Zloději se nejvíce zaměřují na rodinné domy. Praha, Ústecký a Moravskoslezský kraj jsou naopak rájem bytařů

21.2.

Zloději se nejvíce zaměřují na rodinné domy. Praha, Ústecký a Moravskoslezský kraj jsou naopak rájem bytařů

Praha, 21. února 2019 – Podle dostupných policejních statistik se zloději většinou zaměřují na rodinné domy, jak vyplývá z celorepublikových dat. Nejvíce těchto vloupání policie řešila ve Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji. Naopak v hlavním městě je situace opačná a zloději se zde zaměřují více na byty. Na jedno vloupání do rodinného domku tady připadají tři vykradené byty. Podobná situace je také v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Celkový počet vloupání za rok 2018 dosáhl škod u bytů na 104 milionů korun, u rodinných domů na 198 milionů korun. Průměrná objasněnost vloupání do bytů je 22 %, do domů pak téměř 25 %. Alarmující data ovšem hlásí Praha, kde je objasněnost vloupání do bytů jen 12 % a do rodinných domů pouze necelých 7 %. Také škody jsou zde nejvyšší ze všech regionů. Na vině je především anonymita velkého města a hustota obyvatel. Objasněnost navíc zdaleka neznamená, že poškozený získá relevantní náhradu škody.

Kuráž a drzost zlodějů je nebetyčná, nezná mezí a k vloupání i krádežím často velmi sebevědomě používají osvědčené, ale i stále nové triky. Vedle oblíbených metod, mezi něž patří především hrubá síla, ale i nové jemné metody jako je třeba bumping, jsou mezi zloději stále populárnější také převleky a další triky, které často sázejí na anonymitu větších bytových domů a neznalost sousedů. Zloději se neváhají vydávat například za řemeslníky či podomní prodejce.

Do bytů se zloději dostávají nejčastěji přes dveře, dále pak přes okna či balkóny. Na tato slabá místa by se proto lidé měli zaměřit a důkladně je zabezpečit. Jestliže totiž máte například na běžných dveřích zámkové vložky starší než deset let, je vysoce pravděpodobné, že zloději neodolají a jejich překonání mu nezabere více než několik minut či dokonce vteřin. Obecně lze doporučit, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve třetí, lépe však ve čtvrté bezpečnostní kategorii s vložkou a kováním minimálně ve stejném standardu jako dveře samotné. U skleněných ploch, jako jsou okna, francouzské dveře či balkony, jsou pak ke zvážení alespoň bezpečnostní folie, které představují nejmenší finanční zátěž, nebo pak mříže či bezpečnostní prosklení,“ doporučuje bezpečnostní expert Ivan Pavlíček, Next.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

14.2.

Půl miliardy korun z ROP Severovýchod pro lyžaře

Dotace činí 239 milionů korun. Uzavřené kabiny by měly vynést turisty do výšky 1602 metrů příští rok v březnu.

Společnost celý článek
29.6.

V Hradci dokončují centrum pro mladé strojaře

Studentům školy budou po rekonstrukci sloužit také nové posluchárny, ateliéry či sociální zařízení.

Společnost celý článek
24.9.

Den charity v AFI Paláci představí širokou škálu charitativních sliužeb

V AFI Paláci se představí charitativní centra, která mají tento pátek pro své návštěvníky připraven Den otevřených dveří. Odlehčovací služby Červánky v Třebosicích budou mít pro širokou veřejnost otevřeno v době od 8 do 16 hodin, Rodinné a vzdělávací centrum Holoubek v Holicích od 8.30 do 16 hodin a Rodinné centrum Dar v Luži od 9 do 12 hodin a od 14 do 16 hodin.

Společnost celý článek
3.1.

Na Nový rok patřila porodnice chlapcům

V prvních hodinách roku 2007 se v Pardubicích rodili pouze chlapci. Na svět se jim však příliš nechtělo.

Společnost celý článek
10.11.

Starostové, kraj i europoslanec vyzývají ministerstvo dopravy k výstavbě strategické silnice R 35

„Dopravní situace v Pardubickém kraji je neúnosná a současný stav ohrožuje lidské životy. Ministerstvo dopravy musí využít v tomto programovacím období peníze z evropských fondů na dostavbu R 35. Je neuvěřitelné, že se celé dlouhé roky nic neděje a přesto, že ministerstvo dopravy v roce 2006 podepsalo memorandum, kde je uvedena důležitost výstavby R 35, byla zbudována pouze malá část této komunikace,“ vysvětluje důvody tohoto aktu europoslanec Zdechovský.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting