Vzpomínka na Jana Kašpara aspiruje na světový rekord

27.5.

Vzpomínka na Jana Kašpara aspiruje na světový rekord

Vzpomínka na Jana Kašpara aspiruje na světový rekord

Pardubice se chtějí zapsat do Guinnessovy knihy rekordů v souvislosti s oslavami 100. výročí prvního vzletu ing. Jana Kašpara. V rámci městských oslav tohoto významného výročí, které se uskuteční v Kašparově rodišti první červnový týden, připravují sraz milovníků letectví a pardubických patriotů spojený s vytvořením světového rekordu v počtu lidí zahalených do aviatické šály. „Říkali jsme si, že 100. výročí je dobrou příležitostí k tomu vzdát hold muži, díky němuž se Pardubice zapsaly do historie jako kolébka českého letectví. Hledali jsme způsob, jak jej co nejvíce přiblížit lidem různých věkových kategorií a tak vznikly městské aviatické slavnosti. Chceme jimi připomenout významný počin našeho rodáka i dobu, kdy lidé záviděli ptákům křídla a ukázat, kam letectví a s ním související obory došly. A také se pobavit,“ řekla náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková.   Inženýr Jan Kašpar je jednou z největších postav historie letectví v českých zemích. Patří k průkopníkům aviatiky. Narodil se 20. května 1883 v Pardubicích, kde také začal experimentovat s létáním. První, dva kilometry dlouhý let, uskutečnil 16. dubna 1910 a napsal tak první kapitolu letectví v českých zemích. Pardubice si události z roku 1910 připomenou v týdnu od 31. května do 4. června městskými aviatickými slavnostmi. Nabídnou zábavu, poučení i soutěže s leteckou tématikou.   V pondělí 31. května budou lidé přímo v centru města potkávat herce divadla Vosto5 kteří pro tuto příležitost připravili pouliční vystoupení The Aviatics. V úterý odpoledne si zejména mládež může přijít na Pernštýnské náměstí zasoutěžit v přesnosti letu a přistání vlastnoručně vyrobených či zakoupených letadélek. Středa bude dnem padáků, které v Tyršových sadech návštěvníkům přiblíží jak profesionální výsadkáři, tak sportovní parašutisté. „Ve středu odpoledne se také odehraje vzdušný souboj dvou historických bojových letadel nad řekou Labe v prostoru mezi zdymadlem a mostem Pavla Wonky,“ řekl organizátor slavností Evžen Báchor.   Městské oslavy aviatiky vyvrcholí ve čtvrtek 3. června na Pernštýnském náměstí. Kromě statických ukázek letadel, sběratelské burzy a dalšího programu, se zde odpoledne utkají v aviatickém kvizu žáci a studenti pardubických škol. Moderátorem a porotcem soutěže bude bavič Josef Mladý, který je sám nadšeným pilotem. „Po 16: hodině začne samotný pokus o světový rekord. Víme, že správný aviatik má mít bílou vlající šálu a leteckou koženou kuklu. S kuklami by asi byla potíž, ale šály budou k mání i přímo na náměstí, tak snad nás nenechají obyvatelé Pardubic na holičkách a přijdou v hojném počtu,“ doufá organizátor.   V pátek uctí příznivci létání památku Jana Kašpara položením věnců u jeho pomníku, víkend 5. a 6. června bude v Pardubicích ve znamení již 20. Aviatické pouti ing. Jana Kašpara.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

23.12.

Ježíšek v Česku válcuje Santu

Počet příznivců tradičního dárkonoše Ježíška rok od roku v České republice roste.

Společnost celý článek
12.10.

Čokoládový festival se podruhé představí v Ideonu

Od pátku 14. října do neděle 16. října 2016 se v Ideonu uskuteční Čokoládový Festival s výstavou obalů čokolád z celého světa, obrazů malovaných čokoládou, kulinářskou přehlídkou a prodejními stánky s čokoládovými delikatesami.

Společnost celý článek
22.7.

Řidič se snažil vyměnit se spolujezdcem

Hned dvakrát během 5 hodin usedl za volant se zákazem řízení a navíc pod vlivem drog.

Společnost celý článek
16.6.

Děti si vyzkoušely, jaké je to být primátorem, náměstkem či vedoucím odboru

Jak náročná je práce tajemníka magistrátu, zjistil Ondřej Filipi ze ZŠ J. Ressla a do křesla vedoucího odboru kanceláře primátora Radima Jelínka usedla a pozici kancléře na pár hodin symbolicky převzala Vanessa Machatá ze ZŠ Spořilov. Odboru rozvoje a strategie pak dočasně „šéfoval“ Daniel Chmelík ze ZŠ npor. Eliáše.

Společnost celý článek
5.4.

Váš ... je mrtvý.

Vyřčením této kruté skutečnosti umírá i něco v člověku, kterému to sdělujeme.

Společnost celý článek
13.2.

Náměstek hejtmana podporuje Národní týden manželství

Ve „valentýnském“ týdnu od 9. do 15. února se koná celonárodní kampaň na podporu manželství.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting