Při Evropské noci vědců bude na pardubické hvězdárně odhalena unikátní výstava

24.9.

 Při Evropské noci vědců bude na pardubické hvězdárně odhalena unikátní výstava

V pátek 27. září 2013 se uskuteční po celé Evropě již tradiční Evropská noc vědců. Do akce se zapojila rovněž pardubická hvězdárna, Astronomická společnost Pardubice a Europe Direct Pardubice, které zve širokou veřejnost na bohatý program od 19 hodin do půlnoci. Součástí programu bude mimo jiné i odhalení unikátní fotografické výstavy „Sluneční soustava – hranice poznání“. Akce se odehraje v DDM DELTA Pardubice, ul. Gorkého 2658 a je zdarma.

Evropská noc vědců patří na pardubické hvězdárně ke každoročním tradicím. Rovněž se organizátoři akce snaží každý rok akci něčím ozvláštnit. Letos je hlavním lákadlem odhalení fotografické výstavy s názvem „Sluneční soustava – hranice poznání“. Petr Komárek, člen Astronomické společnosti Pardubice a pracovník DDM DELTA Pardubice, k výstavě řekl: „Je to jen několik dní, co jsme dostali od NASA oficiální informaci o tom, že družice Voyager 1 opustila hranice Sluneční soustavy a putuje dál mezihvězdným prostorem. Družici let trval nad tři desítky let. My jsme chtěli, aby si návštěvníci tuto pozoruhodnou cestu mohli prožít.“ Komárek dále dodává, že výstava vznikla za finanční podpory Magistrátu města Pardubic a z dotace k Noci vědců.

Samotná Noc vědců ovšem na pardubické hvězdárně v Gorkého ulici nenabídne jen fotografickou výstavu. Návštěvníci se mohou od 19 hodin do půlnoci těšit na opravdu bohatý program. „Budeme mít několik stanovišť v několika patrech DDM DELTA Pardubice,“ vysvětluje Komárek. „Přímo v přízemí budou návštěvníci moci zavítat do Velkého sálu, kde bude ve smyčce probíhat přednáška o našem Slunci a možnostech jeho fotografování. Ovšem před osmou hodinou doporučujeme návštěvníkům vystoupat o tři patra výš, aby jim neunikla zmiňovaná vernisáž. Mezi další významná stanoviště patří stánek Europe Direct Pardubice, kde si budou návštěvníci moci procvičit své znalosti nejen
o vesmíru a pochopitelně něco vyhrát. Hlavní je zábava a poučení, a to i pro nejmenší.“

V případě jasného počasí je pochopitelně připraveno pozorování pro veřejnost v kopuli hvězdárny a na hvězdárenské terase, kde budou přenosné dalekohledy. Pozorovat se budou zejména dvojhvězdy, hvězdokupy a mlhoviny v Mléčné dráze, částečně také planety. „Ještě za soumraku jsou velmi krátce vidět planety Venuše a Saturn. Měsíc naopak vychází až po půlnoci. Takže pokud bude jasno, budou v hledáčku všech přístrojů zejména objekty vzdáleného nebe. A rovněž budeme vyhlížet přelety jasných družic,“ vysvětluje Komárek.

Tématem je energie, vyhrát lze dalekohled

Tématem letošní Evropské noci vědců je „energie“. V tomto duchu je také laděna celá akce na pardubické hvězdárně. Přednáška o Slunci nám představí naši mateřskou hvězdu. V učebně v patře hvězdárny bude probíhat ukázka několika zajímavých experimentů spojených s energií. U stánku Europe Direct Pardubice se dozvíme
o nových cestách šetření energie. A všechny tyto znalosti budou moci návštěvníci využít při vyplňování kvízů, které poslouží jako losovací lístky o astronomický dalekohled.

Program Noci vědců na pardubické hvězdárně:

• 19:00 – Přednáška „Jak se tváří Slunce aneb Fotografujeme naši hvězdu“. Fotograf Pavel Štys, člen Astronomické společnosti Pardubice, přiblíží všem Slunce, jak jej známe, neznáme a jak jej fotografovat. Přednáška se uskuteční v přízemí DDM, ve Velkém sále.
• 19:30 – Odhalení fotografické výstavy „Sluneční soustava – hranice poznání“. Vernisáž bude provázena komentářem autorů výstavy.
• 19:45 – Začátek souběžného programu na všech stanovištích. Ve Velkém sále přednášky a besedy o Slunci a energii, v mezipatře pod hvězdárnou stánek Europe Direct Pardubice s hříčkami a kvízy pro děti i dospělé. V učebně na patře hvězdárny promítání audiovizuálních pořadů a demonstrace zajímavých experimentů. Všechna stanoviště budou označena.
• 20:00 – v případě jasného počasí začátek pozorování noční oblohy, zpočátku planety Venuše a Saturnu za soumraku, později hvězdokup a dalších objektů.
• 23:00 – Vyhlášení vítěze o astronomický dalekohled

Program bude probíhat až do půlnoci. Celá akce je zdarma.

Další zprávy z kategorie "Technika"

17.6.

eBRÁNA vsadila na vývoj vlastního systému pro tvorbu webových stránek

Nový CMS eBRÁNA web byl uveden do ostrého prodeje ve 2. kvartálu 2015 a jeho vývoj trval 2 roky. Společnost eBRÁNA jím nahrazuje svůj původní produkt WebArchitect, na kterém vystavěla více než 2 000 webových prezentací. To dělá ze společnosti eBRÁNA největšího dodavatele individuálně řešených webových stránek pro malé a střední podniky.

Technika celý článek
3.11.

Celorepublikový technický seminář

Semináře se zúčastní téměř 90 hostů z odborných firem zaměřených na problematiku veřejného osvětlení.

Technika celý článek
7.4.

Výzkumníci z Univerzity Pardubice obsadí na jednu noc pardubický zámek

Kromě nejrůznějších chemických pokusů zaujmou návštěvníky také ostatní fakulty. Ty si pro ně připravily např. kreativní matematické dílny, v nichž se dozví, jak se vypořádat s chaosem a řádem čísel, nebo soutěž „Jak se stát milimilionářem“. Elektrotechnici pozvou na 3D animace a informatici na hrátky s roboty. Se zdravotníky se na svět podívají opileckýma očima nebo zestárnou s modelem stáří.

Technika celý článek
24.4.

NOC MLADÝCH VÝZKUMNÍKŮ - Univerzita Pardubice nabízí vědecké hrátky a poznávání na pardubickém zámku již popáté.

„Součástí bohatého podvečerního a večerního programu budou i zahajovací fanfáry v podání studentů pardubické konzervatoře. Ty se rozezní úderem 16. hodiny. Zahájení zpestří vystoupením také pardubický Denní stacionář Slunečnice,“ vybízí k účasti na samotném zahájení Noci mladých výzkumníků v 16 hodin Iva Svobodová. „Chybět nebude ani výtvarná dílna pro děti, kterou připravily Základní umělecká škola Havlíčkova a Základní škola Studánka. Východočeská galerie a muzeum otevřou a zpřístupní některé výstavy rovněž až do večera. Určitě je na co se těšit. Program je opravdu bohatý.“

Technika celý článek
7.5.

Pozorování „Saturn – pán prstenců“

Na začátku měsíce Saturn vychází ve 22. hodin, během května se jeho viditelnost rychle posouvá až k večernímu soumraku.

Technika celý článek
15.5.

Vyšla brožura o pardubických drážkách

Čtenáři se dozvědí mnohé skutečnosti o unikátech technického vojenského cvičiště, mezi něž patřila například lanová dráha.

Technika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting