Zubr jede z radnice do Prahy

27.4.

Zubr jede z radnice do Prahy

Zubr jede z radnice do Prahy

Z chodby pardubické radnice zmizela zubří hlava, připomínající návštěvníkům úzký vztah mezi rodem pánů z Pernštejna a Pardubicemi. Ve čtvrtek jej čeká cesta do Prahy, kde bude až do konce července součástí výstavy Pernštejnové a jejich doba. Příslušníci tohoto rodu měli ve znaku právě zubří hlavu s houžví v nozdrách. „O zapůjčení tohoto symbolu někdejší příslušnosti Pardubic k panství pánů z Pernštejna nás požádal Národní památkový ústav. Zubr bude umístěn ve vstupní části výstavy, věnované erbovní pověsti,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. Podle pověsti byl zakladatelem rodu Pernštejnů uhlíř Vojtěch, který žil v lesích na Moravě. Když mu někdo začal z prosté chýši krást potravu, počíhal si na zloděje, kterým byl k jeho překvapení divoký zubr. Vojtěch popadl zvíře za rohy, odmotal lýko ze své obuvi, upletl z něho houžev a prostrčil ji zubrovi nozdrami. Zkrocené zvíře odvedl na knížecí hrad, kde mu před užaslými diváky usekl sekerou jedinou ranou hlavu. Za svou udatnost dostal do znaku černou zubří hlavu s kruhem v nozdrách a lesy, kde dříve pálil uhlí, aby si tam postavil hrad. Do Pardubic přišli Pernštejnové koncem 15. století a jejich erb, ale zejména stopy jejich působení, je možno v Pardubicích najít dodnes. Vilém z Pernštejna přestavěl zdejší vodní hrad na pozdně gotickou rezidenci a jeho synové Vojtěch a Jan pak pokračovali v přebudovávání již v renesančním duchu. Vilém z Pernštejna rovněž rozhodl o půdorysu a jednotném stylu města, který se zachoval do současnosti. Na historickém pardubickém náměstí se dosud nacházejí pozdně gotické a renesanční domy, které organicky doplňují stavby z pozdějších období. Zubr, který shlíží na chodbu pardubické radnice ze stěny před kanceláří primátorky, nemá s tímto obdobím nic společného. Do majetku města se dostal spíše shodou okolností v roce 1999. Městu jeho hlavu věnovala akciová společnost Zeas Staré Hradiště, která si pro oživení chovného stáda skotu dovezla zubřího býčka. Ten se však zranil ve výběhu tak nešťastně, že musel být utracen. Jeho hlava nyní na radnici připomíná starou pověst. Výstava Pernštejnové a jejich doba bude v Salmovském paláci v Praze otevřena od 3. května do 31. července. Vznikla ve spolupráci Národního památkového ústavu a Národní galerie aje jedním z vrcholů celoročního projektu Pernštejnský rok 2012 do něhož se zapojily i Pardubice. Výstava přiblíží veřejnosti historii slavného šlechtického rodu, který byl ve své době nejméně stejně bohatý a vlivný jako jihočeští páni z Rožmberka a jehož příslušníci se nesmazatelně zapsali do historie i tváře Pardubic.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

24.8.

Studenti společně poznávají střední Evropu

V projektu je kromě Pardubic zapojena slovenská Povážská Bystrica, maďarský Csongrad a polský Belchatow.

Společnost celý článek
20.9.

Chat s primátorem Pardubic

Ve středu 19. září proběhl již tradiční, první poprázdninový chat s primátorem města Pardubic Ing. Jaroslavem Demlem.

Společnost celý článek
8.7.

Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice připravila pro vysokoškolské nováčky informaticko-ekonomické hrátky.

Během dvou dnů budou mít studenti možnost navštívit speciální informaticko-ekonomické workshopy, v nichž se dozví řadu zajímavostí a v připravených soutěžích možná dokonce vyhrají. Blíže se seznámí s prostředky směny a ochrannými prvky bankovek, se světem prvočísel, s programováním robotů a s jejich využitím v praxi. Nebudou chybět ani fraktály a jejich kreslení.

Společnost celý článek
20.5.

Město připravuje pasport nevyužitých průmyslových ploch (brownfieldů) v Pardubicích.

V Pardubicích je v současné době kolem třiceti stávajících či potencionálních brownfieldů. Drtivá většina z nich patří soukromým majitelům, pouze čtyři lokality má ve svém majetku město.

Společnost celý článek
5.8.

V Poličce se vrátí zpátky v čase o stodvacet let

Nechte se v rámci prohlídky vtáhnout do časů, kdy nebyly mobilní telefony, výtahy nahrazovaly rumpály a cestou do bytu jste museli zdolat 194 schodů. A co když si dole vzpomenete – vypla jsem žehličku nebo kde mám klíče?

Společnost celý článek
11.8.

Představitelé kraje přivítali manažera roku

Zmíněné prestižní ocenění si pan Motyčka převzal během slavnostního večera na pražském Žofíně.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting