Zrenovovaný biskupský kočár se představí veřejnosti

10.9.

Zrenovovaný biskupský kočár se představí veřejnosti

Dlouhá léta – ukrytý před zraky veřejnosti – chátral unikátní kočár královéhradeckého biskupa Karla Boromejského Hanla, svobodného pána z Kirchtreu. Tuto unikátní památku z 19. století nyní odborníci zrestaurovali. Díky úsilí a osobní iniciativě vicehejtmana Romana Línka byl biskupský kočár darován Biskupstvím královéhradeckým a Římskokatolickou farností – děkanstvím v Chrasti Národnímu hřebčínu v Kladrubech nad Labem. Restaurování kočáru ze svých rozpočtů pak uhradily Pardubický a Královéhradecký kraj a krajská města Pardubice a Hradec Králové. Dohromady polským restaurátorům kraje a města zaplatily 15 tisíc euro. Národní hřebčín nyní bude do kočáru zapřahat své kladrubské bělouše a veřejnost je bude moci vidět při velkých společenských a kulturních událostech typu lidových slavností, dožínek, dostihů a podobně. „Biskupský skříňový kočár pochází z první poloviny 19. století a je jediný svého druhu ve východních Čechách, možná i v širším regionu. Jen díky společné dohodě krajů, krajských měst a hřebčína, ale i církve, mohla být tato vzácná památka zachráněna a zpřístupněna veřejnosti. Uchránili jsme pro budoucí generace kus naší historie, což je vždy potěšitelné a správné,“ řekl vicehejtman Roman Línek. Kočár královéhradeckého biskupa Karla Boromejského Hanla, svobodného pána z Kirchtreu bude poprvé veřejnosti představen právě dnes 10. září v areálu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Dočká se i žehnání, a to biskupem Biskupství královéhradeckého Dominikem Dukou.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

22.2.

Rekordních 10 milionů korun pro děti z dětských domovů

V letošním ročníku charitativního projektu S Bertíkem za dětským úsměvem se vybrala rekordní částka

Společnost celý článek
4.6.

Kůrovec dál zaměstnává správce městských lesů

Invaze lýkožrouta smrkového se nevyhnula ani pardubickým městským lesům. Lesní správci zaznamenali zvýšený výskyt kůrovce ve čtyřech lokalitách již v loňském roce, kdy je tento hmyz přinutil odstoupit od plánované těžby dřeva a věnovat se plně likvidaci napadených stromů. I letos podnikají všechny kroky, aby zastavili šíření tohoto škůdce.

Společnost celý článek
21.12.

Pardubické letiště se nezastaví ani o Vánocích

Rušno bude na letišti zejména od 30. prosince do 10. ledna. V tomto období přistane na pardubickém letišti o 55 letadel víc, než v běžném zimním provozu.

Společnost celý článek
18.9.

Kontrola hospodaření za rok 2009 zahájena

Jako vždy vytvoříme kontrolní skupině optimální pracovní podmínky a z případných zjištěných chyb se rádi poučíme.

Společnost celý článek
21.2.

Stát krajům na platy řidičů autobusů nepřidá. Pardubický kraj se k závazku postaví čelem

„Bylo nám bohužel oznámeno, že stát krajům neposkytne kompenzaci na provedení nařízení vlády, kterým byly mzdy řidičům od 1. ledna tohoto roku navýšeny.

Společnost celý článek
22.2.

Pardubičtí demokraté jsou ve při

Pardubická koalice je událostmi posledních dnů vážně ohrožena.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting