Záchranná stanice v Jaroměři spojila síly v boji o přežití s Lesním světem

17.12.

Záchranná stanice v Jaroměři spojila síly v boji o přežití s Lesním světem

Záchranná stanice ČSOP JARO Jaroměř uvedla na trh ve spolupráci s edukačním projektem Lesní svět nový benefiční vánoční dárek v podobě ptačího krmítka. Zhruba polovina z prodejní ceny jde čistě na provoz stanice. “S JARO Jaroměř sdílíme společné hodnoty a cíle. Financování v roce 2019 bude pro přežití záchranné stanice klíčové. Očekáváme, že edukační krmítka přinesou stanici řádově desítky tisíc korun,” vysvětluje důvod předvánoční benefice Miloš Tomek z Lesního světa.

Dárek, který dává smysl

Prodejní cena edukačního krmítka je 636 korun a objednat ho lze na stránkách www.lesnisvet.cz. Balení obsahuje očíslované díly s předvrtanými otvory, hřebíky, smirkový papír a lněný olej. Krmítko je vymyšlené tak, aby si ho rodiče stavěli se svými dětmi. “Děti trénují sestavením krmítka svou zručnost a s přiloženým návodem se učí ptáky krmit. Radost nekončí sestavením krmítka, ale pokračuje pozorováním přírody v akci. A to je ta největší odměna,” říká Miloš Tomek z Lesního světa. Kreativní skládačka rozšiřuje řadu dalších produktů ve prospěch JARO Jaroměř, kterými jsou budky, zimoviště, hotová krmítka, dřevěná prkénka nebo kalendář. “Za spolupráci s Lesním světem jsme velmi vděčni, protože každá koruna bude v nadcházejícím roce hrát svou roli,” říká David Číp z ochranářské stanice JARO Jaroměř.

Rok 2019: boj o přežití

Nadcházející rok bude pro zachování činnosti záchranné stanice pro volně žijící živočichy JARO Jaroměř zcela klíčový. I proto Lesní svět nechal zahájení prodeje krmítek až skutečně na poslední dny před Vánocemi, protože krmítka budou prodávat přes celou zimu až do jara. Právě veřejnost hrála silnou roli při financování provozu stanice už letos. “V roce 2018 nás od zavření zachránila právě podpora veřejnosti. Petici na naši záchranu podepsalo přes 6.000 lidí. I díky ní jsme od kraje dostali 350.000 Kč na pokrytí dluhů. Poděkovat je nutné i městu Jaroměř, které nám v září darovalo z městského rozpočtu dalších 300.000 Kč. V roce 2019 je však další financování nejisté – klíčový bude hlavně přístup krajského úřadu, který nás však už vícekrát zklamal, a tak bohužel není jisté, že se tak nestane znovu,” rekapituluje finance David Číp. Lidé se mohou seznámit s činností stanice a třeba ji i finančně podpořit už v sobotu 15.12.2018. Od 13 hodin čeká návštěvníky prohlídka vánočně vyzdobené stanice s průvodcem, zpívání koled zvířátkům, promítání filmů pro děti o zvířatech a jejich osudech. Zvířátkům ve stanici je možné nadělit dárečky, jako například psí a kočičí konzervy a granule, tvrdé pečivo, ovoce, zeleninu, piškoty, semena nebo kvalitní luční seno.

Stovky zachráněných zvířat ročně jsou jen špičkou ledovce

Ačkoliv se JARO Jaroměř angažuje v ochraně přírody již přes 30 let, potýká se opakovaně s nestabilním přísunem prostředků na základní náklady. Nejznámějším segmentem jejich činnosti, je záchranná stanice, která se ročně postará o 700 zraněných zvířat. „Tady jsme nejvíce na očích. Ale je to jen 10 % naší činnosti. V přírodě je vše provázané. Je důležité starat se i také to, aby se zachráněná zvířata měla kam vrátit.“ říká David Číp. Aby se zhruba polovina živočichů mohla do volné přírody opět vrátit, musejí záchranáři třeba vyrazit s kosou k ručnímu sekání na podmáčenou orchidejovou louku, vyřezat nálety na zarůstající motýlí stráni nebo vyhloubit jezírko jako napajedlo pro čolky a vážky. Ochranáři z Jaroměře se již léta starají o více než 200 cenných lokalit v celé ČR, na území dalších 4 evropských států, a dokonce i o lokalitu v Borneu. “Lesní svět se snaží vychovávat společnost ve vztahu k přírodě. Naše aktivity s JARO Jaroměř jsou si velmi blízké. Pevně věříme, že současná benefiční akce je startem dlouhodobé spolupráce,” uzavírá Miloš Tomek z Lesního světa.

O Lesním světě (www.lesnisvet.cz): Edukační projekt Lesní svět vznikl v roce 2015 díky milovníkovi přírody Miloši Tomkovi s cílem vrátit děti i dospělé znovu do přírody. V jeho dílnách vznikají sofistikované dřevěné výrobky v podobě vzdělávacích tabulí, věží poznání, závěsných pexes věnovaných floře a fauně, dendrofonů, frotáží, skládaček apod., které v přírodě dotvářejí buď celé naučné stezky, nebo jsou třeba věnovány danému biotopu. Všechny výrobky jsou ze dřeva, certifikované systémem PEFC respektujícím zásady trvale udržitelného hospodářství při zachování biodiverzity, ošetřené PNZ oleji na přírodní bázi. Díky Lesnímu světu jsou vzdělávacími prvky ročně osázené desítky městských i přírodních lokalit po celém Česku.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

28.8.

I zemědělci se musí vzdělávat

Obecně prospěšná společnost Úhlava připravila projekt s názvem Nebojte se e-learningu.

Společnost celý článek
12.12.

Projekt TECHNOhrátky odhalil 1 500 žákům z celého Pardubického kraje tajemství více než čtyřiceti oborů

Při rozhodování o svém budoucím povolání, jež je čeká v únoru příštího roku, se podrobně seznámili s více než čtyřmi desítkami oborů ve strojírenství, stavebnictví, gastronomii a službách včetně šestnácti, které jsou stipendijně podporované Pardubickým krajem a jejich výuku nabízí také deset vybraných středních odborných škol z Chrudimska, Pardubicka, Svitavska a Ústeckoorlicka.

Společnost celý článek
13.11.

Do pardubických ulic vstupují Vánoce

Hlavní práce se rozbíhají začátkem listopadu tak, aby se vše stihlo do prvního adventního víkendu.

Společnost celý článek
4.6.

Ceny Synpa uděleny nejlepším chemikům

Řada absolventů Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích je současnými výzkumnými pracovníky společnosti Synpo.

Společnost celý článek
7.3.

Policisté cvičili záchranu osob uvězněných pod lavinou

V nadmořské výšce 1116 metrů si dvacet policistů vyzkoušelo lavinové vyhledávání uvězněných osob pod sněhem pomocí sondy. Pod vedením dvou zkušených horských záchranářů z Horské služby Jeseníky se zároveň zdokonalili v pohybu po lavinovém poli.

Společnost celý článek
15.10.

Princezna Anna blahopřála nejen vítězi „Velké“

Svojí účastí na „Velké“ tak zahájila svůj třídenní pobyt v Česku.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting