Žáci zahradnické a technické školy se ve světě neztratí

15.11.

Žáci zahradnické a technické školy se ve světě neztratí

Žáci zahradnické a technické školy se ve světě neztratí

Zajímavé obory dvou středních škol, které na jaře letošního roku splynuly do Střední zahradnické a technické školy v Litomyšli, nalákaly v letošním školním roce dokonce více zájemců, než vloni v obou školách dohromady. Nepotvrdily se tak obavy, že spojení škol bude nevýhodné, některé obory zaniknou a studium na velké škole odradí budoucí zájemce. Ti se dokonce hlásili i z jiných krajů republiky. Škola patří nyní k největším v kraji, některé obory má ojedinělé v republice a o kvalitě jejích žáků svědčí i fakt, že ji úspěšně reprezentovali i na českém velvyslanectví v Paříži. Nedaleko Eiffelovy věže připravili krásnou květinovou výzdobu při slavnostní recepci k výročí vzniku republiky. Je vidět, že se tito studenti ani ve velkém světě neztratí. Na květinové výzdobě se podílely studentky z maturitní specializace floristika Veronika Taberyová a Karin Havlíková ze čtvrtého ročníku spolu se svými učitelkami. Jejich úkolem bylo slavnostně vyzdobit vchod do velvyslanectví, přijímací halu, tři slavnostní sály a venkovní stany s rybími a staročeskými specialitami. „Podařilo se jim to opravdu excelentně, byla to profesionální práce. Obrovský zájem sklidila také nádherně vyřezávaná dýně, která ukázala přívětivější stránku této zeleniny, než ji zná angloamerický svět, “ řekl hejtman Radko Martínek. Vedení školy domluvilo spolupráci s partnerskými školami ve Francii, v regionu Center. Studenti tak budou mít šanci absolvovat praxi třeba právě v zahradách u zámků na Loiře. „Absolventi školy mají velmi dobré další uplatnění, a to zřejmě na školu táhne početné zájemce nejen z Pardubického kraje,“ dodala radní zodpovědná za školství Jana Pernicová. Studenti z maturitních zahradnických oborů obvykle pokračují ve studiu na vysokých školách, uplatňují se však také v produkčních zahradnických firmách a podnicích, absolventi učebních oborů pak především ve školkařtví. Absolventi oboru Zahradnictví – specializace Chov a ochrana exotických zvířat a rostlin nacházejí uplatnění v zoologických zahradách. V rámci odborné praxe spolupracuje škola se ZOO v Brně, Dvoře Králové nad Labem a Botanickou zahradou Liberec. „Náš technický obor pak je zaměřen na zemědělskou techniku a služby, žáci se specializují také na výpočetní techniku a CNC stroje, na autodopravu a škola plánuje rozšířit nabídku o lesnictví a lesní techniku. O tyto absolventy je v poslední době ze strany podniků největší zájem,“ říká ředitel školy Ivo Jiránek.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

29.5.

14. ročník Dětského RWE super dne přinese hvězdné hosty, netradiční zážitky a spoustu zábavy

Tradiční vystoupení oblíbeného dětského baviče Michala Nesvadby doplní autogramiáda s dětmi. Sportovní nadšenci přivítají možnost vyfotit se s hokejisty HC ČSOB Pojišťovna Pardubice a fandové kreslených pohádek zase s velikým maskotem Snoopym. Všichni se mohou těšit na popleteného klauna Ferdu v jeho africkém dobrodružství, pohádky Divadýlka Mrak nebo komické kusy šermířského divadla Fortis.

Společnost celý článek
4.6.

Tyršovy sady budou opět parkem pro lidi

Výsadba nových stromů zaručí, že park bude sloužit i dalším generacím.

Společnost celý článek
29.3.

Litomyšlská nemocnice: nová neurologie a operační sály

Nemocnice v Litomyšli přistavěla objekt neurologie a operačních sálů a právě dnešního 29. března 2007 je slavnostně otevírá.

Společnost celý článek
19.12.

Kulturní centrum Pardubice čeká změna ve vedení.

Personální změny ani časté změny v organizační struktuře, ke kterým docházelo pod vedením Markéty Ondrouškové, nenapomohly stabilizaci centra a oproti dřívějšímu vedení byli ve větší míře využíváni také externí pracovníci. Město jako zřizovatel navíc ze strany kulturního centra doposud neobdrželo jasný koncepční záměr, kam by měla organizace v budoucnu směřovat.

Společnost celý článek
28.6.

Odkaz obyvatel Ležáků je stále živý i 75 let po tragédii

Osada Ležáky na Chrudimsku vypálena 14 dní po vyhlazení Lidic jako odplata za ukrývání vysílačky Libuše patřící parašutistické skupině Silver A, která se účastnila atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Společnost celý článek
23.4.

Hradec získal prestižní cenu za termosnímky města

Majitelé domů a objektů ve sledovaných oblastech se tak mohou na vlastní oči přesvědčit, zda jim odněkud neuniká teplo.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting