Finále projektu TECHNOhrátky – žáci v soutěžích zaostřili na řemesla

16.1.

Finále projektu TECHNOhrátky – žáci v soutěžích zaostřili na řemesla

Slavnostním vyhlášením výsledků dlouhodobých soutěží pro žáky základních i vybraných středních odborných škol vyvrcholil první ročník projektu TECHNOhrátky Pardubického kraje, jehož cílem byla podpora studia technických oborů. Školáci z devítiletek pronikali v rámci fotosoutěže do tajů řemesel, zatímco středoškoláci se pokoušeli o originální videovizitku své vlastní školy.

     Projektu TECHNOhrátky se v období května až prosince loňského roku zúčastnilo 1 500 žáků z 50 základních škol celého Pardubického kraje. Ti se v průběhu deseti speciálních akcí podrobně seznámili s jednačtyřiceti obory z nabídky deseti vybraných středních technických škol. „Bylo důležité, že projekt TECHNOhrátky obsahoval kromě manuálních úkonů a vědomostních zábavných soutěží také interaktivní kreativní část. Žáci poznali nejen samotné řemeslo, ale fotosoutěž je nutila zaměřit se na jeho specifika, která měli zachytit prostřednictvím fotoaparátu. Jejich starší vrstevníci se zase pomocí kamer proměnili v herce a režiséry krátkých filmů, které netypickou a vtipnou formou představili svoji vlastní školu,“ vysvětluje Jana Pernicová, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje.

     Pořadatelé zaznamenali vysoký zájem. Žáci přihlásili do fotosoutěže na pět desítek snímků, do videosoutěže se zapojilo pět středních škol. O konečném pořadí rozhodovala odborná porota složená ze zástupců Odboru školství a kultury Pardubického kraje, zástupců médií, představitelů Centra celoživotního vzdělávání Pardubice a organizátorů projektu TECHNOhrátky. „Samostatnou kategorii vyhlásili organizátoři na Facebooku. Tam o vítězi fotosoutěže rozhodovali sami žáci a jejich kamarádi či rodinní příslušníci. Celkem se sešlo téměř 600 tipů. Právě zde navíc Facebook ukázal svoji sílu, když se díky masivnímu přílivu hlasů během jediného dne zcela změnilo pořadí na nejvyšších příčkách,“ doplňuje Eva Hromádková, manažerka projektu TECHNOhrátky.
 
FOTOSOUTĚŽ - VÝSLEDKY
Hodnocení odborné poroty:
1. Monika Fryaufová, 9. třída, ZŠ Zámecká, Litomyšl
2. Karel Flídr, 9. třída, ZŠ Masarykova, Polička
3. Natálie Chlupová, 9. třída, ZŠ a MŠ Třebařov.
 
Hodnocení fanoušků na Facebooku:
1. Karel Flídr, 9. třída, ZŠ Masarykova, Polička
 
VIDEOSOUTĚŽ - VÝSLEDKY
Hodnocení odborné poroty:
1. Střední škola obchodu řemesel a služeb Žamberk (videotým tvořili dva instalatéři a prodavač Aleš Brejcha, Pavel Skalický, Jan Rybka) 2. Vyšší odborná škola stavební a Střední škola stavební Vysoké Mýto
3. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Lanškroun.

Další zprávy z kategorie "Technika"

21.3.

Krajské kolo Festivalu vědy a techniky Pardubického kraje

V odborné porotě, která posoudí jednotlivé projekty, zasednou také zástupci dvou fakulty Univerzity Pardubice - za Fakultu chemicko-technologickou proděkan prof. Ing. Petr Kalenda, CSc., Ing. Miroslav Večeřa, CSc., RNDr. Petr Janíček, Ph.D. a Ing. Jiří Palarčík, Ph.D., za Fakultu elektrotechniky a informatiky proděkan doc. Ing. František Dušek, CSc., Ing. Michael Bažant, Ph.D. a Ing. Libor Havlíček, Ph.D.

Technika celý článek
24.4.

NOC MLADÝCH VÝZKUMNÍKŮ - Univerzita Pardubice nabízí vědecké hrátky a poznávání na pardubickém zámku již popáté.

„Pardubický zámek se v improvizované laboratoře našich vědců a mladých výzkumníků změní již popáté. Toto spojení s Východočeským muzeem vnímáme jako velmi přínosné, a proto v této akci pořád pokračujeme. Letos jsme pro zájemce a zvědavce připravili mnoho novinek. Mohou se těšit na nové zážitkové demonstrace, pokusy i hrátky,“ zve k vědeckému bádání hravou formu na pardubický zámek všechny zvídavé děti i dospělé organizátorka akce Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice a odhaluje vybrané zajímavosti z programu páté Noci mladých výzkumníků na pardubickém zámku:

Technika celý článek
12.1.

V Pardubicích testují elektronický přenos dat od policie

Východočeskou policii a magistrát města Pardubice spojil ve čtvrtek 11. ledna nový komunikační systém.

Technika celý článek
31.7.

Český výrobce nábytku získal prestižní zakázku pro Škodu Auto

Společnost patří již několik let k evropské špičce v oboru designu, vývoje a výroby interiérů komerčních prostor.

Technika celý článek
20.5.

Filatelisté a „Vysokomýtské raketové starty“

Jedním z cílů sekce je propagovat filatelii a kosmonautiku mezi širokou veřejností.

Technika celý článek
1.7.

Další vysílače vypínají analogové vysílání

Zemské analogové vysílání z vysílačů Černá hora, Krásné, Ještěd a Litický Chlum končí posledním červnovým dnem.

Technika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting