Znáte staročeské vánoční zvyky?

22.12.

Znáte staročeské vánoční zvyky?

Znáte staročeské vánoční zvyky?

K předvánočnímu povídání jsme zašli na Příhrádek za Pavlem Konvalinou, který zde organizoval seznamovaní pardubické veřejnosti se staročeskými vánočními zvyky a řemesly. Konvalina je jinak místním známý jako vedoucí pardubického šermířského divadla Zubři. S jakými staročeskými vánočními zvyky jste seznamovali veřejnost? Šlo o lití vosku, házení střevíce, házení polínek, pouštění lodiček a věštění z hrníčků. Proč jste lili vosk a ne olovo? Je to z bezpečnostních důvodů. Ale vosk se dříve také líval. Vznikne stejně jako u olova odlitek abstraktních tvarů, z nich se pak věští budoucnost, usuzuje se, co koho další rok čeká. V čem spočívá házení polínek? Dotyčný, který se tohoto zvyku účastní, nabere polínka, poslepu je rozhodí. Spočítají se mu, zda jde o sudý či lichý počet a podle toho se mu věští, že bude mít šťastný nebo nešťastný rok. Hrníčky mi trochu připomínají vybavení skořápkářů. Hrnečková věštba se skládá z pěti hrníčků, pod každým je jeden symbol. Jako skořápky se to zamíchá a co si dotyčný vybere, to má. Je tam třeba malinké miminko, to znamená že bude mít daný člověk dítě, kus chleba zase značí hojnost. Pouštění lodiček, to je klasika. Ano, Pouštěli jsme je na Příhrádku v kašně. Bylo možné si zde svíčku vyrobit z oříškové skořápky a svíčky. Toho, jehož lodička vydrží nejdéle plout a svítit, čeká dlouhý a šťastný život. A házení střevícem? Co se tím věští? V minulosti to byl běžný vánoční zvyk. Člověk se posadil doprostřed místnosti a hodil střevícem. Buď ukazoval špičkou ode dveří, nebo ke dveřím. Podle toho se soudilo, zda dotyčný zůstane doma nebo se vydá na cesty. Dále čtěte: Jaký je význam vánočního stromečku a jeho ozdob? Také jste Pardubáky seznamovali se staročeskými řemesly. Dříve by si lidé bez těchto řemeslníků nedovedli představit život, dnes jsou jejich živnosti velmi vzácné. Třeba brašnář… Je to staré tradiční řemeslo. Dříve byl brašnář v každé vesnici a měl fůru práce, dnes je to velmi vzácné řemeslo. Pak jste tu měli kovotepce. Je to člověk, který vyráběl různé přívěsky, šperky. Pracoval s barevnými kovy, vyráběl různé hrnce a misky z bronzu, mosaze, mědi. Dráteník se dnes už také moc nevidí, i když v Pardubicích zrovna působí. Ano. Pro chudé lidi bylo dříve nejjednodušším způsobem nechat si rozbité hrnce spravit u dráteníka. Dnes to hospodyňky možná dělají z nostalgie, když se s nějakým hrncem třeba po babičce nechtějí rozloučit.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.9.

Evropský týden mobility 2011

Evropský týden mobility má pomáhat k šíření tohoto trendu i do dalších měst v Evropě.

Společnost celý článek
28.2.

Registrace poskytovatelů sociálních služeb

Chcete-li poskytovat sociální služby, musíte k tomu mít patřičné oprávnění. O registraci rozhoduje krajský úřad.

Společnost celý článek
26.4.

Radní Kroutil ochutnal nejlepší regionální potraviny

Mám svého favorita, ale říkat ho nyní nemohu, slavnostní vyhodnocení výrobků spotřebitelskou veřejností proběhne až v listopadu.

Společnost celý článek
23.4.

Do práce na kole vyjedou Pardubice už příští středu.

Soutěžit lze ve čtyřech kategoriích. Na vítěze čekají například poukázky na nákup v cykloobchodě, vstupenky do divadla, poukázky do aquacentra nebo elektrokolo.

Společnost celý článek
14.9.

Dopravní výbor podporuje výstavbu pardubického terminálu

Máme na papíře záměr, který logisticky vyřeší propojení všech typů hromadné dopravy.

Společnost celý článek
19.5.

Poběžte s Tescem pro život podruhé!

Všichni účastníci přispějí Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek účastnickým poplatkem, jehož minimální výše je 150 korun..

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting