Vědecko-technický jarmark uprostřed města Pardubic

17.6.

Vědecko-technický jarmark uprostřed města Pardubic

V úterý 18. června se Pernštýnské náměstí v historickém centru Pardubic promění ve vědecko-technický jarmark. Univerzita Pardubice sem „přiveze“ svět moderní vědy a techniky s řadou stánků a zajímavých pokusů, interaktivních modelů a ukázek, které si zájemci budou moci nejen prohlédnout, ale také vyzkoušet.


„Všech sedm fakult univerzity připravilo na 20 speciálních zážitkových stanovišť, které návštěvníkům představí nejrůznější vědecké hrátky, pokusy a hlavolamy a ukážou vědu jako zajímavou a lákavou disciplínu,“ zve na vědecko-technický jarmark jeho organizátorka Ing. arch. Iva Svobodová.


Nakouknout do chemické laboratoře nebo pod šikovné ruce restaurátorů, zdravotníků, historiků, ekonomů, informatiků nebo „dopraváků“, tj. dopravního inženýrství či stavitelství, bude možné od 10 hodin po celý den.
Kromě chemických pokusů, odkrývajících záhady každodenního života, se zájemci dozvědí, jak lze získat DNA například z rajčete nebo jak se chovají plísně v potravinách. Objeví princip solární elektrárny přímo, vyzkouší si programování robotů, zjistí, co umí dotyková obrazovka, co je ionosféra, pohrají si s prvočísly a fraktály nebo si vyzkouší pevnost materiálů a měření vzdálenosti. Stanou se z nich na chvíli restaurátoři, budou si moct vyluštit historické nápisy nebo poskládat netradiční puzzle. Zdravotníci jim změří krevní tlak, procento tuku v těle nebo fyzickou kondici. Zábavu si užijí i s obřími bublinami.


„Program celého dne je velmi pestrý. Na děti i dospělé čeká mnoho zajímavostí. V molekulární kuchyni chemiků budou moci poznat chování newtonovské kapaliny, vyzkouší si snímání otisků prstů, seznámí se s principem separování DNA. Aby se vám nestalo, že vám někdo podstrčí falešnou bankovku, seznámí vás demonstrátoři s jejich ochrannými prvky. Kromě toho čekají na účastníky kvízy, hádanky a tvůrčí dílna s malováním 3D barvami,“ pokračuje Ing. arch. Iva Svobodová.


„Navíc máme připraveno jedno velké překvapení. Budete mít jedinečnou možnost vidět na vlastní oči družici Magion I, která se používala pro výzkum MAGnetosféry a IONosféry, proto zkratka Magion. Vystavený model je plně funkční dvojče satelitu Magion I, který byl vypuštěn 14. listopadu 1978,“ uzavírá pozvánku na vědecko-technický jarmark uprostřed města za organizátory a univerzitní tým Iva Svobodová.


O tom, že věda je zajímavá a zábavná a že rozhodně není nudná, se mohou všichni zájemci přesvědčit v úterý 18. června mezi 10. a 18. hodinou na Pernštýnském náměstí v Pardubicích, kde se koná VĚDECKO-TECHNICKÝ JARMARK UPROSTŘED MĚSTA.


Jarmark je otevřen všem zvídavým zájemcům bez ohledu na věk.


Vědecko-technický jarmark pořádá Univerzita Pardubice v rámci městských slavností Zrcadlo umění, pořádaných Kulturním centrem Pardubice ve dnech 18. – 21. června, a v rámci svého projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, který je spolufinancovaný Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Pořádaný veletrh vědy tak navazuje na sérii úspěšných populárně-naučných akcí, které univerzita pořádá pro veřejnost – Noc mladých výzkumníků na pardubickém zámku (9. dubna 2013), „road-show“ Věda a technika na dvorech škol Pardubického kraje (duben 2013, duben a záři 2012), vědecké kavárny, popularizační přednášky Exempla Trahunt, zájmové kroužky, exkurze a worshopy atd.


Další zajímavé akce připravila Univerzita Pardubice se svými sedmi fakultami také na období letních prázdnin, kdy pořádá letní školy pro děti a mládež (v týdnu od 17. do 23. 8.). Ve stejném týdnu proběhne na Dopravní fakultě Jana Pernera druhý ročník Letní školy technologie a řízení dopravy, kterou v sobotu 17. 8. zahájí exkurze do dopravního sálu fakulty, kterou doprovodí setkání zahradních železnic v areálu železničního Musea v Rosicích nad Labem. 

Další zprávy z kategorie "Technika"

21.10.

Druhou nejodpovědnější malou firmou ČR se stala pardubická eBRÁNA

Letos byly také předány malým a velkým firmám ceny veřejnosti, ve kterých hlasovali čtenáři iHNED.cz. Zde se eBRÁNA také dokázala prosadit a brala své druhé 2. místo.

Technika celý článek
26.8.

Unikátní interaktivní výstava v Paláci Pardubice provede návštěvníky nejdůležitějšími milníky a objevy naší historie

Další expozice se nese v duchu umění uzdravovat a tudíž lékařství. Připomene hlavní milníky ve zdravotnictví jako je například objevení čtyř krevních skupin a penicilínu nebo ukáže svět pod mikroskopem. Zvláštní pozornost je věnována šroubovici DNA, která na výstavě figuruje jak v podobě velkého světelného modelu, tak i jako DNA puzzle.

Technika celý článek
24.9.

Při Evropské noci vědců bude na pardubické hvězdárně odhalena unikátní výstava

Evropská noc vědců patří na pardubické hvězdárně ke každoročním tradicím. Rovněž se organizátoři akce snaží každý rok akci něčím ozvláštnit. Letos je hlavním lákadlem odhalení fotografické výstavy s názvem „Sluneční soustava – hranice poznání“.

Technika celý článek
2.11.

Přednáška ,,Dalekohled a pozorovací technika,,

V současnosti jsou k astronomickému pozorování využívány obří aparatury, umístěné na observatořích.

Technika celý článek
7.5.

Pozorování „Saturn – pán prstenců“

Na začátku měsíce Saturn vychází ve 22. hodin, během května se jeho viditelnost rychle posouvá až k večernímu soumraku.

Technika celý článek
25.11.

V Poličce představí brýle budoucnosti

S GXG Polička máte možnost vyzkoušet ta nejnovější zařízení či služby, testovat aplikace nebo sledovat nejdůležitější konference pomocí livestreamů, živých přenosů.

Technika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting