Zástupci kraje jednali v Prešově o další spolupráci

2.4.

Zástupci kraje jednali v Prešově o další spolupráci

Spolupráce Pardubického kraje s Prešovským samosprávným krajem úspěšně pokračuje. V úterý 30. března se už poosmé sešla společná koordinační rada pro spolupráci těchto dvou partnerských regionů. Dějištěm setkání bylo tentokrát Slovensko a zástupce ředitele Úřadu PSK Štefan Matejčík tak mohl přivítat člena Rady Pardubického kraje Petra Šilara, který má spolupráci se slovenskými partnery ve své gesci.   Základem jednání bylo především sestavení seznamu aktivit, které se v rámci vzájemné spolupráce uskuteční v roce 2010. Jeho součástí jsou i akce z oblasti školství a kultury, které se měly uskutečnit už v minulém roce, ale nakonec musely být zrušeny.  Školy z Pardubického kraje se zúčastní např. soutěží Euro Cup či Sweet Cup v Prešově, v plánu je i výměnný pobyt folklorního souboru Vysočan Hlinsko s jejich slovenskými protějšky. Partnerství těchto dvou krajů však není jen o společných akcích, je také o výměně zkušeností. „Na Slovensku se teprve bude spouštět systém Regionálních operačních programů a začínají také se soutěží Vesnice roku. V obou těchto oblastech má Pardubický kraj už leccos za sebou a o své poznatky se rádi podělíme,“ uvedl konkrétní příklad spolupráce Petr Šilar.   Součástí jednání bylo samozřejmě i vyhodnocení dosavadní spolupráce a rekapitulace uskutečněných aktivit. V tomto bodě zástupce Pardubického kraje nejvíce potěšil úspěch Městské knihovny v Chrudimi, která v září 2009 získala hlavní cenu na festivalu Prešov číta rád. Byla tak symbolicky oceněny dlouholeté styky knihovnic z Prešova a Chrudimi, zahrnující reciproční návštěvy nebo účasti na konferencích a akcích.   Na členy delegace Pardubického kraje však na Slovensku nečekala jen diskuze u jednacího stolu. Navštívili velikonoční představení folklorního souboru Puls a prohlédli si i nově otevřený Domov sociálních služeb v Sabinově. Protikladem této zkušenosti pak byla návštěva stejného zařízení v Batizovcích. Zařízení, které spolupracuje s Ústavem sociální péče ve Slatiňanech, funguje už více než 50 let, sídlí v bývalých prostorách Františkánského kláštera z 18. století a před rekonstrukcí teprve stojí.     Příští koordinační schůzka mezi zástupci krajů Pardubického a Prešovského samosprávného by se měla uskutečnit už letos na podzim v Pardubicích.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

20.10.

V Pardubicích o environmentální výchově

Svým rozsahem je to každoročně největší akce s tématikou ekologické výchovy a jedna z největších v ČR.

Společnost celý článek
24.2.

Pardubice na Evropském summitu regionů

Pardubice při prezentacích sázejí zejména na atraktivity, které jsou pro město typické.

Společnost celý článek
30.1.

Anketa rozhodla o dalších nejlepších sportovcích roku

Desítky oceněných sportovců a dva noví členové Síně slávy pardubického sportu. Takové jsou výsledky dalšího ročníku ankety Nejlepší sportovci Pardubicka za rok 2018, které přineslo včerejší slavnostní vyhlášení konané v Kulturním domě Hronovická.

Společnost celý článek
28.2.

Bezplatné parkování návštěvníků magistrátu končí

Parkovací dům Centrum byl otevřen v prosinci roku 2002, od roku 2003 zde měli návštěvníci magistrátu možnost parkovat zdarma.

Společnost celý článek
10.12.

Ekologické chování je u obchodních řetězců výjimkou

Společnosti Billa, Coop centrum a Interspar průzkum Arniky ignorovaly.

Společnost celý článek
25.2.

Plánovaná spalovna v Pardubicích je příliš velká a zbytečná

Z dokumentace vyplývá, že spalovna zredukuje odpady jen na 30 – 40 procent z původní hmotnosti.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting