Znáte staročeské vánoční zvyky?

22.12.

Znáte staročeské vánoční zvyky?

Znáte staročeské vánoční zvyky?

K předvánočnímu povídání jsme zašli na Příhrádek za Pavlem Konvalinou, který zde organizoval seznamovaní pardubické veřejnosti se staročeskými vánočními zvyky a řemesly. Konvalina je jinak místním známý jako vedoucí pardubického šermířského divadla Zubři. S jakými staročeskými vánočními zvyky jste seznamovali veřejnost? Šlo o lití vosku, házení střevíce, házení polínek, pouštění lodiček a věštění z hrníčků. Proč jste lili vosk a ne olovo? Je to z bezpečnostních důvodů. Ale vosk se dříve také líval. Vznikne stejně jako u olova odlitek abstraktních tvarů, z nich se pak věští budoucnost, usuzuje se, co koho další rok čeká. V čem spočívá házení polínek? Dotyčný, který se tohoto zvyku účastní, nabere polínka, poslepu je rozhodí. Spočítají se mu, zda jde o sudý či lichý počet a podle toho se mu věští, že bude mít šťastný nebo nešťastný rok. Hrníčky mi trochu připomínají vybavení skořápkářů. Hrnečková věštba se skládá z pěti hrníčků, pod každým je jeden symbol. Jako skořápky se to zamíchá a co si dotyčný vybere, to má. Je tam třeba malinké miminko, to znamená že bude mít daný člověk dítě, kus chleba zase značí hojnost. Pouštění lodiček, to je klasika. Ano, Pouštěli jsme je na Příhrádku v kašně. Bylo možné si zde svíčku vyrobit z oříškové skořápky a svíčky. Toho, jehož lodička vydrží nejdéle plout a svítit, čeká dlouhý a šťastný život. A házení střevícem? Co se tím věští? V minulosti to byl běžný vánoční zvyk. Člověk se posadil doprostřed místnosti a hodil střevícem. Buď ukazoval špičkou ode dveří, nebo ke dveřím. Podle toho se soudilo, zda dotyčný zůstane doma nebo se vydá na cesty. Dále čtěte: Jaký je význam vánočního stromečku a jeho ozdob? Také jste Pardubáky seznamovali se staročeskými řemesly. Dříve by si lidé bez těchto řemeslníků nedovedli představit život, dnes jsou jejich živnosti velmi vzácné. Třeba brašnář… Je to staré tradiční řemeslo. Dříve byl brašnář v každé vesnici a měl fůru práce, dnes je to velmi vzácné řemeslo. Pak jste tu měli kovotepce. Je to člověk, který vyráběl různé přívěsky, šperky. Pracoval s barevnými kovy, vyráběl různé hrnce a misky z bronzu, mosaze, mědi. Dráteník se dnes už také moc nevidí, i když v Pardubicích zrovna působí. Ano. Pro chudé lidi bylo dříve nejjednodušším způsobem nechat si rozbité hrnce spravit u dráteníka. Dnes to hospodyňky možná dělají z nostalgie, když se s nějakým hrncem třeba po babičce nechtějí rozloučit.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

15.6.

75let skautingu v Moravské Třebové

V Moravské Třebové letos slaví dvě výročí - 75 let od vzniku a 20 let od posledního obnovení.

Společnost celý článek
21.3.

Soutěž Úřad roku „Půl na půl,, zahájena

Soutěže se může zúčastnit jakýkoli úřad veřejné správy na obecní, městské i krajské úrovni.

Společnost celý článek
2.3.

Pardubice čeká Multiikulturní týden 2010

Cílem akce je představit a propojit kulturní a společenské aktivity většinové společnosti a příslušníků národnostních menšin.

Společnost celý článek
4.4.

Policisté hledají svědky dopravní nehody v obci Bukovina

Dvacetiletá spolujezdkyně na předním sedadle utrpěla těžké zranění, kterým bohužel v nemocnici podlehla.

Společnost celý článek
6.9.

Technologický gigant Huawei bude v Pardubicích hledat talenty

Portfolio je daleko pestřejší. Prosazujeme se především na poli enterprise IT a enterprise technologií a stáváme se významným hráčem na trhu,“ říká generální ředitel pro ČR Radoslaw Kedzia a vyjmenovává další úspěchy firmy. „Huawei má nyní zastoupení ve 170ti zemích.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting