Za nezákonnou těžbu v lesích na Jičínsku padly dvě pokuty 100 a 200 tisíc

28.7.

Za nezákonnou těžbu v lesích na Jičínsku padly dvě pokuty 100 a 200 tisíc


Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany lesa v Hradci Králové uložili dvě pokuty za nezákonné kácení v lesích na Jičínsku ve východních Čechách.

První pokutu 200 tisíc korun dostala společnost PECKA, spol. s r.o., která při budování lesní dopravní sítě vytěžila v okolí městysu Pecka plochu 7,03 hektaru. Orgánem státní správy lesů a silničním správním úřadem bylo přitom povoleno vykácet jen plochu 3,25 hektaru. Firma tak nezákonně odtěžila více než dvakrát tolik. „Těžba nad rámec povolení způsobila, že okolní lesní porosty jsou ohroženy větrem, zvýšilo se riziko vodní eroze lesní půdy a celkově se oslabila stabilita lesních porostů,“ vysvětlil negativní dopady nezákonné těžby Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.


Firma PECKA, spol. s r. o. se proti pokutě odvolala, ministerstvo životního prostředí však odvolání zamítlo a rozhodnutí ČIŽP potvrdilo.

Druhou pokutu dostala od inspektorů ČIŽP společnost Vivid Agro s. r.o., která koncem roku 2015 koupila les u města Hořice v katastru obce Bezník na Jičínsku a bezprostředně po této koupi zahájila těžbu dříví. „Zjistili jsme, že na ploše 0,12 hektaru byla bez náležitého souhlasu odborného lesního hospodáře i bez vyrozumění orgánu státní správy lesů vytěženo dříví o celkovém objemu 41 metrů krychlových. Nepovolená mýtní úmyslná těžba byla navíc provedena v porostu mladším než 80 let, což je v rozporu se zákonem o lesích,“ uvedl Lukáš Trávníček. Těžbě ještě většího rozsahu v tomto případě zabránila i Policie ČR, která v průběhu těžby zasáhla a další kácení ukončila. Zástupci společnosti Vivid Agro s. r.o. své jednání obhajovali tím, že šlo o nahodilou těžbu po napadení lesa kůrovcem. „ČIŽP si proto vyžádala vyjádření odborného lesního hospodáře, který porost viděl před zahájením těžby dříví. Potvrdil, že těžba v takovém rozsahu nemohla být nahodilá, ale byla úmyslná. Inspektoři ČIŽP proto uložili firmě Vivid Agro s r.o. pokutu 100 tisíc korun,“ dodal Trávníček. Firma stejnou argumentaci o nahodilé těžbě použila i ve svém odvolání proti pokutě. Ale neuspěla. Ministerstvo životního prostředí odvolání zamítlo a rozhodnutí ČIŽP potvrdilo.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

20.5.

Děti zamíří na pardubické letiště za Alíkem

Tradičně velkou prezentaci doplněnou technikou a soutěžemi bude mít Policie ČR a pro letošní rok připravil jeden z partnerů akce novinku, v podobě velkého multifunkčního stanu nazvaného Veselá Koopa. V něm bude pro děti mimo jiné připravena zajímavá hra, po jejímž úspěšném absolvování všichni obdrží průkaz Dětského leteckého navigátora.

Společnost celý článek
18.9.

Kraj zhodnotil úvěr od EIB

Pardubický kraj díky úvěru opravil 86 kilometrů silnic a 23 mostů – včetně největšího mostu Pavla Wonky v Pardubicích

Společnost celý článek
12.5.

Krok za krokem běžíme pro život!

Letošním cílem je překonat dvoumilionový rekord z minulého ročníku a vybrat 3 miliony korun.

Společnost celý článek
21.1.

Opět další „fámy“ na Pardubicku

Hovoříme o cizincích… Abychom se vyhnuli bouřlivým diskusím na téma sexuálních deliktů v Pardubicích ze strany migrantů, raději upřesňujeme, že zde šlo o cizince zemí Evropské unie, kteří se na území naší republiky zdržovali legálně kvůli zaměstnání.

Společnost celý článek
3.5.

Výstavy na Helicoptershow se zúčastní přední výrobci vrtulníků

Součástí doprovodného programu budou ukázky zásahu záchranných složek.

Společnost celý článek
27.2.

Dopravní fakulta Jana Pernera spolupracuje na mezinárodním projektu zaměřeném na vývoj nových typů výhybek

Za dopravní fakultu se práci na projektu budou věnovat odborníci z Oddělení kolejových vozidel Katedry dopravních prostředků a diagnostiky (doc. Ing. Jaromír Zelenka, CSc., prof. Ing. Bohumil Culek, CSc., Ing. Martin Kohout, Ph.D., Ing. Jakub Vágner, Ph.D., Ing. Petr Voltr, Ph.D., Ing. Tomáš Michálek, Ph.D., Ing. Stanislava Liberová, Ph.D.) a z Katedry mechaniky materiálů a částí strojů (prof. Ing. Eva Schmidová, PhD., Ing. Aleš Hába, Ph.D.).

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting