Zelení: zprovoznění spalovny je krok zpět

10.8.

Zelení: zprovoznění spalovny je krok zpět

Strana zelených v Pardubicích má značné výhrady ke zprovoznění spalovny odpadů, která se nachází v areálu akciové společnosti Synthesia. Ta byla v roce 2004 ve zdejší chemičce uzavřena, protože nesplňovala limity, jež ukládal zákon. V roce 2006 spalovnu koupila rakouská společnost AVE CZ, která má zájem ji opět uvést do plného provozu. Pardubičtí Zelení jsou však přesvědčeni, že pokud zařízení nedojde zásadních technických úprav, bude zprovoznění spalovny pro zlepšování kvality životního prostředí krokem zpět Krátce po koupi spalovny se Rakušané nechali slyšet, že nový provoz plánují rozjet až v roce 2010 s tím, že technologie projde zásadní modernizací tak, aby zařízení bylo schopno likvidovat i zvlášť nebezpečné látky typu dioxinů. Kapacita modernizované spalovny by měla být 15 tisíc tun odpadů ročně, to znamená, že zařízení poběží na maximální výkon. Mezi první odpůrce znovuzprovoznění spalovny se zařadili obyvatelé okolních obcí. Zejména v nedalekých Srnojedech přerostl odpor až v petiční akci proti zařízení, pod kterou se spolupodepsala i samotná obec. Nyní se k odpůrcům spalovny připojují rovněž zástupci Strany zelených v Pardubicích. Její představitelé zdůrazňují, že - i přes vysokou úroveň současných technologií – je nutné brát v potaz zvýšená zdravotní rizika obyvatel v blízké lokalitě, zejména riziko karcinogenní. Upozorňují v této souvislosti na dlouhodobé studie onkologických onemocnění z okolí podobných spaloven například v Německu či Francii. Zelení se také obávají vzniku mimořádných událostí. Přestože riziko je velmi malé, pokud by k takovému případu skutečně došlo, nejbližší domy leží jen pár stovek metrů od spalovny, což znamená, že obyvatelé těchto stavení by nemohli být účinně varováni a efektivně ochráněni.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

15.10.

Dny medu navštívilo více než 5 tisíc návštěvníků

„Pardubický kraj věnuje rozšíření včelařské základny zvýšenou pozornost. Příští rok bude rozděleno mezi čtyři desítky začínajících včelařů 480 tisíc korun,“ sdělil radní Kroutil. „Uvědomujeme si zároveň, že pokračovatele potřebují nejen včelaři, ale celé české zemědělství,“ dodal Kroutil.

Společnost celý článek
11.5.

Do poličské radnice se vejde celý svět

„Městu se jako primárnímu prostředí dětských zážitků věnuje řada ilustrátorů dětské literatury napříč generacemi. Ze současné české ilustrace jsme vybrali dvanáct tvůrců. Kontrastujeme klasiky a autory na startu umělecké dráhy,“ uvádí kurátorka výstavy Daniela Kramerová.

Společnost celý článek
24.8.

Propagační jízda hasičů ze zastaví v našem kraji

V pátek 26. srpna bude pragovka pokračovat v do Přibyslavi na letiště.

Společnost celý článek
12.10.

Jablonné hostilo 13. ročník konference Orlicko-Kladsko

V rámci tohoto tématu se účastníci konference seznámili s činností jednotlivých složek integrovaného záchranného systému.

Společnost celý článek
13.12.

Téma příštího roku? Povodně a epidemie.

Finální podobu dokumentu s opatřeními pro případ výskytu vysoce nakažlivých nemocí v kraji předloží na dalším jednání bezpečnostní rady ředitel krajské hygieny.

Společnost celý článek
19.11.

Do mateřské školy docházejí spolu s učitelkami i babičky

Budujeme vzájemný vztah, který je již nyní pro většinu dětí málo dostupný, protože vícegenerační rodiny nejsou v naší společnosti běžné. Ze spolupráce si bereme plné hrnečky radosti do dalšího života,“ řekla ředitelka MŠ Veronika Svatošová.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting