Zubr jede z radnice do Prahy

27.4.

Zubr jede z radnice do Prahy

Zubr jede z radnice do Prahy

Z chodby pardubické radnice zmizela zubří hlava, připomínající návštěvníkům úzký vztah mezi rodem pánů z Pernštejna a Pardubicemi. Ve čtvrtek jej čeká cesta do Prahy, kde bude až do konce července součástí výstavy Pernštejnové a jejich doba. Příslušníci tohoto rodu měli ve znaku právě zubří hlavu s houžví v nozdrách. „O zapůjčení tohoto symbolu někdejší příslušnosti Pardubic k panství pánů z Pernštejna nás požádal Národní památkový ústav. Zubr bude umístěn ve vstupní části výstavy, věnované erbovní pověsti,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. Podle pověsti byl zakladatelem rodu Pernštejnů uhlíř Vojtěch, který žil v lesích na Moravě. Když mu někdo začal z prosté chýši krást potravu, počíhal si na zloděje, kterým byl k jeho překvapení divoký zubr. Vojtěch popadl zvíře za rohy, odmotal lýko ze své obuvi, upletl z něho houžev a prostrčil ji zubrovi nozdrami. Zkrocené zvíře odvedl na knížecí hrad, kde mu před užaslými diváky usekl sekerou jedinou ranou hlavu. Za svou udatnost dostal do znaku černou zubří hlavu s kruhem v nozdrách a lesy, kde dříve pálil uhlí, aby si tam postavil hrad. Do Pardubic přišli Pernštejnové koncem 15. století a jejich erb, ale zejména stopy jejich působení, je možno v Pardubicích najít dodnes. Vilém z Pernštejna přestavěl zdejší vodní hrad na pozdně gotickou rezidenci a jeho synové Vojtěch a Jan pak pokračovali v přebudovávání již v renesančním duchu. Vilém z Pernštejna rovněž rozhodl o půdorysu a jednotném stylu města, který se zachoval do současnosti. Na historickém pardubickém náměstí se dosud nacházejí pozdně gotické a renesanční domy, které organicky doplňují stavby z pozdějších období. Zubr, který shlíží na chodbu pardubické radnice ze stěny před kanceláří primátorky, nemá s tímto obdobím nic společného. Do majetku města se dostal spíše shodou okolností v roce 1999. Městu jeho hlavu věnovala akciová společnost Zeas Staré Hradiště, která si pro oživení chovného stáda skotu dovezla zubřího býčka. Ten se však zranil ve výběhu tak nešťastně, že musel být utracen. Jeho hlava nyní na radnici připomíná starou pověst. Výstava Pernštejnové a jejich doba bude v Salmovském paláci v Praze otevřena od 3. května do 31. července. Vznikla ve spolupráci Národního památkového ústavu a Národní galerie aje jedním z vrcholů celoročního projektu Pernštejnský rok 2012 do něhož se zapojily i Pardubice. Výstava přiblíží veřejnosti historii slavného šlechtického rodu, který byl ve své době nejméně stejně bohatý a vlivný jako jihočeští páni z Rožmberka a jehož příslušníci se nesmazatelně zapsali do historie i tváře Pardubic.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

5.9.

Desetiboj psích dovedností

Účastníky jsou nejen různí voříšci, ale i pejsci bez průkazu původu ,či jejich urození příbuzní.

Společnost celý článek
15.10.

Nejvíce na kampaň v Pardubicích daly ODS a ČSSD

Partnerem diskuse bylo občanské sdružení Dialog pro Pardubice.

Společnost celý článek
11.2.

Žijte si nakupování v Atrium Paláci Pardubice

Když od 12. února do 6. března nakoupíte v Atrium Paláci Pardubice, získáte USB kartu, selfie tyč a power banku. Stačí utratit nad 999 Kč a vyzvednout si hrací kartu a 16GB USB. Za další nákup nad 1099 Kč získáte jako dárek selfie tyč a za třetí nákup nad 1199 Kč power banku.

Společnost celý článek
20.7.

Pardubice přivítaly vojáky vracející se z Afghánistánu

Úkolem logistů byla materiální podpora všech kontingentů Armády ČR působících na území Afghánistánu.

Společnost celý článek
4.5.

Do Hradce dorazí desetitisíce fanoušků helikoptér a motorsportu

Organizátoři obou akcí připraví návštěvníkům v sobotu 14. května nezapomenutelné zážitky a program letových a automobilových ukázek znovu zkoordinují tak, aby diváci nepřišli o to nejlepší ani z jedné akce. Mezi oběma programy bude návštěvníky převážet turistický vláček, který v loňském roce udělal radost mnoha dětem a seniorům.

Společnost celý článek
6.3.

Známe vítěze! Rákosníčkovo hřiště letos vyroste v dalších 10 městech.

Letos rozhodlo o vítězích na 360 000 hlasů, což je o více než 100 000 hlasů více než minulý rok. Zaznamenali jsme dokonce rekord v počtu hlasů – o vítězství Havlíčkova Brodu rozhodlo neuvěřitelných 35 018 hlasů.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting