Žáci zahradnické a technické školy se ve světě neztratí

15.11.

Žáci zahradnické a technické školy se ve světě neztratí

Žáci zahradnické a technické školy se ve světě neztratí

Zajímavé obory dvou středních škol, které na jaře letošního roku splynuly do Střední zahradnické a technické školy v Litomyšli, nalákaly v letošním školním roce dokonce více zájemců, než vloni v obou školách dohromady. Nepotvrdily se tak obavy, že spojení škol bude nevýhodné, některé obory zaniknou a studium na velké škole odradí budoucí zájemce. Ti se dokonce hlásili i z jiných krajů republiky. Škola patří nyní k největším v kraji, některé obory má ojedinělé v republice a o kvalitě jejích žáků svědčí i fakt, že ji úspěšně reprezentovali i na českém velvyslanectví v Paříži. Nedaleko Eiffelovy věže připravili krásnou květinovou výzdobu při slavnostní recepci k výročí vzniku republiky. Je vidět, že se tito studenti ani ve velkém světě neztratí. Na květinové výzdobě se podílely studentky z maturitní specializace floristika Veronika Taberyová a Karin Havlíková ze čtvrtého ročníku spolu se svými učitelkami. Jejich úkolem bylo slavnostně vyzdobit vchod do velvyslanectví, přijímací halu, tři slavnostní sály a venkovní stany s rybími a staročeskými specialitami. „Podařilo se jim to opravdu excelentně, byla to profesionální práce. Obrovský zájem sklidila také nádherně vyřezávaná dýně, která ukázala přívětivější stránku této zeleniny, než ji zná angloamerický svět, “ řekl hejtman Radko Martínek. Vedení školy domluvilo spolupráci s partnerskými školami ve Francii, v regionu Center. Studenti tak budou mít šanci absolvovat praxi třeba právě v zahradách u zámků na Loiře. „Absolventi školy mají velmi dobré další uplatnění, a to zřejmě na školu táhne početné zájemce nejen z Pardubického kraje,“ dodala radní zodpovědná za školství Jana Pernicová. Studenti z maturitních zahradnických oborů obvykle pokračují ve studiu na vysokých školách, uplatňují se však také v produkčních zahradnických firmách a podnicích, absolventi učebních oborů pak především ve školkařtví. Absolventi oboru Zahradnictví – specializace Chov a ochrana exotických zvířat a rostlin nacházejí uplatnění v zoologických zahradách. V rámci odborné praxe spolupracuje škola se ZOO v Brně, Dvoře Králové nad Labem a Botanickou zahradou Liberec. „Náš technický obor pak je zaměřen na zemědělskou techniku a služby, žáci se specializují také na výpočetní techniku a CNC stroje, na autodopravu a škola plánuje rozšířit nabídku o lesnictví a lesní techniku. O tyto absolventy je v poslední době ze strany podniků největší zájem,“ říká ředitel školy Ivo Jiránek.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

31.12.

Zaměstnanec pardubického azylového domu zachránil lidský život

V neděli 23. prosince pomohl pan David Nevečeřal svou duchapřítomností a odhodláním v mimořádné situaci.

Společnost celý článek
7.12.

První den si svatbu přes internet objednaly desítky párů

Pokyny, jak při rezervaci svatby postupovat, najdou snoubenci na webových stránkách města.

Společnost celý článek
2.6.

Studenti z Pardubic postavili aquarium Seashell a kulturní centrum Minerva z vlnité lepenky

Škola vítězného projektu se může těšit na ceny v hodnotě 20 tis. Kč. Školy umístěné na druhém a třetím místě vyhrají cenu v hodnotě 10 tis. Kč a 5 tis. Kč. Šest finálových škol bude nově bojovat o čtvrtou cenu v hodnotě 5 tis. Kč. Jedná se o titul „Nejlepší obal z vlnité lepenky na soutěžní stavbu“, který školy a studenti vyrobí pro bezpečnou přepravu modelu do finále.

Společnost celý článek
28.3.

Setkání zástupců turistických oblastí Pardubického kraje

Miroslav Stejskal vyjádřil uspokojení nad tím, že mezi jednotlivými turistickými oblastmi kraje funguje účinná spolupráce.

Společnost celý článek
17.10.

105 obcí získá od kraje 3,2 milionu na pořízení vysílaček pro své hasiče

Povětšinou se jedná o nákup radiostanic s příslušenstvím, nákup různých druhů čerpadel nebo opravy cisternových automobilových stříkaček.

Společnost celý článek
26.9.

Skládka v Hodoníně – letitý „ekobolák“

Ve středu 26. září 2007 se v Hodoníně na Chrudimsku uskuteční kontrolní den k postupu sanačních prací na zdejší skládce.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting