Zrenovovaný biskupský kočár se představí veřejnosti

10.9.

Zrenovovaný biskupský kočár se představí veřejnosti

Dlouhá léta – ukrytý před zraky veřejnosti – chátral unikátní kočár královéhradeckého biskupa Karla Boromejského Hanla, svobodného pána z Kirchtreu. Tuto unikátní památku z 19. století nyní odborníci zrestaurovali. Díky úsilí a osobní iniciativě vicehejtmana Romana Línka byl biskupský kočár darován Biskupstvím královéhradeckým a Římskokatolickou farností – děkanstvím v Chrasti Národnímu hřebčínu v Kladrubech nad Labem. Restaurování kočáru ze svých rozpočtů pak uhradily Pardubický a Královéhradecký kraj a krajská města Pardubice a Hradec Králové. Dohromady polským restaurátorům kraje a města zaplatily 15 tisíc euro. Národní hřebčín nyní bude do kočáru zapřahat své kladrubské bělouše a veřejnost je bude moci vidět při velkých společenských a kulturních událostech typu lidových slavností, dožínek, dostihů a podobně. „Biskupský skříňový kočár pochází z první poloviny 19. století a je jediný svého druhu ve východních Čechách, možná i v širším regionu. Jen díky společné dohodě krajů, krajských měst a hřebčína, ale i církve, mohla být tato vzácná památka zachráněna a zpřístupněna veřejnosti. Uchránili jsme pro budoucí generace kus naší historie, což je vždy potěšitelné a správné,“ řekl vicehejtman Roman Línek. Kočár královéhradeckého biskupa Karla Boromejského Hanla, svobodného pána z Kirchtreu bude poprvé veřejnosti představen právě dnes 10. září v areálu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Dočká se i žehnání, a to biskupem Biskupství královéhradeckého Dominikem Dukou.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

6.5.

Netradiční běh má 2 starty a 1 cíl

Registrovat se lze na stránkách závodu www.ph7.cz nebo přímo na místě. „Registrace je již spuštěna,“ potvrdil organizátor Petr Hochman a připomněl, že na webových stránkách lze též nalézt podrobnou trasu závodu a další doplňující informace. Cena při registraci předem činí 70 korun, na místě je možné se registrovat za 100 korun.

Společnost celý článek
11.12.

Pár rad, kterak předejít kapesní krádeži

Pokud kapsáře v obchodě či dopravním prostředku uvidíte, upozorněte na to ostrahu, prodavače či řidiče;

Společnost celý článek
14.1.

Expozice kraje na Region Tour v Brně: letos levnější

Realizace expozice bude stát 260 tisíc korun, což je o 111 tisíc méně než vloni.

Společnost celý článek
29.2.

Královéhradecké vlnobití opět zprovozněno

V těchto dnech bylo v královéhradeckém aquacentru opět uvedeno do provozu historicky unikátní strojní zařízení.

Společnost celý článek
6.8.

V Nové Pace skončila revitalizace za více jak 20 milionů

V Nové Pace byla dokončena rozsáhlá revitalizace několika prostranství, která město architektonicky i funkčně více propojila. Stavební práce město udělaly především bezpečnější pro chodce a vstřícnější pro řidiče. „V Nové Pace jsme intenzivně pracovali zhruba rok. Průběh byl kvůli výstavbě za provozu složitější, než se původně zdálo. Jsem moc rád, že se nám vše podařilo zvládnout v termínu a lidé mají město hezčí a bezpečnější,“ říká stavbyvedoucí Martin Hajtman ze společnosti SOVIS CZ.

Společnost celý článek
21.3.

Srdíčkové dny proběhnou opět i v našem městě

Sbírkovými předměty budou symbolická plastová srdíčka v pěti barvách za 20 Kč a přívěsky s žetonem.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting