Zástupci krajů hovořili o závěrech 5. kohezní zprávy

9.12.

Zástupci krajů hovořili o závěrech 5. kohezní zprávy

O závěrech Páté kohezní zprávy diskutovali v úterý 7. prosince zástupci českých a moravských krajů a Svazu měst a obcí. Ti se setkali v Pardubicích na Řídicím výboru regionů.   Tuto zprávu vydala letos na podzim Evropská komise a věnuje pozornost hospodářské, sociální a územní soudržnosti Evropské unie, „Je zásadní, aby politika soudržnosti uplatňovaná po roce 2013 respektovala různou úroveň rozvoje jednotlivých regionů v České republice. Každý region by měl mít možnost určit investiční priority, které podpoří jeho konkurenceschopnost a budou odpovídat jeho konkrétním podmínkám,“ řekl Radko Martínek, hejtman Pardubického kraje.   Pátá kohezní zpráva konstatuje například fakt, že má Česká republika díky dotacím z evropských fondů o 0,35 procent vyšší HDP, že má poměrně nízkou míru nezaměstnanosti i chudoby. Naopak velké rezervy máme například v produktivitě práce v průmyslu i službách a v podílu terciárně vzdělaných osob. Nejen proto jsou regiony a jejich ekonomika nedostatečně konkurenceschopné, což je potřeba změnit. K tomu by měla přispět také politika soudržnosti EU realizovaná v ČR po roce 2013. „Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci nad závěry Páté kohezní zprávy a klade členským státům a jejich regionům několik otázek,“ uvedl Zdeněk Semorád, ředitel Úřadu Regionální rady NUTS II Severovýchod. „Jde především o to, jak tuto politiku zefektivnit a zjednodušit, jak a kdo by ji měl řídit a jak zlepšit dopad realizovaných intervencí. V těchto záležitostech již dokonce navrhuje některá opatření,“ dodal Semorád   Nad tím vším budou kraje diskutovat tak, aby mohly na začátku příštího roku prezentovat svoji ucelenou a jednotnou pozici k navrhovaným opatřením i otázkám Evropské komise týkajících se budoucí kohezní politiky.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

6.2.

Úklid půdy odhalil munici

Že se na několik let neprohledaných půdách mohou najít poklady, to je všeobecně známé, někdy však jde o nálezy, které mohou majitele vystrašit, hlavně když jde o nevybuchlou munici

Společnost celý článek
16.3.

Mladějov zahájí letos již 13. sezónou

Právě on se přeměně bývalého šamotového závodu na technický skanzen věnoval bez přestávky téměř 20 let.

Společnost celý článek
13.2.

Nejlepší chemik je z Pardubického kraje

Hlavní soutěžní kategorií byla Soutěž jednotlivců, která se vyhlašovala nakonec.

Společnost celý článek
9.4.

Vietnamci se zajímají o ekologii

Vietnamský fond životního prostředí vznikl teprve před třemi lety, takže ekologie je pro ně zcela nová oblast.

Společnost celý článek
6.8.

Rada města není spokojena s vedením rozvojového fondu

Zdůvodnění, že při zpracování podmínek údajně došlo pouze k formální chybě, radní nepřesvědčilo.

Společnost celý článek
9.11.

Netradiční basket uvidíte na Univerzitě Pardubice

Na dostatek pohybu, péči o zdraví, vyváženou stravu a informovanost o zdravotní problematice se klade stále větší důraz.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting