Zástupci krajů hovořili o závěrech 5. kohezní zprávy

9.12.

Zástupci krajů hovořili o závěrech 5. kohezní zprávy

O závěrech Páté kohezní zprávy diskutovali v úterý 7. prosince zástupci českých a moravských krajů a Svazu měst a obcí. Ti se setkali v Pardubicích na Řídicím výboru regionů.   Tuto zprávu vydala letos na podzim Evropská komise a věnuje pozornost hospodářské, sociální a územní soudržnosti Evropské unie, „Je zásadní, aby politika soudržnosti uplatňovaná po roce 2013 respektovala různou úroveň rozvoje jednotlivých regionů v České republice. Každý region by měl mít možnost určit investiční priority, které podpoří jeho konkurenceschopnost a budou odpovídat jeho konkrétním podmínkám,“ řekl Radko Martínek, hejtman Pardubického kraje.   Pátá kohezní zpráva konstatuje například fakt, že má Česká republika díky dotacím z evropských fondů o 0,35 procent vyšší HDP, že má poměrně nízkou míru nezaměstnanosti i chudoby. Naopak velké rezervy máme například v produktivitě práce v průmyslu i službách a v podílu terciárně vzdělaných osob. Nejen proto jsou regiony a jejich ekonomika nedostatečně konkurenceschopné, což je potřeba změnit. K tomu by měla přispět také politika soudržnosti EU realizovaná v ČR po roce 2013. „Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci nad závěry Páté kohezní zprávy a klade členským státům a jejich regionům několik otázek,“ uvedl Zdeněk Semorád, ředitel Úřadu Regionální rady NUTS II Severovýchod. „Jde především o to, jak tuto politiku zefektivnit a zjednodušit, jak a kdo by ji měl řídit a jak zlepšit dopad realizovaných intervencí. V těchto záležitostech již dokonce navrhuje některá opatření,“ dodal Semorád   Nad tím vším budou kraje diskutovat tak, aby mohly na začátku příštího roku prezentovat svoji ucelenou a jednotnou pozici k navrhovaným opatřením i otázkám Evropské komise týkajících se budoucí kohezní politiky.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

21.2.

Podpora hasičů Pardubického kraje

Dotaci ve výši 400 tisíc korun dostane od Pardubického kraje HZS Pardubického kraje.

Společnost celý článek
17.12.

Peníze na úklid sněhu jsou pro tento rok vyčerpány

Dispečeři a řidiči údržby komunikací jsou v nepřetržité pohotovosti od 1. listopadu.

Společnost celý článek
22.10.

Kraj podpořil sport a kulturu v regionu

Krajští radní na svém 60. řádném jednání přidělili dotaci čtyřem organizacím z Pardubického kraje.

Společnost celý článek
22.10.

Cvičení složek IZS mají smysl. Postup záchranářů byl perfektní, říká hejtman Netolický

Podle hejtmana a předsedy Bezpečnostní rady Pardubického kraje Martina Netolického rozhodně není na místě kritizovat jednotlivá cvičení jako zbytečná.

Společnost celý článek
1.11.

Krajská knihovna v Pardubicích se stane součástí největšího vědeckého festivalu v ČR

Další spojení výstavy a přednášky nese název Příběh statistiky a je tematicky zaměřeno na počátky i vývoj této vědy, a to jak v českém, tak světovém měřítku. Zájemci budou moci do této problematiky více proniknout 3. 11. díky přednášce RNDr. Evy Kačerové, Ph.D. Ta se uskuteční rovněž v 17 hodin v univerzálním sále knihovny. Obě zmíněné výstavy budou k vidění až do 6. 12.

Společnost celý článek
8.1.

Radní zastupitelům doporučili odvolat náměstka Drymla

Radní tak reagovali na osobní selhání stávajícího vicehejtmana a s tím související kauzu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting