Známe vítěze soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje

9.2.

Známe vítěze soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje

Celkem 1560 soutěžních obrázků, ale jen osm vítězů. Takový byl 6. ročník největšího výtvarného projektu v České republice – Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje. Pro porotu bylo náročné z tolika úžasných prací dětí a studentů vybrat ty nejlepší a ocenit je za jejich snahu, výtvarné cítění i pohled na svět. Mezi oceněnými se objevila jména známá, ale i jména nováčků soutěže.


Děti kreslily obrázky ztvárňující kontrast mezi zdravou a nemocnou přírodou. Pak už byla řada na porotě, která hodnotila soutěžní práce ve dvou kolech, a také na veřejnosti. Ta mohla o svém vítězi hlasovat prostřednictvím webu soutěže. „Sešla se řada úžasných prací a porota to letos opravdu neměla jednoduché. Jako tradičně pořadatelé pro soutěžící připravili i různá podtémata, která mohla některým dětem napovědět, kudy se ubírat. Namátkou škola v přírodě, zelená silnice, mosty pro zvířátka nebo třeba ekologická železnice, která pro tu nejmenší kategorii dostala název ‚mašinka Tom‘,“ řekl Jaromír Dušek, náměstek hejtmana Pardubického kraje, který společně s hejtmanem Martinem Netolickým převzal nad projektem záštitu a během slavnostního vyhlašování předal vítězům ceny.

Nejobsazenější byla kategorie 6 – 10 let, tedy první stupeň základní školy. V ní se sešlo téměř 450 soutěžních obrázků. Děti mohly zvolit jakoukoli výtvarnou techniku. Kromě pastelek nejčastěji používaly vodové barvy, někteří zapojili i koláže nebo kresbu uhlem. Objevilo se také několik linorytů a v nejstarší kategorii i fotografie.

Vskutku neobvyklé bylo zpracování, které získalo „Hejtmanskou cenu“. „Děti z mateřské školy v Sezemicích nakreslily motiv zapadajícího slunce. To samo o sobě není ničím výjimečné. Obrázek však namalovaly vlastními prsty s využitím jedlých barev, které si s pomocí učitelek samy uvařily. Dobrý nápad a kreativita se musí ocenit,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že sezemické děti recept na barvy poslaly pořadatelům soutěže. Do motivu zapadajícího slunce děti později namalovaly motiv stromu. Na otázku, co je na malování nejvíc bavilo, odpovídaly děti různě. Ale v jednom se shodovaly: „Nejvíc nás bavilo, že jsme vyhrály.“

Radní Pardubického kraje Václav Kroutil z pozice radního zodpovědného za životní prostředí hledal prvky ekologie. „Soutěž spojuje nejen výtvarné nadání dětí, ale zároveň se je snaží naučit dívat se na svět i pohledem ochrany životního prostředí. A je zajímavé, jakých ‚neduhů‘ v přírodě si děti všímají,“ uvedl Václav Kroutil, který ocenil i zařazení tématu správného třídění odpadů. „Pardubický kraj je už několik let v čele regionů v rámci množství vytříděného odpadu, je vidět, že i nejmladší generace si důležitost separace uvědomuje. Určitě je to díky spolupráci se společností EKO-KOM, ale i díky ekologické výchově ve školách a díky projektům, jako je Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje.“

Soutěžní práce hodnotila odborná porota, v níž se objevili například akademický malíř František Zálabský, někdejší ředitel pražského Muzea Kampa a výtvarník Jiří Lammel, malíř Ondřej Kmošek nebo fotograf a držitel řady ocenění Tomáš Kubelka.


Současně se slavnostním vyhlášením výsledků 6. ročníku soutěže byl spuštěn ročník další, s pořadovým „šťastným“ číslem sedm. Veškeré informace o něm budou v brzké době zveřejněny na stránkách www.pomahameprirode.cz.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE ZDRAVÁ A NEMOCNÁ PŘÍRODA PARDUBICKÉHO KRAJE

KATEGORIE – MATEŘSKÉ ŠKOLY (0 – 6 let)
1. Neradová Magdalena MŠ Gebauerova, Pardubice
2. Čápová Eliška MŠ Srdíčko, L. Matury, Pardubice
3. Forejtová Zuzanka MŠ Opatovice nad Labem

KATEGORIE – I. STUPEŇ ZÁKLADNÍCH ŠKOL (6 – 10 let)
1. Fulín Martin ZŠ Ronov nad Doubravou
2. Rosová Nikola ZUŠ Jaroslava Kociána, Ústí nad Orlicí
3. Krásná Rozárka ZUŠ Jaroslava Kociána, Ústí nad Orlicí

KATEGORIE – II. STUPEŇ ZÁKLADNÍCH ŠKOL (11 – 15 let)
1. Belzová Aneta ZŠ Ronov nad Doubravou
2. Fulín Jan ZŠ Ronov nad Doubravou
3. Bartakovičová Kateřina ZŠ Benešovo náměstí, Pardubice

KATEGORIE – STŘEDNÍ ŠKOLA
1. Vacková Jana SPŠE a VOŠ Pardubice
2. Malinská Petra Gymnázium Suverénního řádu maltézských rytířů, Skuteč
3. Schättingerová Nataly Gymnázium Dr. Emila Holuba

CENA HEJTMANA PARDUBICKÉHO KRAJE
MŠ Pohádka Sezemice

ZVLÁŠTNÍ CENA
Jaromír Koudelka Gymnázium Jevíčko

CENA PARDUBICKÉHO DENÍKU 
MATEŘSKÉ ŠKOLY: Domin Ondřej MŠ Pardubice, nábř. Závodu míru
I. STUPEŇ ZÁKLADNÍ ŠKOLY: Týč Adam ZŠ Chvaletice
II. STUPEŇ ZÁKLADNÍ ŠKOLY: Syrová Aneta ZŠ J. A. Komenského, Brandýs nad Orlicí
STŘEDNÍ ŠKOLY: Spáčilová Tereza Gymnázium Jevíčko

Další zprávy z kategorie "Společnost"

22.2.

V sále Divadla 29 se hovořilo o dopravě

V Pardubicích je 59% všech cest kratších než 3 km. Je tady všude blízko. Existuje velký potenciál pro posílení role MHD, pěší a cyklistické dopravy. Tyto způsoby dopravy jsou pro takto krátké cesty nejefektivnější a mají i řadu dalších kladných dopadů na kvalitu života ve městě.

Společnost celý článek
30.8.

Švédský víkend si nenechá ujít ani starosta Skelleftey

Švédským víkendem ožije již v pátek Pardubické letní kino Pernštejn. Jak už naznačuje místo konání, na programu bude promítání jednoho ze tří filmů nějakým způsobem souvisejících se Švédskem.

Společnost celý článek
18.8.

Královéhradecké sestry dostanou o 3 tisíce korun navíc

Nízké platy v krajském zdravotnictví jsou důsledkem vzniku akciových společností.

Společnost celý článek
20.7.

Maminky s dětmi mají ve Flošně přednost

Maminky s malými dětmi nebo kočárky nemusí čekat na sluníčku před koupalištěm.

Společnost celý článek
31.7.

Každý den půlmaraton - s jedním kolem a dvěma běžeckými botami

Cílem akce není nutně prodat všechny tyto metry. Samozřejmě čím více metrů si dárci zakoupí, tím více věcí budeme moci dětem do školky pořídit.

Společnost celý článek
10.4.

Školáci se podívají „pod pokličku“

Žáci mají za úkol se na setkání vždy dopředu připravit, tedy vyhledat si informace o organizaci, do které půjdou, aby pak mohli lépe poznat, co vše její práce obnáší. Zajímavé pro žáky jsou i jednotlivé profese konkrétních organizací či systém jejich řízení a financování.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting