Znáte staročeské vánoční zvyky?

22.12.

Znáte staročeské vánoční zvyky?

Znáte staročeské vánoční zvyky?

K předvánočnímu povídání jsme zašli na Příhrádek za Pavlem Konvalinou, který zde organizoval seznamovaní pardubické veřejnosti se staročeskými vánočními zvyky a řemesly. Konvalina je jinak místním známý jako vedoucí pardubického šermířského divadla Zubři. S jakými staročeskými vánočními zvyky jste seznamovali veřejnost? Šlo o lití vosku, házení střevíce, házení polínek, pouštění lodiček a věštění z hrníčků. Proč jste lili vosk a ne olovo? Je to z bezpečnostních důvodů. Ale vosk se dříve také líval. Vznikne stejně jako u olova odlitek abstraktních tvarů, z nich se pak věští budoucnost, usuzuje se, co koho další rok čeká. V čem spočívá házení polínek? Dotyčný, který se tohoto zvyku účastní, nabere polínka, poslepu je rozhodí. Spočítají se mu, zda jde o sudý či lichý počet a podle toho se mu věští, že bude mít šťastný nebo nešťastný rok. Hrníčky mi trochu připomínají vybavení skořápkářů. Hrnečková věštba se skládá z pěti hrníčků, pod každým je jeden symbol. Jako skořápky se to zamíchá a co si dotyčný vybere, to má. Je tam třeba malinké miminko, to znamená že bude mít daný člověk dítě, kus chleba zase značí hojnost. Pouštění lodiček, to je klasika. Ano, Pouštěli jsme je na Příhrádku v kašně. Bylo možné si zde svíčku vyrobit z oříškové skořápky a svíčky. Toho, jehož lodička vydrží nejdéle plout a svítit, čeká dlouhý a šťastný život. A házení střevícem? Co se tím věští? V minulosti to byl běžný vánoční zvyk. Člověk se posadil doprostřed místnosti a hodil střevícem. Buď ukazoval špičkou ode dveří, nebo ke dveřím. Podle toho se soudilo, zda dotyčný zůstane doma nebo se vydá na cesty. Dále čtěte: Jaký je význam vánočního stromečku a jeho ozdob? Také jste Pardubáky seznamovali se staročeskými řemesly. Dříve by si lidé bez těchto řemeslníků nedovedli představit život, dnes jsou jejich živnosti velmi vzácné. Třeba brašnář… Je to staré tradiční řemeslo. Dříve byl brašnář v každé vesnici a měl fůru práce, dnes je to velmi vzácné řemeslo. Pak jste tu měli kovotepce. Je to člověk, který vyráběl různé přívěsky, šperky. Pracoval s barevnými kovy, vyráběl různé hrnce a misky z bronzu, mosaze, mědi. Dráteník se dnes už také moc nevidí, i když v Pardubicích zrovna působí. Ano. Pro chudé lidi bylo dříve nejjednodušším způsobem nechat si rozbité hrnce spravit u dráteníka. Dnes to hospodyňky možná dělají z nostalgie, když se s nějakým hrncem třeba po babičce nechtějí rozloučit.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

12.10.

Festival zdraví, krásy a pohybu již po třetí v Pardubicích

Na festivalu se představí několik desítek vystavovatelů, kteří reprezentují zdravý životní styl a péči o tělo. Festival zdraví, krásy, pohybu je určen všem, kdo chtějí aktivně žít a zajímají se o novinky a trendy v této oblasti.

Společnost celý článek
15.5.

Ústeckoorličtí vzkazují: chceme lepší životní prostředí

Dotazníky byly zpracovány počítačovým programem, který umožní hodnocení z hlediska více kritérií.

Společnost celý článek
13.10.

ČSAD Ústí nad Orlicí: Startujeme provoz nejmodernějšího business linkového autobusu Setra v Pardubickém kraji.

V těchto dnech převzal, regionální dopravce, již první autobus značky Setra S 415 LE business z plánované dodávky. Dalších 21 vozidel převezme firma do poloviny listopadu 2015 a zbytek pak do prosince toho roku. V Pardubickém kraji bude jezdit 8 zcela nových autobusů značky Mercedes-Benz Intouro a 23 autobusů značky Setra SE 415 LE business.

Společnost celý článek
23.1.

Sakařovu ulici čeká kvůli nové kanalizaci uzavírka

„V období od počátku února do 31. července roku 2017 dojde k úplné uzavírce místní komunikace v ulici Sakařova. Dopravní opatření se však budou týkat i přilehlých ulic Winterova, Gebauerova, Holubova a Na Bukovině. Ty budou během rekonstrukce kanalizace, která je investicí společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice, fungovat jako slepé ulice. Po dokončení výměny potrubí však opět dojde k jejich zobousměrnění,“ podotýká k dopravní situaci Vladimír Bakajsa, vedoucí dopravního odboru pardubického magistrátu.

Společnost celý článek
4.8.

Turistický portál kraje je nyní modernější

Obsah portálu, který provozuje Pardubický kraj, je pravidelně aktualizován nejen informačními centry, ale i poskytovateli služeb cestovního ruchu. Je k dispozici v devíti jazykových mutacích, má integrovaný mapový portál a plánovač výletů i na více dní.

Společnost celý článek
14.10.

Jan Talich a B. M. Willi I housle a cembalo I Bachův varhanní podzim

Jan Talich je český houslista, dirigent a pedagog. Od roku 2008 je šéfdirigentem Jihočeské filharmonie. Vystud oval Pražskou konzervatoř a poté absolvoval HAMU ve třídě Václava Snítila. Stipendium na další studium získal nejprve v USA u Shmuela Ashkenasiho a poté na anglické Guildhall School of Music u Yfraha Neamana.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting