Zažij na vlastní kůži, jak se žije postiženým

18.5.

Zažij na vlastní kůži, jak se žije postiženým

Zažij na vlastní kůži, jak se žije postiženým

Zažij na vlastní kůži, jak se žije postiženým

Ve úterý 20. května proběhne v areálu kampusu Univerzity Pardubice zajímavá zážitková akce, při níž si všichni zájemci budou moci vyzkoušet, jaké to je nevidět, neslyšet nebo pohybovat se na vozíku. Organizace sdružující a pomáhající osobám s různým druhem postižení - pardubick občanské sdružení Česká abilympijská asociace, obecně prospěšná společnost TyfloCentrum Pardubice, a zástupci osob s postižením sluchu - spolu s univerzitou připravily pro studenty, zaměstnance univerzity i veřejnost zážitkový seminář. Zájemci se při něm budou moci dozvědět více o životě osob se zdravotním postižením, možnostmi studia a pobytu na univerzitě a pohybu v univerzitním kampusu. Ve vestibulu a okolí univerzitní auly a knihovny v kampusu v Polabinách si bude možné v úterý 20. května mezi 11. a 15. hodinou vyzkoušet:jízdu na vozíku po budově i venku, orientaci a chůzi poslepu, simulaci vidění při poruchách zraku, jízdu na tandemovém kole a komunikaci s nedoslýchavým člověkem. Shlédnout bude rovněž možné ukázky komunikace neslyšících mezi sebou nebo ukázky simultánního přepisu mluveného projevu pro osoby s postižením sluchu. Účastníci se také dozvědí další informace o životě a pomoci lidem se zdravotním postižením. Univerzita Pardubice touto akcí zahajuje program tzv. "osobní asistence", tedy systém spolupráce studentů, kteří mohou pomoci těm, kteří pomoc – asistenci - potřebují. „Chceme, aby studium na vysoké škole bylo otevřené pro všechny studenty, to znamená vytvořit kvalitní podmínky pro studium a pobyt na univerzitě i pro studenty se zdravotním postižením. Postupně se nám daří odstraňovat bariéry na jednotlivých budovách univerzity, při vstupu do poslucháren, studoven, menzy, knihovny, tělocvičen a podobně. Máme k dispozici i zvlášť upravené bezbariérové pokoje na vysokoškolských kolejích. Nově budované prostory jsou samozřejmě všechny již koncipovány tak, aby mohly sloužit co nejpohodlněji i osobám s postižením. Minimálně na čtyřech našich fakultách jsou nabízeny takové studijní programy a obory a vytvořeno zázemí, které umožňuje studium zdravotně postiženým osobám. Teď přicházíme ještě s nabídkou studentské osobní asistence, při které by proškolení studenti mohli pomáhat svým hendikepovaným spolužákům při jejich studijních a dalších aktivitách souvisejících s pobytem a pohybem na vysoké škole,“ dodává prorektorka univerzity pro vzdělávání a pedagogickou činnost doc. Ing. Ivana Kraftová, CSc. k akci, kterou v 11:30 hodin zahájí Program osobní asistence je založen na dobrovolné službě studentů studentům, kteří asistenci potřebují. Odměnou by jim měla být hlavně spokojenost spolužáka, případně pocit prospěšnosti a vědomí smysluplně stráveného času. Univerzita Pardubice - kromě organizační podpory - připravila pro osobní asistenty, jako formu určitého ocenění jejich dobrovolné práce a pomoci, stipendium udělované podle stipendijního řádu.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

9.4.

Vyhlášení studentské soutěže „O nejlepší program obnovy vesnice“ na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice

Regionální rozvoj, Ekonomika veřejného sektoru a Veřejná ekonomika a správa – nejen uplatnit své dosavadní odborné vědomosti a vrozenou kreativitu, ale také získat nové zkušenosti a ověřit si schopnost aplikace svých znalostí v praxi.

Společnost celý článek
11.9.

Nabízí cyklistiku podvědomým environmentalistům

Svoji tvorbu považuje Andersen za sociální dokument viděný z antropologické perspektivy.

Společnost celý článek
15.5.

Kraj chce čelit nejen problémům se suchem a nedostatkem vody. Zakládá specializovaný institut

Cílem institutu je kromě organizace různých seminářů, workshopů a zajišťování osvěty především příprava opatření, která mají pomoci regionu se vypořádat s následky sucha a zabránit jejich rozšíření.

Společnost celý článek
3.3.

AFI Palác bude hostit veletrh sociálních služeb

Veletrh nabídne také několik kulinářských zážitků. Tím nejexotičtějším bude ochutnávka občerstvení mongolské kuchyně, k mání budou ale také ochutnávky z chráněných kaváren Výměník a Café Apatyka.

Společnost celý článek
25.10.

Dušičky otevřou hradecké hřbitovy až do večera

Největší nápor na hřbitovech se očekává o víkendu před svátkem, tedy 27. a 28. října. Technické služby, které se o městské hřbitovy starají, však prodloužily jejich otvírací dobu už od pondělí 22. října.

Společnost celý článek
10.5.

Pardubický zámek má připravenu novinku.

Doba osvětlení zámku je od setmění, tj. od rozvícení veřejného osvětlení do 24hod. a od páté hodiny ranní do zhasnutí veřejného osvětlení. Celkové náklady na svícení za celý rok dosáhnou necelých sto tisíc korun.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting