Pardubická hvězdárna zve na pozorování noční oblohy

11.3.

 Pardubická hvězdárna zve na pozorování noční oblohy

Na měsíc březen si připravila pardubická hvězdárna ve spolupráci s Astronomickou společností Pardubice speciální akci „Mlhoviny a galaxie pana Messiera“. Každý týden od středy do pátku mezi 19. a 21. hodinou probíhá pozorování objektů vzdáleného nebe z Messierova katalogu. Právě v jarním období je jeich pozorovatelnost nejlepší a návštěvníci si tak budou moci vychutnat kouzlo mnoha těchto skvostů oblohy. Kromě toho bude k vidění i Měsíc a dvě z planet Sluneční soustavy.

V osmnáctém století pozoroval ve Francii oblohu hvězdář Charles Messier (1730-1817). Dalekohledem se snažil na pozadí stálic objevit mlhavý obláček - novou kometu. To se mu dařilo a objevil celkem třinácti vlasatic. Jeho jméno je ovšem známé z odlišného důvodu. Některé objekty vzdáleného vesmíru v dalekohledu komety připomínají, a aby se mu nepletly, sepsal si pan Messier jejich seznam. Vytvořil tak první katalog zahrnující víc jak stovku nejjasnějších mlhovin, otevřených i kulových hvězdokup, ba i vzdálených galaxií.

Všechny objekty Messierova katalogu je možné vidět z našich zeměpisných šířek. Ve druhé polovině března lze dokonce pozorovat je během jedné noci všechny; a opravdu existují astronomové kteří tento tzv. Messierův maraton absolvovali.

Na pardubické hvězdárně sice nestihneme ukázat vám všechny, ale ty nejhezčí rozhodně ano. Velká mlhovina v Orionu M42 nám připomene odcházející zimu. Hvězdokupy v souhvězdí Vozky M36, M37 a M38 jsou malá hejna mladých hvězd. Vycházející jarní obloha pak nabízí vzdálené hvězdné ostrovy -galaxie- v souhvězdí Lva (M65, M95) či Velké medvědice (M101).

Hvězdárna DDM ALFA Pardubice (odloučené pracoviště DELTA) na Dukle v Gorkého ulici má v březnu otevřeno ve dnech středa, čtvrtek a pátek v čase 19-21 hodin. Nejlepší podmínky pro pozorování jsou zejména po 20.hodině, kdy je slunce už dostatečně hluboko pod obzorem. Mimo objekty Messierova katalogu budeme pozorovat i Měsíc, planetu Jupiter a nízko nad obzorem i načervenalý Mars. 

Další zprávy z kategorie "Technika"

4.2.

Tragický návrat Columbie

Prvního února 2008 jsme si tak připomenuli 5. výročí této kosmické havárie.

Technika celý článek
12.1.

V Pardubicích testují elektronický přenos dat od policie

Východočeskou policii a magistrát města Pardubice spojil ve čtvrtek 11. ledna nový komunikační systém.

Technika celý článek
22.7.

T-Mobile včera spustil 3G síť v Pardubicích

Mobilní vysokorychlostní internet je nyní dostupný pro dvě třetiny populace města perníku.

Technika celý článek
21.10.

Druhou nejodpovědnější malou firmou ČR se stala pardubická eBRÁNA

Letos byly také předány malým a velkým firmám ceny veřejnosti, ve kterých hlasovali čtenáři iHNED.cz. Zde se eBRÁNA také dokázala prosadit a brala své druhé 2. místo.

Technika celý článek
17.9.

Pardubice zlepšily modernizací světel letiště

Zmodernizován byl také přistávací světelný systém, který informuje pilota o správném úhlu sestupu letadla na dráhu.

Technika celý článek
16.1.

Finále projektu TECHNOhrátky – žáci v soutěžích zaostřili na řemesla

O konečném pořadí rozhodovala odborná porota složená ze zástupců Odboru školství a kultury Pardubického kraje, zástupců médií, představitelů Centra celoživotního vzdělávání Pardubice a organizátorů projektu TECHNOhrátky.

Technika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting