služby je centrum připraveno nabídnout i dalším zájemcům. Nejen z řad profesionálům, ale i amatérským a rekreačním sportovcům. Kompletní spiroergometrie stojí 1500 Kč.


„Určitě bych toto vyšetření doporučil všem, kterým je nad 40 či 50 let a kteří se rozhodnou, že chtějí začít nebo znovu začít sportovat pro své zdraví. Na začátku by měli vědět, jakou zátěž si mohou dovolit a co by měli dělat. Z tohoto vyšetření by určitě velmi profitovali,“ uvedl Kubrycht.


Vznikem Centra zátěžové diagnostiky a sportovní medicíny však snaha Pardubické krajské nemocnice, a.s. v této oblasti nekončí. Vize je mnohem širší. Mělo by dojít ke spolupráci lékařů z více oborů.
„Nechceme nabízet jen zátěžové vyšetření, ale komplexní služby. Tedy i pomoci při léčbě a diagnostice úrazových stavů, po jejich vyřešení a vyléčení také následnou rehabilitaci. Tedy nabídnout servis zahrnující chirurgii, zejména traumatologii, ortopedii, radiodiagnostiku a rehabilitaci,“ nastínil ředitel Gottvald další plány.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.3.

Pardubice obnoví městský navigační systém

V rámci tohoto projektu vznikne zhruba 100 nových tabulek. Celý projekt včetně mapování současné situace a různých technických náležitostí vyjde asi na 170 tisíc korun.

Společnost celý článek
6.10.

Do Pardubic se vrátili strážníci s radary

Rychlost projíždějících vozů měřilo pouze 12 informativních tabulí, umístěných v různých lokalitách města.

Společnost celý článek
7.12.

Pardubická chemička se díky miliardovým investicím mění v moderní firmu

Současná chemička zabírá mnohem menší prostor než v minulosti a plánovaný rozvoj je spíše intenzivní než extenzivní. Momentálně je v areálu po řadě demolic již nepotřebných objektů několik volných upravených pozemků vhodných k podnikání. Synthesia nabízí k pronájmu či prodeji i vybrané objekty.

Společnost celý článek
8.9.

Se sklenkou v ruce a na červeném koberci: Dny Marianne v OC Futurum vypuknou již za týden

Velkoryse pojaté noční nákupy, tzv. Nightshopping, vypuknou v pátek 15. i v sobotu 16. září v 18 hodin. Až do 22:00 bude možné využít slev, do kterých se zapojí také lokální obchody, jež nejsou součástí akce Dny Marianne. Výhod bude možné využít bez ohledu na kupony z magazínu Marianne.

Společnost celý článek
10.4.

Další „gépéesky“, další nezbytné dotace

Vicehejtman Roman Línek předá přijímače GPS dalším složkám integrovaného záchranného systému

Společnost celý článek
8.7.

Pardubické sloupy veřejného osvětlení budou sloužit integrovanému záchrannému systému

V okamžiku vzniku kritické situace zavolá občan z pevné nebo mobilní telefonní linky na linku tísňového volání 112, jejímž prostřednictvím se lze dovolat pomoci hasičů,policie či zdravotnické záchranné služby. Operátor občana navede na číslo sloupu a podle digitální mapy přesně určí polohu místa.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting