Legendární COBRA na Aviatické pouti

26.5.

Legendární COBRA na Aviatické pouti

Na letošní Aviatické pouti, která se uskuteční o víkendu 31. května a 1. června na letišti v Pardubicích, se vedle klasických letadel představí i vrtulníky. Bude mezi nimi i legendární americký vrtulník Bell AH-1S Cobra. Tento typ se na konci šedesátých let stal prvním čistě bitevním vrtulníkem zavedeným do služby. Zároveň se stal i etalonem pro další bitevní vrtulníky po celém světě. V průběhu let byl postupně modernizován a nejmodernější verze jsou stále ve službě.

„Předváděný stroj létá s českou poznávací značkou a v současnosti je jediným civilním strojem v Evropě, který je v originálním provedení. Druhý exemplář, který létá v Rakousku, je sestaven z několika verzí. Vrtulník Cobra se v programu Aviatické pouti představí hned dvakrát. Jednak to bude ve velkoprostorové divadelní scéně z období vietnamské války, kde bude létat také známý Bell 47G. Druhé vystoupení se nám podařilo připravit ve spolupráci s českým vojenským letectvem. Poprvé před diváky se na pardubickém nebi představí při společném letu dvojice složená z vrtulníku Bell AH-1S Cobra a Mil Mi-24V. K podobným setkáním docházelo ještě před pětadvaceti léty na západní hranici nad Šumavou a Českým lesem,“ říká o scéně z období Studené války Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.


Let vrtulníkem je velice zajímavý zážitek a nebudou o něj ochuzeni ani návštěvníci Aviatické pouti. Po oba dva dny 31. května a 1. června budou na ploše letiště probíhat i vyhlídkové lety s vrtulníky. Vedle lehkých vrtulníků Robinson R44 a Bell 206 je připravena i opravdová lahůdka v podobě Bellu 47G. Právě tyto vrtulníky se nejvíce proslavily v období korejské války zejména při odsunu raněných a jsou i laické veřejnosti známy z kultovního amerického televizního seriálu M.A.S.H. Zájemci tak mají jedinečnou možnost prolétnout se v bohatě prosklené kabině Bellu a vžít se, alespoň na chvíli, do pocitů pilotů M.A.S.H.


Vedle bohatého letového programu a vyhlídkových letů je pro návštěvníky Aviatické pouti připraven o víkendu 31. května a 1. června také pestrý pozemní doprovodný program. 

Další zprávy z kategorie "Technika"

20.5.

Filatelisté a „Vysokomýtské raketové starty“

Jedním z cílů sekce je propagovat filatelii a kosmonautiku mezi širokou veřejností.

Technika celý článek
3.4.

Pozorování – Mars na obzoru

Planeta Mars svou červenou barvou, připomínající krev, železo či oheň, od nepaměti jitřila lidskou představivost. Mars i jeho římský protějšek Ares symbolizují boha války.

Technika celý článek
10.1.

O rozvoji e-governmentu se bude rozhodovat v Pardubicích

Druhý ročník akce z oblasti informatiky míří z Plzně na východ Čech.

Technika celý článek
15.7.

Dopravní fakulta Jana Pernera představila mobilní metalografickou laboratoř na Hradě Buchlov

Zpestřila tak 8. ročník mezinárodního kovářského a nožířského sympozia, který se na Buchlově konal o víkendu.

Technika celý článek
17.9.

Pardubice zlepšily modernizací světel letiště

Zmodernizován byl také přistávací světelný systém, který informuje pilota o správném úhlu sestupu letadla na dráhu.

Technika celý článek
25.11.

V Poličce představí brýle budoucnosti

S GXG Polička máte možnost vyzkoušet ta nejnovější zařízení či služby, testovat aplikace nebo sledovat nejdůležitější konference pomocí livestreamů, živých přenosů.

Technika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting