Pardubická hvězdárna zve na pozorování noční oblohy

11.3.

 Pardubická hvězdárna zve na pozorování noční oblohy

Na měsíc březen si připravila pardubická hvězdárna ve spolupráci s Astronomickou společností Pardubice speciální akci „Mlhoviny a galaxie pana Messiera“. Každý týden od středy do pátku mezi 19. a 21. hodinou probíhá pozorování objektů vzdáleného nebe z Messierova katalogu. Právě v jarním období je jeich pozorovatelnost nejlepší a návštěvníci si tak budou moci vychutnat kouzlo mnoha těchto skvostů oblohy. Kromě toho bude k vidění i Měsíc a dvě z planet Sluneční soustavy.

V osmnáctém století pozoroval ve Francii oblohu hvězdář Charles Messier (1730-1817). Dalekohledem se snažil na pozadí stálic objevit mlhavý obláček - novou kometu. To se mu dařilo a objevil celkem třinácti vlasatic. Jeho jméno je ovšem známé z odlišného důvodu. Některé objekty vzdáleného vesmíru v dalekohledu komety připomínají, a aby se mu nepletly, sepsal si pan Messier jejich seznam. Vytvořil tak první katalog zahrnující víc jak stovku nejjasnějších mlhovin, otevřených i kulových hvězdokup, ba i vzdálených galaxií.

Všechny objekty Messierova katalogu je možné vidět z našich zeměpisných šířek. Ve druhé polovině března lze dokonce pozorovat je během jedné noci všechny; a opravdu existují astronomové kteří tento tzv. Messierův maraton absolvovali.

Na pardubické hvězdárně sice nestihneme ukázat vám všechny, ale ty nejhezčí rozhodně ano. Velká mlhovina v Orionu M42 nám připomene odcházející zimu. Hvězdokupy v souhvězdí Vozky M36, M37 a M38 jsou malá hejna mladých hvězd. Vycházející jarní obloha pak nabízí vzdálené hvězdné ostrovy -galaxie- v souhvězdí Lva (M65, M95) či Velké medvědice (M101).

Hvězdárna DDM ALFA Pardubice (odloučené pracoviště DELTA) na Dukle v Gorkého ulici má v březnu otevřeno ve dnech středa, čtvrtek a pátek v čase 19-21 hodin. Nejlepší podmínky pro pozorování jsou zejména po 20.hodině, kdy je slunce už dostatečně hluboko pod obzorem. Mimo objekty Messierova katalogu budeme pozorovat i Měsíc, planetu Jupiter a nízko nad obzorem i načervenalý Mars. 

Další zprávy z kategorie "Technika"

7.5.

Pozorování „Saturn – pán prstenců“

Na začátku měsíce Saturn vychází ve 22. hodin, během května se jeho viditelnost rychle posouvá až k večernímu soumraku.

Technika celý článek
10.1.

O rozvoji e-governmentu se bude rozhodovat v Pardubicích

Druhý ročník akce z oblasti informatiky míří z Plzně na východ Čech.

Technika celý článek
15.9.

Noc vědců na pardubické hvězdárně

Po celý páteční večer se návštěvníci pardubické hvězdárny budou moci přímo účastnit nevšedních experimentů, které každého seznámí s tajemstvím a podstatou něčeho zdánlivě tak obyčejného jako je denní světlo. Letošní Noc vědců se tak pokusí poodhalit mnohá tajemství, která tento jev provázejí.

Technika celý článek
21.3.

Krajské kolo Festivalu vědy a techniky Pardubického kraje

V odborné porotě, která posoudí jednotlivé projekty, zasednou také zástupci dvou fakulty Univerzity Pardubice - za Fakultu chemicko-technologickou proděkan prof. Ing. Petr Kalenda, CSc., Ing. Miroslav Večeřa, CSc., RNDr. Petr Janíček, Ph.D. a Ing. Jiří Palarčík, Ph.D., za Fakultu elektrotechniky a informatiky proděkan doc. Ing. František Dušek, CSc., Ing. Michael Bažant, Ph.D. a Ing. Libor Havlíček, Ph.D.

Technika celý článek
20.6.

Technohrátky, projekt Pardubického kraje na podporu řemesel, představil SOU Svitavy i unikátní obor plastikářů

Největší zručnost projevili – podobně jako na předešlé akci v Moravské Třebové – žáci Základní školy Kunčina. „Bylo vidět, že jsou to děti hlavně z vesnice, protože byly velice šikovné. Věřím, že se s některými účastníky někdy setkám při zápisu ve škole,“ dodal ředitel SOU Svitavy Leoš Říha.

Technika celý článek
5.12.

Pardubická hvězdárna zve na zatmění Měsíce

Astronomická společnost Pardubice a Europe Direct Pardubice zvou veřejnost na pozorování úkazu od 15:30 do 18:00.

Technika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting