Znáte staročeské vánoční zvyky?

22.12.

Znáte staročeské vánoční zvyky?

Znáte staročeské vánoční zvyky?

K předvánočnímu povídání jsme zašli na Příhrádek za Pavlem Konvalinou, který zde organizoval seznamovaní pardubické veřejnosti se staročeskými vánočními zvyky a řemesly. Konvalina je jinak místním známý jako vedoucí pardubického šermířského divadla Zubři. S jakými staročeskými vánočními zvyky jste seznamovali veřejnost? Šlo o lití vosku, házení střevíce, házení polínek, pouštění lodiček a věštění z hrníčků. Proč jste lili vosk a ne olovo? Je to z bezpečnostních důvodů. Ale vosk se dříve také líval. Vznikne stejně jako u olova odlitek abstraktních tvarů, z nich se pak věští budoucnost, usuzuje se, co koho další rok čeká. V čem spočívá házení polínek? Dotyčný, který se tohoto zvyku účastní, nabere polínka, poslepu je rozhodí. Spočítají se mu, zda jde o sudý či lichý počet a podle toho se mu věští, že bude mít šťastný nebo nešťastný rok. Hrníčky mi trochu připomínají vybavení skořápkářů. Hrnečková věštba se skládá z pěti hrníčků, pod každým je jeden symbol. Jako skořápky se to zamíchá a co si dotyčný vybere, to má. Je tam třeba malinké miminko, to znamená že bude mít daný člověk dítě, kus chleba zase značí hojnost. Pouštění lodiček, to je klasika. Ano, Pouštěli jsme je na Příhrádku v kašně. Bylo možné si zde svíčku vyrobit z oříškové skořápky a svíčky. Toho, jehož lodička vydrží nejdéle plout a svítit, čeká dlouhý a šťastný život. A házení střevícem? Co se tím věští? V minulosti to byl běžný vánoční zvyk. Člověk se posadil doprostřed místnosti a hodil střevícem. Buď ukazoval špičkou ode dveří, nebo ke dveřím. Podle toho se soudilo, zda dotyčný zůstane doma nebo se vydá na cesty. Dále čtěte: Jaký je význam vánočního stromečku a jeho ozdob? Také jste Pardubáky seznamovali se staročeskými řemesly. Dříve by si lidé bez těchto řemeslníků nedovedli představit život, dnes jsou jejich živnosti velmi vzácné. Třeba brašnář… Je to staré tradiční řemeslo. Dříve byl brašnář v každé vesnici a měl fůru práce, dnes je to velmi vzácné řemeslo. Pak jste tu měli kovotepce. Je to člověk, který vyráběl různé přívěsky, šperky. Pracoval s barevnými kovy, vyráběl různé hrnce a misky z bronzu, mosaze, mědi. Dráteník se dnes už také moc nevidí, i když v Pardubicích zrovna působí. Ano. Pro chudé lidi bylo dříve nejjednodušším způsobem nechat si rozbité hrnce spravit u dráteníka. Dnes to hospodyňky možná dělají z nostalgie, když se s nějakým hrncem třeba po babičce nechtějí rozloučit.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

12.4.

Dialog oboustranně upevňuje morální hodnoty

Pražský arcibiskup Dominik Duka je mimo jiné členem Etického fóra České republiky.

Společnost celý článek
22.5.

Malý závod míru 2013 pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického

Jde o rozsáhlou cyklistickou akci se čtyřmi etapami pro mládež, která je největší a nejstarší juniorskou soutěží v Evropě.

Společnost celý článek
3.4.

Pardubický kraj láká turisty ze Slovenska

Vrcholem akce bylo losování cen, kdy šťastný vítěz vyhrál pobytový voucher do Léčebných lázní Bohdaneč pro 2 osoby.

Společnost celý článek
9.12.

Darovat život není legrace

Zvíře není hračka. Pokud nejde o morče, či králíka, jehož věk se dá počítat „jen“ na několik let.

Společnost celý článek
15.10.

Science Café aneb na slovíčko s vědcem: Čeští svobodní zednáři ve XX. století

„Tématika svobodného zednářství je v širší veřejnosti dodnes spojena s mnoha nehistorickými výmysly a představami. Z části je tomu tak proto, že se první zednáři sice objevili v osvícenské době, ale jejich kořeny sahají až do raného novověku, sami pak mnohdy svou existenci vztahují až ke starověku, a navíc zednářství standardně patřilo k „tajným“ společnostem“, vysvětluje doc. Čechurová.

Společnost celý článek
21.1.

Loňský rok přál opět jménům Eliška a Honzík

Za loňský rok přivedli v pardubické porodnici na svět celkem 1556 miminek, přitom přes 600 z nich má trvalý pobyt v Pardubicích. Mezi dívčími jmény se nejčastěji vyskytovala Eliška, v případě chlapců Jan a obě jména tak obhájila prvenství z roku 2018.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting