Technohrátky, projekt Pardubického kraje na podporu řemesel, představil SOU Svitavy i unikátní obor plastikářů

20.6.

Technohrátky, projekt Pardubického kraje na podporu řemesel, představil SOU Svitavy i unikátní obor plastikářů

 Poslední předprázdninové zastavení projektu TECHNohrátky na podporu technických oborů a řemesel v Pardubickém kraji se uskutečnilo ve Svitavách, kam do Středního odborného učiliště zavítaly autobusy plné žáků základních škol z regionu. Čekalo je zde tradiční seznámení s učebními i maturitními obory z nabídky školy a den plný vědomostních her a soutěží ve zručnosti.

Slavnostní rámec dne otevřených dveří podtrhla účast významných osobností pardubického regionu i města. Pozdravit žáky a namotivovat je k budoucímu studiu technických oborů a řemesel přišli náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jana Pernicová, starosta Svitav David Šimek, ředitel Kontaktního pracoviště Úřadu práce Svitavy Jan Tesař a personální ředitel společnosti Rehau Tomáš Krouhlík.

„Když se vám rozbije třeba automobil, tak si ho šikovný řemeslník většinou dokáže opravit sám. Co má ale dělat takový filozof, který si absolutně neví rady?!“ použil výstižný příměr Jan Tesař a naladil tak žáky základních škol na dopolední sérii dovednostních soutěží v dílnách.

Školáci si v nich vyzkoušeli pod dohledem svých vrstevníků z SOU Svitavy nejrůznější činnosti spojené se strojírenskou výrobou. Nejvíce je zaujala technologie zpracovávání plastů. SOU Svitavy je jedinou školou v republice, která vyučuje nový obor mechanik plastikářských strojů. „Každého žáka, který se přihlásí na tento obor, podpoříme měsíčně speciálním stipendiem ve výši 500 korun,“ uvedl Tomáš Krouhlík ze společnosti Rehau, která je partnerským závodem svitavské školy.

„Nejvíce se mi líbilo v plastikářské dílně, tam mě to opravdu bavilo,“ svěřila se Natálie Blahová ze ZŠ Dolní Roveň. Její spolužačka Aneta Jiroušková nadšeně doplnila: „Všechny soutěže nás hodně bavily. Skládali jsme puzzle s tématem soustružení nebo jsme přiřazovali výrobky z umělé hmoty ke strojům.“

Největší zručnost projevili – podobně jako na předešlé akci v Moravské Třebové – žáci Základní školy Kunčina. „Bylo vidět, že jsou to děti hlavně z vesnice, protože byly velice šikovné. Věřím, že se s některými účastníky někdy setkám při zápisu ve škole,“ dodal ředitel SOU Svitavy Leoš Říha.

„S projektem TECHNOhrátky jsem velice spokojen. Výhodou je, že si žáci mohli prohlédnout pracoviště jednotlivých oborů i stroje v chodu. To je důležité, aby získali představu, co jednotlivá řemesla obnášejí a čemu je škola může naučit. Myslím, že některé žáky tato nabídka určitě osloví,“ pochvaloval si Zdeněk Tužil, učitel ZŠ z Dolní Rovně.

Vědomostní soutěž Hej ty, víš to?!, kde žáci uplatnili znalosti načerpané z průběhu dne otevřených dveří, vyhrálo družstvo ZŠ Rosice.

Projekt TECHNOhrátky se znovu představí po letních prázdninách 19. září ve Vyšší odborné škole stavební a Střední škole stavební ve Vysokém Mýtě.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Technika"

1.4.

Žáci střední školy vyvíjejí technologii na pomoc postiženým

Studenti předvedli hejtmanovi, ale i zástupcům Fakulty elektrotechniky a informatiky a Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice svou práci s technologií Kinect. „Pomocí vytvořených souřadnic snímáme jednotlivé body lidského těla, které jdou formou dat do počítače. Tam námi vytvořený software data zpracuje a odesílá v podobě souřadnic do robotů. V tomto případě například bagr přesně reagoval na pohyby mého těla,“ vysvětlil Jakub Fibigar.

Technika celý článek
3.11.

Tradiční cyklus přednášek o matematice zahájila univerzita měřením vesmíru.

Právě Aristarchos ze Samu dospěl ve třetím století před Kristem nápaditými geometrickými úvahami ke stanovení poměrů velikostí a vzdáleností Slunce, Měsíce a Země. Proto bývá nazýván Koperníkem starověku, neboť jeho vesmír byl heliocentrický.

Technika celý článek
2.11.

Přednáška ,,Dalekohled a pozorovací technika,,

V současnosti jsou k astronomickému pozorování využívány obří aparatury, umístěné na observatořích.

Technika celý článek
22.9.

Evropská noc vědců 2010 v Pardubicích

Právě pardubická Hvězdárna barona Artura Krause se zapojila již do předchozích ročníků Evropské noci vědců.

Technika celý článek
14.3.

Zakladatel neurolaboratoří přijede přednášet na rodnou Vysočinu

Na přednáškách Tomáš Zdechovský poutavě hovoří o tom, jak jeho neurolaboratoře fungují, čím vším se zabývají a jak pomáhají například sportovcům nebo i obyčejným lidem k lepším výkonům. Součástí bude také přiblížení nejnovějších trendů v oblasti výzkumu mozku.

Technika celý článek
11.3.

Pardubická hvězdárna zve na pozorování noční oblohy

Všechny objekty Messierova katalogu je možné vidět z našich zeměpisných šířek. Ve druhé polovině března lze dokonce pozorovat je během jedné noci všechny; a opravdu existují astronomové kteří tento tzv. Messierův maraton absolvovali.

Technika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting