Technohrátky, projekt Pardubického kraje na podporu řemesel, představil SOU Svitavy i unikátní obor plastikářů

20.6.

Technohrátky, projekt Pardubického kraje na podporu řemesel, představil SOU Svitavy i unikátní obor plastikářů

 Poslední předprázdninové zastavení projektu TECHNohrátky na podporu technických oborů a řemesel v Pardubickém kraji se uskutečnilo ve Svitavách, kam do Středního odborného učiliště zavítaly autobusy plné žáků základních škol z regionu. Čekalo je zde tradiční seznámení s učebními i maturitními obory z nabídky školy a den plný vědomostních her a soutěží ve zručnosti.

Slavnostní rámec dne otevřených dveří podtrhla účast významných osobností pardubického regionu i města. Pozdravit žáky a namotivovat je k budoucímu studiu technických oborů a řemesel přišli náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jana Pernicová, starosta Svitav David Šimek, ředitel Kontaktního pracoviště Úřadu práce Svitavy Jan Tesař a personální ředitel společnosti Rehau Tomáš Krouhlík.

„Když se vám rozbije třeba automobil, tak si ho šikovný řemeslník většinou dokáže opravit sám. Co má ale dělat takový filozof, který si absolutně neví rady?!“ použil výstižný příměr Jan Tesař a naladil tak žáky základních škol na dopolední sérii dovednostních soutěží v dílnách.

Školáci si v nich vyzkoušeli pod dohledem svých vrstevníků z SOU Svitavy nejrůznější činnosti spojené se strojírenskou výrobou. Nejvíce je zaujala technologie zpracovávání plastů. SOU Svitavy je jedinou školou v republice, která vyučuje nový obor mechanik plastikářských strojů. „Každého žáka, který se přihlásí na tento obor, podpoříme měsíčně speciálním stipendiem ve výši 500 korun,“ uvedl Tomáš Krouhlík ze společnosti Rehau, která je partnerským závodem svitavské školy.

„Nejvíce se mi líbilo v plastikářské dílně, tam mě to opravdu bavilo,“ svěřila se Natálie Blahová ze ZŠ Dolní Roveň. Její spolužačka Aneta Jiroušková nadšeně doplnila: „Všechny soutěže nás hodně bavily. Skládali jsme puzzle s tématem soustružení nebo jsme přiřazovali výrobky z umělé hmoty ke strojům.“

Největší zručnost projevili – podobně jako na předešlé akci v Moravské Třebové – žáci Základní školy Kunčina. „Bylo vidět, že jsou to děti hlavně z vesnice, protože byly velice šikovné. Věřím, že se s některými účastníky někdy setkám při zápisu ve škole,“ dodal ředitel SOU Svitavy Leoš Říha.

„S projektem TECHNOhrátky jsem velice spokojen. Výhodou je, že si žáci mohli prohlédnout pracoviště jednotlivých oborů i stroje v chodu. To je důležité, aby získali představu, co jednotlivá řemesla obnášejí a čemu je škola může naučit. Myslím, že některé žáky tato nabídka určitě osloví,“ pochvaloval si Zdeněk Tužil, učitel ZŠ z Dolní Rovně.

Vědomostní soutěž Hej ty, víš to?!, kde žáci uplatnili znalosti načerpané z průběhu dne otevřených dveří, vyhrálo družstvo ZŠ Rosice.

Projekt TECHNOhrátky se znovu představí po letních prázdninách 19. září ve Vyšší odborné škole stavební a Střední škole stavební ve Vysokém Mýtě.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Technika"

3.11.

Tradiční cyklus přednášek o matematice zahájila univerzita měřením vesmíru.

Právě Aristarchos ze Samu dospěl ve třetím století před Kristem nápaditými geometrickými úvahami ke stanovení poměrů velikostí a vzdáleností Slunce, Měsíce a Země. Proto bývá nazýván Koperníkem starověku, neboť jeho vesmír byl heliocentrický.

Technika celý článek
12.1.

V Pardubicích testují elektronický přenos dat od policie

Východočeskou policii a magistrát města Pardubice spojil ve čtvrtek 11. ledna nový komunikační systém.

Technika celý článek
17.6.

eBRÁNA vsadila na vývoj vlastního systému pro tvorbu webových stránek

Nový CMS eBRÁNA web byl uveden do ostrého prodeje ve 2. kvartálu 2015 a jeho vývoj trval 2 roky. Společnost eBRÁNA jím nahrazuje svůj původní produkt WebArchitect, na kterém vystavěla více než 2 000 webových prezentací. To dělá ze společnosti eBRÁNA největšího dodavatele individuálně řešených webových stránek pro malé a střední podniky.

Technika celý článek
21.3.

Krajské kolo Festivalu vědy a techniky Pardubického kraje

V odborné porotě, která posoudí jednotlivé projekty, zasednou také zástupci dvou fakulty Univerzity Pardubice - za Fakultu chemicko-technologickou proděkan prof. Ing. Petr Kalenda, CSc., Ing. Miroslav Večeřa, CSc., RNDr. Petr Janíček, Ph.D. a Ing. Jiří Palarčík, Ph.D., za Fakultu elektrotechniky a informatiky proděkan doc. Ing. František Dušek, CSc., Ing. Michael Bažant, Ph.D. a Ing. Libor Havlíček, Ph.D.

Technika celý článek
19.4.

Helicopter show a Rally show opět v Hradci: Diváci uvidí helikoptéry, létající auto i akrobacii Petra Kopfsteina

Hlavní letecký program nabídne helikoptéry, létající auto i akrobacii v podání Petra Kopfsteina Hlavní letový program poodkrývá Daniel Tuček: „Z naší flotily se vůbec poprvé ukáže v rámci Helicopter Show vrtulník typu EC135 s imatrikulací OK-DSE spolu s dalšími dvěma stroji tohoto typu.

Technika celý článek
21.10.

Druhou nejodpovědnější malou firmou ČR se stala pardubická eBRÁNA

Letos byly také předány malým a velkým firmám ceny veřejnosti, ve kterých hlasovali čtenáři iHNED.cz. Zde se eBRÁNA také dokázala prosadit a brala své druhé 2. místo.

Technika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting