Legendární COBRA na Aviatické pouti

26.5.

Legendární COBRA na Aviatické pouti

Na letošní Aviatické pouti, která se uskuteční o víkendu 31. května a 1. června na letišti v Pardubicích, se vedle klasických letadel představí i vrtulníky. Bude mezi nimi i legendární americký vrtulník Bell AH-1S Cobra. Tento typ se na konci šedesátých let stal prvním čistě bitevním vrtulníkem zavedeným do služby. Zároveň se stal i etalonem pro další bitevní vrtulníky po celém světě. V průběhu let byl postupně modernizován a nejmodernější verze jsou stále ve službě.

„Předváděný stroj létá s českou poznávací značkou a v současnosti je jediným civilním strojem v Evropě, který je v originálním provedení. Druhý exemplář, který létá v Rakousku, je sestaven z několika verzí. Vrtulník Cobra se v programu Aviatické pouti představí hned dvakrát. Jednak to bude ve velkoprostorové divadelní scéně z období vietnamské války, kde bude létat také známý Bell 47G. Druhé vystoupení se nám podařilo připravit ve spolupráci s českým vojenským letectvem. Poprvé před diváky se na pardubickém nebi představí při společném letu dvojice složená z vrtulníku Bell AH-1S Cobra a Mil Mi-24V. K podobným setkáním docházelo ještě před pětadvaceti léty na západní hranici nad Šumavou a Českým lesem,“ říká o scéně z období Studené války Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.


Let vrtulníkem je velice zajímavý zážitek a nebudou o něj ochuzeni ani návštěvníci Aviatické pouti. Po oba dva dny 31. května a 1. června budou na ploše letiště probíhat i vyhlídkové lety s vrtulníky. Vedle lehkých vrtulníků Robinson R44 a Bell 206 je připravena i opravdová lahůdka v podobě Bellu 47G. Právě tyto vrtulníky se nejvíce proslavily v období korejské války zejména při odsunu raněných a jsou i laické veřejnosti známy z kultovního amerického televizního seriálu M.A.S.H. Zájemci tak mají jedinečnou možnost prolétnout se v bohatě prosklené kabině Bellu a vžít se, alespoň na chvíli, do pocitů pilotů M.A.S.H.


Vedle bohatého letového programu a vyhlídkových letů je pro návštěvníky Aviatické pouti připraven o víkendu 31. května a 1. června také pestrý pozemní doprovodný program. 

Další zprávy z kategorie "Technika"

24.4.

NOC MLADÝCH VÝZKUMNÍKŮ - Univerzita Pardubice nabízí vědecké hrátky a poznávání na pardubickém zámku již popáté.

„Součástí bohatého podvečerního a večerního programu budou i zahajovací fanfáry v podání studentů pardubické konzervatoře. Ty se rozezní úderem 16. hodiny. Zahájení zpestří vystoupením také pardubický Denní stacionář Slunečnice,“ vybízí k účasti na samotném zahájení Noci mladých výzkumníků v 16 hodin Iva Svobodová. „Chybět nebude ani výtvarná dílna pro děti, kterou připravily Základní umělecká škola Havlíčkova a Základní škola Studánka. Východočeská galerie a muzeum otevřou a zpřístupní některé výstavy rovněž až do večera. Určitě je na co se těšit. Program je opravdu bohatý.“

Technika celý článek
30.9.

Automobilová škola zve na dopravně-servisní den

Žáci společně s učiteli školy Vám zdarma provedou kontrolu a drobné úpravy tlaku v pneumatikách, veškerého osvětlení vozidla a seřízení světlometů, funkce zásuvky tažného zařízení, funkce klimatizace vozidla, stavu jednotlivých náplní v automobilu, kontrolu stavu akumulátoru.

Technika celý článek
20.6.

Technohrátky, projekt Pardubického kraje na podporu řemesel, představil SOU Svitavy i unikátní obor plastikářů

Největší zručnost projevili – podobně jako na předešlé akci v Moravské Třebové – žáci Základní školy Kunčina. „Bylo vidět, že jsou to děti hlavně z vesnice, protože byly velice šikovné. Věřím, že se s některými účastníky někdy setkám při zápisu ve škole,“ dodal ředitel SOU Svitavy Leoš Říha.

Technika celý článek
24.8.

Jak rozvíjet zájem dětí o vědecké a technické obory

Pardubický kraj připravil projekt, jehož cílem má být rozvíjení zájmu dětí a mládeže o vědecké a technické obory.

Technika celý článek
20.2.

Přednáška: „URAN A NEPTUN – LEDOVÝ PŘÍBĚH SLUNEČNÍ SOUSTAVY“

Března roku 1781 ohlásil svůj převratný objev sedmé planety Sluneční soustavy, nikdo ještě netušil, že se začíná psát další kapitola v objevování zcela nových těles, kterým dnes říkáme „ledoví obři“.

Technika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting