Pozorování – Mars na obzoru

3.4.

Pozorování – Mars na obzoru

Pardubická hvězdárna zve všechny milovníky nočního nebe na pozorování planety Mars. Příznivé podmínky pro pozorování trvají celý měsíc duben.

Planeta Mars obíhá Slunce vně zemské dráhy a s naší planetou se, poslušna Keplerových zákonů, míjí zhruba každé dva roky. Tento okamžik letos nastává 8.4. 2014, ale období vhodné k pozorování trvá několik týdnů. Celý duben je možné v dalekohledu rozlišit na povrchu planety bílé polární čepičky a největší povrchové útvary.  Přijďte se přesvědčit na vlastní oči!

Planeta Mars svou červenou barvou, připomínající krev, železo či oheň, od nepaměti jitřila lidskou představivost. Mars i jeho římský protějšek Ares symbolizují boha války. I po vynálezu dalekohledu si obrazotvornost přišla na své. Lidé věřili, že na jeho povrchu existuje síť vodních kanálů, domnívali se, že zachytávají radiové vlny z Marsu, nebo se na skutečných radiových vlnách báli invaze v létajících strojích. Pro dnešní kosmický výzkum je Mars významným cílem kosmických sond a uvažuje se i o pilotované misi. A samo slovo „marťan“ vyjadřuje naši touhu, aby život vzkvétal i jinde ve vesmíru.

Další zprávy z kategorie "Technika"

15.9.

Noc vědců na pardubické hvězdárně

Po celý páteční večer se návštěvníci pardubické hvězdárny budou moci přímo účastnit nevšedních experimentů, které každého seznámí s tajemstvím a podstatou něčeho zdánlivě tak obyčejného jako je denní světlo. Letošní Noc vědců se tak pokusí poodhalit mnohá tajemství, která tento jev provázejí.

Technika celý článek
7.5.

Pozorování „Saturn – pán prstenců“

Na začátku měsíce Saturn vychází ve 22. hodin, během května se jeho viditelnost rychle posouvá až k večernímu soumraku.

Technika celý článek
3.11.

Celorepublikový technický seminář

Semináře se zúčastní téměř 90 hostů z odborných firem zaměřených na problematiku veřejného osvětlení.

Technika celý článek
26.3.

Přednáška „Ženy v kosmu“

Mají ženy stejné předpoklady pro práci v kosmu jako jejich mužští kolegové? A je vůbec vhodné, aby ženy do vesmíru létaly? Jaké budou pozice a úkoly žen při budoucích dlouhých objevitelských cestách na Mars či jiná místa známého vesmíru? A jak to bude se sexem, zrozením a výchovou dětí při mnohaletých kosmických misích?

Technika celý článek
3.11.

Tradiční cyklus přednášek o matematice zahájila univerzita měřením vesmíru.

Právě Aristarchos ze Samu dospěl ve třetím století před Kristem nápaditými geometrickými úvahami ke stanovení poměrů velikostí a vzdáleností Slunce, Měsíce a Země. Proto bývá nazýván Koperníkem starověku, neboť jeho vesmír byl heliocentrický.

Technika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting