Vzpomínka na Jana Kašpara aspiruje na světový rekord

27.5.

Vzpomínka na Jana Kašpara aspiruje na světový rekord

Vzpomínka na Jana Kašpara aspiruje na světový rekord

Pardubice se chtějí zapsat do Guinnessovy knihy rekordů v souvislosti s oslavami 100. výročí prvního vzletu ing. Jana Kašpara. V rámci městských oslav tohoto významného výročí, které se uskuteční v Kašparově rodišti první červnový týden, připravují sraz milovníků letectví a pardubických patriotů spojený s vytvořením světového rekordu v počtu lidí zahalených do aviatické šály. „Říkali jsme si, že 100. výročí je dobrou příležitostí k tomu vzdát hold muži, díky němuž se Pardubice zapsaly do historie jako kolébka českého letectví. Hledali jsme způsob, jak jej co nejvíce přiblížit lidem různých věkových kategorií a tak vznikly městské aviatické slavnosti. Chceme jimi připomenout významný počin našeho rodáka i dobu, kdy lidé záviděli ptákům křídla a ukázat, kam letectví a s ním související obory došly. A také se pobavit,“ řekla náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková.   Inženýr Jan Kašpar je jednou z největších postav historie letectví v českých zemích. Patří k průkopníkům aviatiky. Narodil se 20. května 1883 v Pardubicích, kde také začal experimentovat s létáním. První, dva kilometry dlouhý let, uskutečnil 16. dubna 1910 a napsal tak první kapitolu letectví v českých zemích. Pardubice si události z roku 1910 připomenou v týdnu od 31. května do 4. června městskými aviatickými slavnostmi. Nabídnou zábavu, poučení i soutěže s leteckou tématikou.   V pondělí 31. května budou lidé přímo v centru města potkávat herce divadla Vosto5 kteří pro tuto příležitost připravili pouliční vystoupení The Aviatics. V úterý odpoledne si zejména mládež může přijít na Pernštýnské náměstí zasoutěžit v přesnosti letu a přistání vlastnoručně vyrobených či zakoupených letadélek. Středa bude dnem padáků, které v Tyršových sadech návštěvníkům přiblíží jak profesionální výsadkáři, tak sportovní parašutisté. „Ve středu odpoledne se také odehraje vzdušný souboj dvou historických bojových letadel nad řekou Labe v prostoru mezi zdymadlem a mostem Pavla Wonky,“ řekl organizátor slavností Evžen Báchor.   Městské oslavy aviatiky vyvrcholí ve čtvrtek 3. června na Pernštýnském náměstí. Kromě statických ukázek letadel, sběratelské burzy a dalšího programu, se zde odpoledne utkají v aviatickém kvizu žáci a studenti pardubických škol. Moderátorem a porotcem soutěže bude bavič Josef Mladý, který je sám nadšeným pilotem. „Po 16: hodině začne samotný pokus o světový rekord. Víme, že správný aviatik má mít bílou vlající šálu a leteckou koženou kuklu. S kuklami by asi byla potíž, ale šály budou k mání i přímo na náměstí, tak snad nás nenechají obyvatelé Pardubic na holičkách a přijdou v hojném počtu,“ doufá organizátor.   V pátek uctí příznivci létání památku Jana Kašpara položením věnců u jeho pomníku, víkend 5. a 6. června bude v Pardubicích ve znamení již 20. Aviatické pouti ing. Jana Kašpara.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

15.2.

Vlajka pro Tibet

Pardubický kraj se v sobotu 10. března 2007 opět připojí k akci „Vlajka pro Tibet“ a vyvěsí vlajku tohoto regionu.

Společnost celý článek
2.7.

Pečují o handicapované předškoláčky, Pardubický kraj chválí

Přístup Mateřské školy v Ústí nad Orlicí, městské části Černovír, není ojedinělý.

Společnost celý článek
15.9.

Hravé odpoledne na farmě – ukazujeme dětem život zvířat

„Díky řadě neziskových organizací a dobrovolníků byl i v letošním roce připraven velmi zajímavý program tradičního Hravého odpoledne na farmě, který zároveň umožnil rodinám společné trávení volného času. To potvrdila i velká účast rodin s dětmi, které neodradilo ani proměnlivé počasí“, přiblížil průběh akce Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.

Společnost celý článek
4.1.

Na sociální služby v kraji bude podobně prostředků jako v roce 2015

Malé snížení dotace je dáno tím, že z krajských programů podpory bylo přeřazeno 47 služeb v České republice do programu Ministerstva práce a sociálních věcí na podporu poskytování sociálních služeb s nadregionální či celostátní působností a na ně si ministerstvo ponechalo 55 milionů korun.

Společnost celý článek
17.9.

Dnes spadne letadlo

Nehrajeme si na nějaké dobrodruhy toužící po adrenalinových zážitcích.

Společnost celý článek
24.2.

Lidovci varují před předraženou sluneční energií

Královéhradečtí lidovci upozorňují na obrovskou ekologickou zátěž způsobenou likvidací tisíce solárních panelů.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting