Vzpomínka na Jana Kašpara aspiruje na světový rekord

27.5.

Vzpomínka na Jana Kašpara aspiruje na světový rekord

Vzpomínka na Jana Kašpara aspiruje na světový rekord

Pardubice se chtějí zapsat do Guinnessovy knihy rekordů v souvislosti s oslavami 100. výročí prvního vzletu ing. Jana Kašpara. V rámci městských oslav tohoto významného výročí, které se uskuteční v Kašparově rodišti první červnový týden, připravují sraz milovníků letectví a pardubických patriotů spojený s vytvořením světového rekordu v počtu lidí zahalených do aviatické šály. „Říkali jsme si, že 100. výročí je dobrou příležitostí k tomu vzdát hold muži, díky němuž se Pardubice zapsaly do historie jako kolébka českého letectví. Hledali jsme způsob, jak jej co nejvíce přiblížit lidem různých věkových kategorií a tak vznikly městské aviatické slavnosti. Chceme jimi připomenout významný počin našeho rodáka i dobu, kdy lidé záviděli ptákům křídla a ukázat, kam letectví a s ním související obory došly. A také se pobavit,“ řekla náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková.   Inženýr Jan Kašpar je jednou z největších postav historie letectví v českých zemích. Patří k průkopníkům aviatiky. Narodil se 20. května 1883 v Pardubicích, kde také začal experimentovat s létáním. První, dva kilometry dlouhý let, uskutečnil 16. dubna 1910 a napsal tak první kapitolu letectví v českých zemích. Pardubice si události z roku 1910 připomenou v týdnu od 31. května do 4. června městskými aviatickými slavnostmi. Nabídnou zábavu, poučení i soutěže s leteckou tématikou.   V pondělí 31. května budou lidé přímo v centru města potkávat herce divadla Vosto5 kteří pro tuto příležitost připravili pouliční vystoupení The Aviatics. V úterý odpoledne si zejména mládež může přijít na Pernštýnské náměstí zasoutěžit v přesnosti letu a přistání vlastnoručně vyrobených či zakoupených letadélek. Středa bude dnem padáků, které v Tyršových sadech návštěvníkům přiblíží jak profesionální výsadkáři, tak sportovní parašutisté. „Ve středu odpoledne se také odehraje vzdušný souboj dvou historických bojových letadel nad řekou Labe v prostoru mezi zdymadlem a mostem Pavla Wonky,“ řekl organizátor slavností Evžen Báchor.   Městské oslavy aviatiky vyvrcholí ve čtvrtek 3. června na Pernštýnském náměstí. Kromě statických ukázek letadel, sběratelské burzy a dalšího programu, se zde odpoledne utkají v aviatickém kvizu žáci a studenti pardubických škol. Moderátorem a porotcem soutěže bude bavič Josef Mladý, který je sám nadšeným pilotem. „Po 16: hodině začne samotný pokus o světový rekord. Víme, že správný aviatik má mít bílou vlající šálu a leteckou koženou kuklu. S kuklami by asi byla potíž, ale šály budou k mání i přímo na náměstí, tak snad nás nenechají obyvatelé Pardubic na holičkách a přijdou v hojném počtu,“ doufá organizátor.   V pátek uctí příznivci létání památku Jana Kašpara položením věnců u jeho pomníku, víkend 5. a 6. června bude v Pardubicích ve znamení již 20. Aviatické pouti ing. Jana Kašpara.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.12.

I přes dvoumiliardový rozpočet musí Pardubice šetřit

Myslím, že občané Pardubic si zaslouží standardní rekreační a relaxační zařízení.

Společnost celý článek
26.5.

Charita dostala od energetiků novou Fabii

Pardubická Charita bude poprvé ve své historii využívat při poskytování sociálních služeb nový spolehlivý vůz.

Společnost celý článek
12.1.

INprojekty Východočeského divadla představí hru Ve dne v noci

Pro první INprojekt roku 2018 si divadlo vybralo český text mladé autorky, herečky a režisérky Kashy Jandáčkové, která svou hru Ve dne v noci v Pardubicích i sama nastuduje. Premiéra se uskuteční v pondělí 15. ledna.

Společnost celý článek
19.5.

Snoubení fantastického jídla s jedinečnými víny? Ano! Na gurmánském Bosch Fresh festivalu.

O chuťové pohárky návštěvníků se v kategorii Vinařství postará na všech festivalech 10 zástupců rozličných vinařství, které nabídnou k degustaci nepřeberné množství vín. Hlavním vinařstvím se, pro letošní ročník, nově stalo Vinařství Piálek & Jäger z Jižní Moravy. A že se jedná o partnera více než povolaného, dokazuje i fakt, že zásobuje ty nejoceňovanější české restaurace, jako michelinský Alcron nebo La Degustation Boheme, ale také například Grand Cru, Terasa u Zlaté Studně, Café Savoy, Restaurant Eska a mnoho dalších.

Společnost celý článek
28.1.

Město Lanškroun rovněž podniká

Údaje o hospodaření za oba druhy podnikatelské činnosti jsou součástí závěrečného účtu obce.

Společnost celý článek
28.12.

Hledáme řidiče bílé dodávky. Auto narazilo do mostku

Při dopravní nehodě došlo ke zranění 4 cestujících. U nehody s nejspíš pohyboval i řidič bílého nákladního vozidla, jehož zachytily bezpečnostní kamery v Sezemicích.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting