Unikátní interaktivní výstava v Paláci Pardubice provede návštěvníky nejdůležitějšími milníky a objevy naší historie

26.8.

 Unikátní interaktivní výstava v Paláci Pardubice provede návštěvníky nejdůležitějšími milníky a objevy naší historie

TĚŠIT SE MŮŽETE NA VELKÝ exponát vzducholodi NEBO FUNKČNÍ MODEL KOULE S ELEKTRICKÝMI VÝBOJI

Věda a technika srozumitelně nebo dokonce zábavně? Ano, i to je možné. Přijďte se na vlastní oči přesvědčit do Paláce Pardubice, kde se v měsíci září koná jedinečná výstava pod názvem „Vynálezy a objevy co změnily svět!“. Díky interaktivním exponátům, modelům a replikám nejúspěšnějších vynálezů, ale také pravidelným sobotním workshopům, soutěžím a vtipným fotokoutkům se každý návštěvník přenese o desítky i stovky let zpátky v čase a seznámí se s nejvýznamnějšími objevy a vynálezy, které zásadním způsobem ovlivnily svět kolem nás. Zábavu si užije celá rodina, od nejmenších po dospělé. Výstava začíná s prvním školním dnem a potrvá až do pondělí 28. září.

„Koncept výstavy je naprosto ojedinělý a vymyká se představám i zkušenostem, které lidi s běžnými výstavami mají, neboť co si vyzkoušíme na vlastní kůži a čím více smyslů zapojíme, tím lépe si to zapamatujeme. Věřím, že kdokoliv si v září najde cestu do Paláce Pardubice, nebude litovat. Odnese si mnoho zážitků, nové poznatky i památku na návštěvu v podobě tištěného průvodce světem vynálezů a řady netradičních fotografií. Tři šťastní výherci navíc získají herní konzole Xbox,“ říká Lucie Mikšovská, marketingová koordinátorka Paláce Pardubice.

Interaktivní výstava pokrývá všechny oblasti lidské činnosti. Celá jedna expozice je věnována všestrannému renesančnímu muži, kterým bezesporu byl Leonardo da Vinci. K prohlédnutí budou jeho největší vynálezy včetně ornitoptéry - lidskou silou poháněném létajícím stroji, který měl křídly mávat jako pták. Chybět nebude ani Vitruviánský muž, jeden z nejdokonalejších obrazů lidského těla a symbol proporce ve vesmíru, se kterým se návštěvníci mohou vyfotit.

Další expozice se nese v duchu umění uzdravovat a tudíž lékařství. Připomene hlavní milníky ve zdravotnictví jako je například objevení čtyř krevních skupin a penicilínu nebo ukáže svět pod mikroskopem. Zvláštní pozornost je věnována šroubovici DNA, která na výstavě figuruje jak v podobě velkého světelného modelu, tak i jako DNA puzzle.

Netradiční zážitek nabídne expozice Tajemství tváře. Kamera nasnímá tvář návštěvníka a speciální aplikace umožní její vložení do šablony významného vynálezce nebo objevitele. Každý se tak může stát Einsteinem nebo Křižíkem.

Fotokoutků je v rámci výstavy mnoho. Například v oddělení Časomíry a astrologie se nachází u nadrozměrného hodinového strojku, v expozici Váhy a míry věnované rozvoji obchodu ho naleznete u exponátu velkých vah, kde bude příležitost nechat se nejen vyfotit, ale také poměřit se s ostatními rodinnými příslušníky.

V sekci s názvem Energie se můžete přímo dotknout a vyzkoušet si plazmovou kouli nebo Van de Graaffův generátor, který vám postaví všechny vlasy na hlavě. K prohlédnutí bude i Edisonova expozice žárovek a rozhodně nepromeškejte šanci zjistit, jak svítí UV a infračervená lampa.

Malé děti jistě otestují exponát velkého leporela v oddělení Knihy a písmo, který je zpracovaný formou prolézačky. Ostatní návštěvníci zde mohou obdivovat historický knihařský stroj nebo se dozvědět něco více o vývoji písma a jeho druzích, vynálezu knihtisku
i výrobě a zdobení knih. Součástí je i velký interaktivní model interiéru egyptské hrobky s hieroglyfy.

Další expozice jsou věnované funkčním řemeslným exponátům, jako jsou tkalcovský stav, hrnčířský kruh nebo tiskařský stroj, módním vynálezům, mezi které se řadí například podprsenka nebo silonky, ale také dopravě. Možnost prohlédnout si a blíže prozkoumat velký exponát vzducholodi nebo ponorky ocení nejen tatínci a jejich ratolesti.

Výstava rozhodně nezapomíná ani na české objevy a vynálezy, kterými jsou třeba kontaktní čočky chemika Otty Wichterleho, Mendelovy zákony dědičnosti, bleskosvod Prokopa Diviše, oblouková lampa a světelná fontána Františka Křižíka nebo slovo robot, které poprvé použil spisovatel Karel Čapek v divadelní hře R.U.R.

Cílem výstavy je vzbudit zájem veřejnosti o historii, vědu a techniku a představit jí poutavou a netradiční formou nejen české vynálezce a objevitele. Součástí doprovodného programu je soutěž o tři herní konzole Xbox Kinect. 

Další zprávy z kategorie "Technika"

22.1.

V Ústí nad Orlicí sníží ceny tepla ještě více, než se původně čekalo

Rozhodně chceme v podobném trendu pokračovat. Už dnes se dostáváme s cenou tepla na nižší cenu oproti malým kotelnám. Díky naší velikosti a postavení také můžeme výrazně tlačit na cenu dodávek například plynu do kotelen,“ vysvětluje jednatel městské společnosti Knejp.

Technika celý článek
15.9.

Noc vědců na pardubické hvězdárně

Po celý páteční večer se návštěvníci pardubické hvězdárny budou moci přímo účastnit nevšedních experimentů, které každého seznámí s tajemstvím a podstatou něčeho zdánlivě tak obyčejného jako je denní světlo. Letošní Noc vědců se tak pokusí poodhalit mnohá tajemství, která tento jev provázejí.

Technika celý článek
17.6.

Vědecko-technický jarmark uprostřed města Pardubic

Vědecko-technický jarmark pořádá Univerzita Pardubice v rámci městských slavností Zrcadlo umění, pořádaných Kulturním centrem Pardubice ve dnech 18. – 21. června, a v rámci svého projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, který je spolufinancovaný Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Technika celý článek
20.2.

Přednáška: „URAN A NEPTUN – LEDOVÝ PŘÍBĚH SLUNEČNÍ SOUSTAVY“

Března roku 1781 ohlásil svůj převratný objev sedmé planety Sluneční soustavy, nikdo ještě netušil, že se začíná psát další kapitola v objevování zcela nových těles, kterým dnes říkáme „ledoví obři“.

Technika celý článek
1.4.

Žáci střední školy vyvíjejí technologii na pomoc postiženým

Studenti předvedli hejtmanovi, ale i zástupcům Fakulty elektrotechniky a informatiky a Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice svou práci s technologií Kinect. „Pomocí vytvořených souřadnic snímáme jednotlivé body lidského těla, které jdou formou dat do počítače. Tam námi vytvořený software data zpracuje a odesílá v podobě souřadnic do robotů. V tomto případě například bagr přesně reagoval na pohyby mého těla,“ vysvětlil Jakub Fibigar.

Technika celý článek
22.1.

Přednáška „Za černým Sluncem přes klokany…“

Bc. Petr Horálek (* 1986, Pardubice) je český popularizátor astronomie. V letech 2007 a 2009 byl předsedou Astronomické společnosti Pardubice a do roku 2010 byl aktivním dobrovolným pracovníkem pardubické hvězdárny.

Technika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting