Zima se blíží rychleji, než si myslíte

10.11.

Zima se blíží rychleji, než si myslíte

Zima se blíží rychleji, než si myslíte

Rozhodně to není předčasné v první půli listopadu myslet na krmení volně žijícího ptactva. Německý odborník Peter Berthold ve své knize „Krmit ptáky – ale správně“ například doporučuje ptactvo přikrmovat nejen po celou zimu, ale poznamenává, že je dobré začít již v září, nejpozději v říjnu. Kdo v těchto dnech instaloval krmítko, jistě jeho doporučení potvrdí. Obdobím, kdy drobní opeřenci strádají nedostatkem potravy, nejsou jen zimní měsíce, ale už i ty podzimní a posléze i jarní. Jsou-li ptáci správně přikrmováni, jsou připraveni v dobré kondici na jaro na snášku a vyvedení mladých. Je to dobré mít na zřeteli, obzvlášť v dnešní době, kdy podle ornitologů volně žijícího ptactva ubývá nejen v zahradách, ale i v polích a dokonce i v lesích. Je dobré zvolit správné místo pro krmítko, aby k němu neměly přístup například kočky, to znamená zavěsit je na strom a vždy aspoň na více než metr od větve či kmene a stejně tak daleko od země. A čím krmit? Ve specializovaných obchodech lze pořídit směsi, lojové koule se semeny anebo jen „obyčejnou“ slunečnici. Je dobré krmítko i umístit tak, aby na ně byl výhled a pozorovatel mohl sledovat „v přímém přenosu“ chování ptactva i pestrost přilétajících druhů. V zahradách to budou asi nejčastější různé druhy sýkor, zvonci, brhlík, ale i strakapoud. Ideální krmítko nemusí být ze dřeva, podstatné je, aby do něj nepršelo a krmení moc nevypadávalo. I když ani to moc nevadí, vypadané vyzobají třeba zvonci, ale měl by být okolo volný prostor, aby případného predátora včas hodující zahlédli. Lze použít i sice málo hezkou ale funkční vyříznutou petlahev. Je možné, že včasným a dlouhým přikrmováním lze do jisté míry omezit ornitology registrovaný úbytek volně žijícího ptactva. Volně žijící ptactvo do přírody patří, a má svou - nikoli jen estetickou - funkci.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

5.4.

Sokolové si připomínali Karla Pippicha

„Při vzpomínce jsem ocenil renesanční osobnost, kterou byl Karel Pippich. Tentokrát jsme si ho připomínali jako velkého příznivce sportu a Sokola, ale on byl také vedle své profese advokáta velkým podporovatelem kultury a umění a byl také členem městské rady, který odmítl nabídku stát se starostou Chrudimi jen kvůli svému zaneprázdnění dalšími aktivitami. V době, kdy máme nouzi o pozitivní vzory, se právě takovými lidmi můžeme inspirovat i dnes,“ řekl Roman Línek.

Společnost celý článek
28.5.

Přednáška „Dobytí jižního hvězdnatého ráje“, autogramiáda a hvězdárna na Aviatické pouti 2015

Daleko od Evropy, jižně od rovníku a hluboko v Pacifiku leží oblast, která je na mapách světa zběžně značená až děsivou prázdnotou.

Společnost celý článek
31.1.

Komise pro školství a sport Asociace krajů ČR se sešla v Pardubicích

Součástí jednání bylo také představení projektu Festival vědy a techniky pořádaného Asociací pro mládež, vědu a techniku AMAVET, který má v Pardubickém kraji již více než desetiletou tradici a který úspěšně rozvíjí zájem žáků o vědecké a technické obory.

Společnost celý článek
9.6.

Město v červnu plánuje další dražbu

Prohlídky všech tří dražených nemovitostí jsou naplánovány na středu 14. a pondělí 19. června, a to vždy od 16 do 17 hodin přímo na adrese jednotlivých objektů a pozemku. Samotná dražba se pak uskuteční ve čtvrtek 22. června v zasedací místnosti budovy magistrátu v ulici U Divadla, č.p. 828. Zápis do všech dražeb odstartuje v pravé poledne, tedy ve 12 hodin, a dražit se bude postupně. První dražba bude zahájena ve 13 hodin.

Společnost celý článek
21.12.

Pokusila se svého druha zabít

Prověřováním vyšlo najevo, že po slovní rozepři měla 38letá družka dvakrát bodnout nožem do hrudi svého staršího přítele.

Společnost celý článek
16.11.

Nehoda dopravního letounu

Cílem cvičení bylo ověření připravenosti složek v rámci Letiště Pardubice, ale i jednotlivých složek IZS, jejich součinnost a vzájemnou komunikaci cestou operačních středisek.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting