Zrenovovaný biskupský kočár se představí veřejnosti

10.9.

Zrenovovaný biskupský kočár se představí veřejnosti

Dlouhá léta – ukrytý před zraky veřejnosti – chátral unikátní kočár královéhradeckého biskupa Karla Boromejského Hanla, svobodného pána z Kirchtreu. Tuto unikátní památku z 19. století nyní odborníci zrestaurovali. Díky úsilí a osobní iniciativě vicehejtmana Romana Línka byl biskupský kočár darován Biskupstvím královéhradeckým a Římskokatolickou farností – děkanstvím v Chrasti Národnímu hřebčínu v Kladrubech nad Labem. Restaurování kočáru ze svých rozpočtů pak uhradily Pardubický a Královéhradecký kraj a krajská města Pardubice a Hradec Králové. Dohromady polským restaurátorům kraje a města zaplatily 15 tisíc euro. Národní hřebčín nyní bude do kočáru zapřahat své kladrubské bělouše a veřejnost je bude moci vidět při velkých společenských a kulturních událostech typu lidových slavností, dožínek, dostihů a podobně. „Biskupský skříňový kočár pochází z první poloviny 19. století a je jediný svého druhu ve východních Čechách, možná i v širším regionu. Jen díky společné dohodě krajů, krajských měst a hřebčína, ale i církve, mohla být tato vzácná památka zachráněna a zpřístupněna veřejnosti. Uchránili jsme pro budoucí generace kus naší historie, což je vždy potěšitelné a správné,“ řekl vicehejtman Roman Línek. Kočár královéhradeckého biskupa Karla Boromejského Hanla, svobodného pána z Kirchtreu bude poprvé veřejnosti představen právě dnes 10. září v areálu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Dočká se i žehnání, a to biskupem Biskupství královéhradeckého Dominikem Dukou.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

18.11.

Příhrádek čeká rozsáhlá rekonstrukce

Areál je ve vlastnictví státu, spravuje jej Národní památkový ústav, který bude investorem celé akce.

Společnost celý článek
11.5.

Anakonda na pouti

Co si však návštěvník pardubické letecké show má pod jménem Anakonda představit blíže, přiblíží Jan Rudzinskyj z organizačního štábu. „Anakonda je jméno námořní verze polského vrtulníku W-3A Sokol. Ten známe i z výzbroje českého vojenského letectva, kde má své nezastupitelné místo zejména v Letecké záchranné službě na dvou stanovištích zabezpečovaných vojáky.

Společnost celý článek
7.10.

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice se představuje na mezinárodním veletrhu Akadémia 2014 v Bratislavě

18. ročník slovenského veletrhu Akadémia se uskuteční od 7. do 9. října v bratislavské Aegon aréně. Stánek Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice je pro zájemce k dispozici od úterý do čtvrtka.

Společnost celý článek
26.10.

V Německu poznávali spolupráci škol se zaměstnavateli

Hlavním tématem prezentace byl však především systém výuky, ve kterém hrají významnou roli podniky.

Společnost celý článek
2.11.

Krok za krokem dostává centrální příjem v Pardubické nemocnici svojí tvář

Zástupci kraje a nemocnice se detailně seznámili také s vnitřním uspořádáním dalších podlaží, a také celkovým rozvržením v rámci celé sedmipodlažní budovy.

Společnost celý článek
2.2.

Na odškodné při pádech na zmrzlém má spotřebitel právo!!!!

Nakonec vše skončí tak, že pojišťovna klientovi zašle naoko lítostný dopis s tím, že je nastalá situace mrzí.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting