Unikátní interaktivní výstava v Paláci Pardubice provede návštěvníky nejdůležitějšími milníky a objevy naší historie

26.8.

 Unikátní interaktivní výstava v Paláci Pardubice provede návštěvníky nejdůležitějšími milníky a objevy naší historie

TĚŠIT SE MŮŽETE NA VELKÝ exponát vzducholodi NEBO FUNKČNÍ MODEL KOULE S ELEKTRICKÝMI VÝBOJI

Věda a technika srozumitelně nebo dokonce zábavně? Ano, i to je možné. Přijďte se na vlastní oči přesvědčit do Paláce Pardubice, kde se v měsíci září koná jedinečná výstava pod názvem „Vynálezy a objevy co změnily svět!“. Díky interaktivním exponátům, modelům a replikám nejúspěšnějších vynálezů, ale také pravidelným sobotním workshopům, soutěžím a vtipným fotokoutkům se každý návštěvník přenese o desítky i stovky let zpátky v čase a seznámí se s nejvýznamnějšími objevy a vynálezy, které zásadním způsobem ovlivnily svět kolem nás. Zábavu si užije celá rodina, od nejmenších po dospělé. Výstava začíná s prvním školním dnem a potrvá až do pondělí 28. září.

„Koncept výstavy je naprosto ojedinělý a vymyká se představám i zkušenostem, které lidi s běžnými výstavami mají, neboť co si vyzkoušíme na vlastní kůži a čím více smyslů zapojíme, tím lépe si to zapamatujeme. Věřím, že kdokoliv si v září najde cestu do Paláce Pardubice, nebude litovat. Odnese si mnoho zážitků, nové poznatky i památku na návštěvu v podobě tištěného průvodce světem vynálezů a řady netradičních fotografií. Tři šťastní výherci navíc získají herní konzole Xbox,“ říká Lucie Mikšovská, marketingová koordinátorka Paláce Pardubice.

Interaktivní výstava pokrývá všechny oblasti lidské činnosti. Celá jedna expozice je věnována všestrannému renesančnímu muži, kterým bezesporu byl Leonardo da Vinci. K prohlédnutí budou jeho největší vynálezy včetně ornitoptéry - lidskou silou poháněném létajícím stroji, který měl křídly mávat jako pták. Chybět nebude ani Vitruviánský muž, jeden z nejdokonalejších obrazů lidského těla a symbol proporce ve vesmíru, se kterým se návštěvníci mohou vyfotit.

Další expozice se nese v duchu umění uzdravovat a tudíž lékařství. Připomene hlavní milníky ve zdravotnictví jako je například objevení čtyř krevních skupin a penicilínu nebo ukáže svět pod mikroskopem. Zvláštní pozornost je věnována šroubovici DNA, která na výstavě figuruje jak v podobě velkého světelného modelu, tak i jako DNA puzzle.

Netradiční zážitek nabídne expozice Tajemství tváře. Kamera nasnímá tvář návštěvníka a speciální aplikace umožní její vložení do šablony významného vynálezce nebo objevitele. Každý se tak může stát Einsteinem nebo Křižíkem.

Fotokoutků je v rámci výstavy mnoho. Například v oddělení Časomíry a astrologie se nachází u nadrozměrného hodinového strojku, v expozici Váhy a míry věnované rozvoji obchodu ho naleznete u exponátu velkých vah, kde bude příležitost nechat se nejen vyfotit, ale také poměřit se s ostatními rodinnými příslušníky.

V sekci s názvem Energie se můžete přímo dotknout a vyzkoušet si plazmovou kouli nebo Van de Graaffův generátor, který vám postaví všechny vlasy na hlavě. K prohlédnutí bude i Edisonova expozice žárovek a rozhodně nepromeškejte šanci zjistit, jak svítí UV a infračervená lampa.

Malé děti jistě otestují exponát velkého leporela v oddělení Knihy a písmo, který je zpracovaný formou prolézačky. Ostatní návštěvníci zde mohou obdivovat historický knihařský stroj nebo se dozvědět něco více o vývoji písma a jeho druzích, vynálezu knihtisku
i výrobě a zdobení knih. Součástí je i velký interaktivní model interiéru egyptské hrobky s hieroglyfy.

Další expozice jsou věnované funkčním řemeslným exponátům, jako jsou tkalcovský stav, hrnčířský kruh nebo tiskařský stroj, módním vynálezům, mezi které se řadí například podprsenka nebo silonky, ale také dopravě. Možnost prohlédnout si a blíže prozkoumat velký exponát vzducholodi nebo ponorky ocení nejen tatínci a jejich ratolesti.

Výstava rozhodně nezapomíná ani na české objevy a vynálezy, kterými jsou třeba kontaktní čočky chemika Otty Wichterleho, Mendelovy zákony dědičnosti, bleskosvod Prokopa Diviše, oblouková lampa a světelná fontána Františka Křižíka nebo slovo robot, které poprvé použil spisovatel Karel Čapek v divadelní hře R.U.R.

Cílem výstavy je vzbudit zájem veřejnosti o historii, vědu a techniku a představit jí poutavou a netradiční formou nejen české vynálezce a objevitele. Součástí doprovodného programu je soutěž o tři herní konzole Xbox Kinect. 

Další zprávy z kategorie "Technika"

20.6.

Technohrátky, projekt Pardubického kraje na podporu řemesel, představil SOU Svitavy i unikátní obor plastikářů

Největší zručnost projevili – podobně jako na předešlé akci v Moravské Třebové – žáci Základní školy Kunčina. „Bylo vidět, že jsou to děti hlavně z vesnice, protože byly velice šikovné. Věřím, že se s některými účastníky někdy setkám při zápisu ve škole,“ dodal ředitel SOU Svitavy Leoš Říha.

Technika celý článek
21.10.

Druhou nejodpovědnější malou firmou ČR se stala pardubická eBRÁNA

Letos byly také předány malým a velkým firmám ceny veřejnosti, ve kterých hlasovali čtenáři iHNED.cz. Zde se eBRÁNA také dokázala prosadit a brala své druhé 2. místo.

Technika celý článek
18.12.

U konce s koncem světa

Konec světa 2012 je zejména internetový fenomén opírající se o řady nesmyslných tvrzení, zpravidla popisujících nějaký apokalyptický scénář astronomických rozměrů.

Technika celý článek
26.5.

Legendární COBRA na Aviatické pouti

Vedle bohatého letového programu a vyhlídkových letů je pro návštěvníky Aviatické pouti připraven o víkendu 31. května a 1. června také pestrý pozemní doprovodný program.

Technika celý článek
12.11.

Přednáška: „Úsvit trpasličích planet – Pluto a Ceres“

Přesto, tělesa označovaná jako trpasličí planety nejsou až tak nezajímavé světy jak by se na první pohled mohlo zdát. Právě v letošním roce se Pluto a Ceres dočkaly návštěvy kosmických sond, které přinesly množství dechberoucích detailů, důkazů glaciální aktivity a samozřejmě množství otazníků.

Technika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting