Zpěvák slavné skupiny Queen Freddie Mercury opět ožil! Díky swingovým „Pirátům“ z východních Čech

13.6.

Zpěvák slavné skupiny Queen Freddie Mercury opět ožil! Díky swingovým „Pirátům“ z východních Čech

Hlas jednoho z nejslavnějších zpěváků popové hudby, frontmana světoznámé skupiny Queen Freddieho Mercuryho, ožil v neděli 10. června na východě Čech! A to díky stále populárnější pardubické skupině Pirate Swing Band a jejímu lídrovi Jiřímu Ševčíkovi, kterému se povedlo takřka nemožné.

Oživil téměř zapomenutý klenot

Šéfa swingujících Pirátů napadlo oživit téměř zapomenutý klenot z roku 1976, skladbu Man From Manhattan, na níž zpívá a hraje na piano Freddie Mercury a na kytaru jeho „parťák“ ze skupiny Queen Brian May. Přes sociální sítě kontaktoval autora písně Eddieho Howella s myšlenkou dát této pecce svěží swingový vítr.

Když mi Jiří Ševčík poprvé napsal, říkal jsem si, že je to další z mnoha lidí, jehož tato skladba zajímá. Slíbil jsem mu, že si poslechnu tvorbu jeho kapely, podívám se na internet a uvidíme. Komunikovali jsme spolu skoro půl roku, a protože se mi líbilo, co Jiří dělá, rozhodl jsem se, že mu dám šanci,“ konstatoval Eddie Howell, který osobně dorazil podpořit „Piráty“ do nahrávacího studia v Hradci Králové.

Byl jsem hodně zvědav na to, v jakém stavu původní nahrávka bude. Měl jsem trochu obavy, jestli z ní půjde něco použít. Překvapilo mne, že i po více než čtyřiceti letech má po digitálním vyčištění velmi slušný zvuk. A moc jsem se těšil na nové aranžmá Pirate Swing Bandu. Myslím, že swingový kabát bude tomuto songu slušet,“ nechal se slyšet autor písně, která měla velmi zvláštní osud.

Kolem sebe samé hvězdy

Zrodila se poté, co jsem si přečetl povídku od autora románu Kmotr Maria Puza. Ta líčila příběh ženy, která netušila, že se provdala za mafiána. Pod tímto dojmem jsem napsal text písně Man From Manhattan. První verze byla hotová asi za dva dny. Tehdy mne ani ve snu nenapadlo, že by ji mohl produkovat Freddie Mercury,“ zavzpomínal Eddie Howell. „Osobně mi to sdělil na mém koncertě v klubu, kdy tehdy za bicími mé kapely seděl Phil Collins. Jako mladému klukovi z Birminghamu mi to tenkrát přišlo neuvěřitelné, že mám kolem sebe takové hvězdy,“ přiznal.

Dlouhý soudní spor

Singl Man From Manhattan spatřil světlo světa a vedl si náramně. Jenže záhy přišla studená sprcha. „Velmi krátce po jeho vydání dorazilo anonymní udání, že americký baskytarista, který s námi tuto píseň nahrál, neměl britské pracovní povolení. Nahrávka musela být okamžitě stažena. Byli jsme z toho dost zničení,“ svěřil se Eddie Howell. „Samozřejmě nám to bylo líto. Udal nás někdo, kdo neměl radost z naší spolupráce,“ dodal autor „trezorové“ skladby, kvůli které se dokonce vedl dlouhý soudní spor. „I takový je život,“ podotkl při své první návštěvě České republiky.

Jsem tu teprve druhý den, ale zatím se tu potkávám se samými příjemnými lidmi,“ usmíval se Eddie Howell, jemuž viditelně udělalo radost další překvapení.

Radost z překvapivého setkání

Úvodní část nahrávání unikátního počinu „Pirátů“ a Eddieho Howeela si totiž nenechal ujít ani dlouholetý osobní tajemník Freddieho Mercuryho Peter Freestone. „Bylo to milé setkání. Vůbec mne nepřekvapilo, že k této spolupráci došlo. Znám Jiřího Ševčíka už dlouho a vím, že pokud si vezme něco do hlavy, tak pro svůj nápad udělá úplně všechno,“ sdělil Peter Freestone, který společně s Eddiem Howellem na východě Čech líčili celou řadu osobních zážitků s Freddiem Mercurym.

Myslím, že by měl Freddie z tohoto spojení radost. A mne osobně těší i fakt, že výtěžek z této nové aranže skladby Man From Manhattan poputuje na konto Mercury Phoenix Trust, nadace na podporu boje proti AIDS. V dnešní době je to zvláště důležité, protože řada mladých lidí si už tolik neuvědomuje riziko nákazy virem HIV,“ upozornil Peter Freestone.

Jsme moc rádi, že můžeme pomoct dobré věci,“ řekl Jiří Ševčík, jehož těší, že slavnostní premiéry swingové verze skladby Man From Manhattan si vzal pod svá křídla management kapely Queen.

Je pro nás obrovskou ctí, že skupina Queen poprvé v historii oficiálně povolila použití hlasu Freddieho Mercuryho v jiné než vlastní nahrávce,“ uvedl frontman „Pirátů“ a doplnil, že nyní se hudební snímek vrátí z východních Čech zpět do Velké Británie, kde se ho zhostí slavný producent Mike Moran, autor úspěšného Mercuryho alba Barcelona a producent desek Davida Bowieho, Roda Stewarta, Ozzyho Osbourna a dalších hudebních hvězd.

Světové premiéry v režii Queen

Světovou premiéru bude mít nová nahrávka na podzim ve švýcarském Montreux, kde skupina Queen natočila většinu svých alb a kde žil Freddie Mercury, a záhy poté v Londýně. Na domácí půdě bude slavnostně pokřtěna během prosincových galakoncertů „Pirátů“ ve východních Čechách. Konkrétně 12. 12. v královéhradeckém Aldisu a přesně týden před Štědrým dnem v pardubickém Domě hudby.

Oproti původní verzi se bude naše aranže lišit velmi. Z originálu zůstaly jen vokály Freddieho Mercuryho a kytara Briana Maye,“ upozornil Jiří Ševčík, který je společně s dirigentem a pianistou kapely Pirate Swing Band Radkem Škeříkem podepsán pod tímto unikátním počinem, o němž se už šušká mezi fanoušky skupiny Queen a jejího frontmana Freddieho Mercuryho po celém světě… 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

21.9.

O matrikách se bude ještě jednat. Není nutné situaci hrotit, shoduje se hejtman s ministrem vnitra

Povinností státu je zabezpečit efektivní, kvalitní personálně zajištěný a územně dostupný výkon jednotlivých agend s tím, že postupně bude posilován prvek jejich elektronizace.

Společnost celý článek
13.7.

Lázně Velichovky se přátelí s Neziskovkou roku!

Přátelství mezi Lázněmi s více jak stoletou tradicí a moderní sociální firmou? Ano, je to možné. Vzájemná regionální podpora dvou stabilních a prosperujících firem, hotelu K-Triumf a pekárny NA PLECHU, motivovala ke spolupráci s pekárnou i Lázně Velichovky.

Společnost celý článek
7.11.

Jaké projekty lze uplatnit v rámci OP Životní prostředí

V oblasti školství to je pět záměrů, v oblasti sociálních věcí jeden projekt.

Společnost celý článek
15.10.

Science Café aneb na slovíčko s vědcem: Čeští svobodní zednáři ve XX. století

„Tématika svobodného zednářství je v širší veřejnosti dodnes spojena s mnoha nehistorickými výmysly a představami. Z části je tomu tak proto, že se první zednáři sice objevili v osvícenské době, ale jejich kořeny sahají až do raného novověku, sami pak mnohdy svou existenci vztahují až ke starověku, a navíc zednářství standardně patřilo k „tajným“ společnostem“, vysvětluje doc. Čechurová.

Společnost celý článek
6.5.

Kdo si hraje, nezlobí aneb Mámo, táto, pojďte si hrát

Všechny kočárky, které na trasu vyjedou, musejí být komerčně dostupné. Tedy zakoupené, nikoli vlastnoručně vyrobené.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting