Žáci zahradnické a technické školy se ve světě neztratí

15.11.

Žáci zahradnické a technické školy se ve světě neztratí

Žáci zahradnické a technické školy se ve světě neztratí

Zajímavé obory dvou středních škol, které na jaře letošního roku splynuly do Střední zahradnické a technické školy v Litomyšli, nalákaly v letošním školním roce dokonce více zájemců, než vloni v obou školách dohromady. Nepotvrdily se tak obavy, že spojení škol bude nevýhodné, některé obory zaniknou a studium na velké škole odradí budoucí zájemce. Ti se dokonce hlásili i z jiných krajů republiky. Škola patří nyní k největším v kraji, některé obory má ojedinělé v republice a o kvalitě jejích žáků svědčí i fakt, že ji úspěšně reprezentovali i na českém velvyslanectví v Paříži. Nedaleko Eiffelovy věže připravili krásnou květinovou výzdobu při slavnostní recepci k výročí vzniku republiky. Je vidět, že se tito studenti ani ve velkém světě neztratí. Na květinové výzdobě se podílely studentky z maturitní specializace floristika Veronika Taberyová a Karin Havlíková ze čtvrtého ročníku spolu se svými učitelkami. Jejich úkolem bylo slavnostně vyzdobit vchod do velvyslanectví, přijímací halu, tři slavnostní sály a venkovní stany s rybími a staročeskými specialitami. „Podařilo se jim to opravdu excelentně, byla to profesionální práce. Obrovský zájem sklidila také nádherně vyřezávaná dýně, která ukázala přívětivější stránku této zeleniny, než ji zná angloamerický svět, “ řekl hejtman Radko Martínek. Vedení školy domluvilo spolupráci s partnerskými školami ve Francii, v regionu Center. Studenti tak budou mít šanci absolvovat praxi třeba právě v zahradách u zámků na Loiře. „Absolventi školy mají velmi dobré další uplatnění, a to zřejmě na školu táhne početné zájemce nejen z Pardubického kraje,“ dodala radní zodpovědná za školství Jana Pernicová. Studenti z maturitních zahradnických oborů obvykle pokračují ve studiu na vysokých školách, uplatňují se však také v produkčních zahradnických firmách a podnicích, absolventi učebních oborů pak především ve školkařtví. Absolventi oboru Zahradnictví – specializace Chov a ochrana exotických zvířat a rostlin nacházejí uplatnění v zoologických zahradách. V rámci odborné praxe spolupracuje škola se ZOO v Brně, Dvoře Králové nad Labem a Botanickou zahradou Liberec. „Náš technický obor pak je zaměřen na zemědělskou techniku a služby, žáci se specializují také na výpočetní techniku a CNC stroje, na autodopravu a škola plánuje rozšířit nabídku o lesnictví a lesní techniku. O tyto absolventy je v poslední době ze strany podniků největší zájem,“ říká ředitel školy Ivo Jiránek.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.12.

PET obaly jsou zkrátka Ohleduplné

V rámci svého životního cyklu PET obaly produkují suverénně nejméně odpadu.

Společnost celý článek
28.5.

Motorkáři na čtyřkolkách si udělali z parku v Luži závodní dráhu

„Nechceme na nic čekat. Věříme, že strážníci během krátké doby nastolí ve městě pořádek,“ uzavřel starosta Luže Radek Zeman.

Společnost celý článek
19.12.

Náměstek primátora Jan Řehounek rezignuje na svůj post ke konci roku

Náměstek, do jehož gesce spadá dotační politika, rozvoj a strategie města, projektový management, veřejné zakázky a kapitálová správa, svou funkci opustí na konci letošního roku

Společnost celý článek
29.8.

Nebezpečný odpad definitivně opustí Chvaletice

V noci na 5. září 2007 odjede z Chvaletic poslední transport nebezpečného odpadu k likvidaci do ostravské spalovny.

Společnost celý článek
17.1.

Narodil se budoucí vítěz Pardubické juniorky?

Hejtman se zajímal také o kvalitu péče v chrudimské porodnici. „Byli jsme moc spokojení. Porod šel moc dobře, byl tam velmi milý a ochotný personál,“ pochvalovala si přístup porodnice v Chrudimi maminka Lucie Václavská. Štěstím zářil i tatínek Pavel Čejka, který při porodu stihl se svou přítelkyní i novoroční políbení. Ani novoroční ohňostroj rodiče neznejistil.

Společnost celý článek
8.7.

Památková komora ocenila nádraží v Ústí nad Orlicí

Nádražní budova bude do několika týdnů prohlášena za kulturní památku, zřejmě zůstane jako výpravna.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting