Žádný nový případ BSE

17.7.

Žádný nový případ BSE

Od prosince roku 2007 žádný nový případ, žádná šílená kráva nebyla v ČR ani pozorována, ani na základě vyšetřování diagnostikována. Od počátku letošního roku bylo vyšetřeno 79 509 mozků poraženého a uhynulého skotu, žádný kus nebyl nemocný. Od počátku roku 2001, co se u nás na bovinní spongiformní encefalopatii (BSE) vyšetřuje, bylo vyšetřeno 1 286 166 kusů skotu, a na toto množství bylo zjištěno 28 nemocných. Že je toto množství zjištěných případů BSE v ČR vzhledem k počtu vyšetření opravdu malé a vzhledem k tomu, že v posledních letech má počet zjištění setrvale sestupnou tendenci, je naše republika hodnocena jako země v tomto ohledu „málo riziková“. Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat se sídlem v Paříži (OIE – Organisation mondiale de la santé animale) na základě posouzení účinnosti veterinárního dozoru a na základě četnosti výskytu nemoci šílených krav, přidělil letos 30. května ČR certifikát, na základě kterého byla naše republika zařazena mezi země s kontrolovaným rizikem BSE. To znamená, že ČR patří stejně jako další členské země EU do skupiny druhé. První skupinu tvoří ty, kde BSE vůbec zjištěna nebyla, a patří sem například Austrálie, Argentina, Finsko, Island, Nový Zéland, Norsko, Paraguay, Singapur, Švédsko a Uruguay. Všechny ostatní země, tedy kromě zemí EU (včetně ČR) a států první skupiny patří do třetí skupiny, tj. skupiny, kde riziko reálně existuje, a je tzv. neurčené. Jelikož všechny případy onemocnění BSE u nás byly zjištěny u skotu narozeného před rokem 2001, (jediným nejmladším případem je kráva narozená 24. 1. 2001, tj. i tato před zákazem zkrmování masokostních mouček), se zdá, že nové výskyty u mladších zvířat prakticky nejsou možné. Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další zprávy z kategorie "Společnost"

15.8.

Přes uzavřený most převeze pěší bezplatně autobus

V praxi to znamená, že v tomto úseku nebudou až do ukončení rekonstrukce revizoři kontrolovat jízdní doklady.

Společnost celý článek
4.12.

Vánoční jarmark ve stacionáři Mirea

K občerstvení sloužila kavárnička s vánočním cukrovím a nápoji a vše zakončilo šamanské bubnování.

Společnost celý článek
22.5.

Pardubice přispějí milionem na opravy památek

Jeden milión korun vyčlenilo v letošním roce město Pardubice na Program regenerace městské památkové rezervace.

Společnost celý článek
29.1.

Ocelová mostní konstrukce se po centimetrech posouvala přes Labe

V pondělí 27.1. se uskutečnil již druhý výsun ocelové nosné konstrukce na stavbě mostu mezi Valy a Mělicemi u Přelouče. Tento krok se stal nezbytnou součástí pro zprovoznění nového mostu přes řeku Labe. Doposud využívaný most typu Bailey dosloužil a bylo jej třeba nahradit mostem novým. Na náklady stavby dosahující 258 milionů korun včetně DPH přispěje i Pardubický kraj.

Společnost celý článek
30.10.

Otevření bytu přijde oznamovatele pravděpodobně draho

Policisté netušili, že v odpoledních hodinách stejného muže potkají za podobné okolnosti znovu. „Muž se totiž nejspíš obával toho, že za zámečnické služby by zbytečně přišel o nějakou finanční částku, pravděpodobně proto si možná na základě rady svých známých napodruhé vymyslel jiný příběh, který do jisté míry „zafungoval“,“ dodala tisková mluvčí policie.

Společnost celý článek
1.2.

Lanškroun: veřejná služba příliš neláká

17 klientů města vykonává veřejnou službu a to u Technických služeb města Lanškroun a u Městského bytového podniku Lanškroun.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting