Pozorování – Mars na obzoru

3.4.

Pozorování – Mars na obzoru

Pardubická hvězdárna zve všechny milovníky nočního nebe na pozorování planety Mars. Příznivé podmínky pro pozorování trvají celý měsíc duben.

Planeta Mars obíhá Slunce vně zemské dráhy a s naší planetou se, poslušna Keplerových zákonů, míjí zhruba každé dva roky. Tento okamžik letos nastává 8.4. 2014, ale období vhodné k pozorování trvá několik týdnů. Celý duben je možné v dalekohledu rozlišit na povrchu planety bílé polární čepičky a největší povrchové útvary.  Přijďte se přesvědčit na vlastní oči!

Planeta Mars svou červenou barvou, připomínající krev, železo či oheň, od nepaměti jitřila lidskou představivost. Mars i jeho římský protějšek Ares symbolizují boha války. I po vynálezu dalekohledu si obrazotvornost přišla na své. Lidé věřili, že na jeho povrchu existuje síť vodních kanálů, domnívali se, že zachytávají radiové vlny z Marsu, nebo se na skutečných radiových vlnách báli invaze v létajících strojích. Pro dnešní kosmický výzkum je Mars významným cílem kosmických sond a uvažuje se i o pilotované misi. A samo slovo „marťan“ vyjadřuje naši touhu, aby život vzkvétal i jinde ve vesmíru.

Další zprávy z kategorie "Technika"

24.9.

V sobotu se koná závěrečný WORKSHOP interaktivní výstavy

Poslední zářijovou sobotu bude speciální pozornost zaměřena na expozici věnovanou funkčním řemeslným exponátům, a proto i poslední z řady workshopů pro děti připomene krásu ručních prací a výroby. Děti si vytvoří knoflíky, větrníky a řadu dalších věcí, které si odnesou s sebou domů na památku.

Technika celý článek
14.3.

Zakladatel neurolaboratoří přijede přednášet na rodnou Vysočinu

Na přednáškách Tomáš Zdechovský poutavě hovoří o tom, jak jeho neurolaboratoře fungují, čím vším se zabývají a jak pomáhají například sportovcům nebo i obyčejným lidem k lepším výkonům. Součástí bude také přiblížení nejnovějších trendů v oblasti výzkumu mozku.

Technika celý článek
15.5.

Vyšla brožura o pardubických drážkách

Čtenáři se dozvědí mnohé skutečnosti o unikátech technického vojenského cvičiště, mezi něž patřila například lanová dráha.

Technika celý článek
17.9.

Pardubice zlepšily modernizací světel letiště

Zmodernizován byl také přistávací světelný systém, který informuje pilota o správném úhlu sestupu letadla na dráhu.

Technika celý článek
20.5.

Filatelisté a „Vysokomýtské raketové starty“

Jedním z cílů sekce je propagovat filatelii a kosmonautiku mezi širokou veřejností.

Technika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting