Výzkumníci z Univerzity Pardubice obsadí na jednu noc pardubický zámek

7.4.

Výzkumníci z Univerzity Pardubice obsadí na jednu noc pardubický zámek


V úterý 8. dubna se nádvoří a Rytířské sály pardubického zámku promění v improvizované vědecké laboratoře. Univerzita Pardubice ve spolupráci s partnery zde pořádá NOC MLADÝCH VÝZKUMNÍKŮ, během níž seznámí veřejnost se zajímavostmi ze světa vědy a techniky. Tajuplná noc plná zážitkových dílen začíná v 16 hodin a potrvá až do půlnoci.


Bohatý program vědecké noci připravilo všech sedm fakult Univerzity Pardubice spolu s Východočeským muzeem v Pardubicích a Hvězdárnou barona Artura Krause Domu dětí a mládeže Alfa Pardubice a Astronomickou společností Pardubice. Na třinácti nejrůznějších stanovištích se návštěvníci mohou vžít do řady vědeckých profesí a vyzkouší si, co práce vědců a nadšenců obnáší.


„Chemici si ve své alchymistické dílně připravili nové pokusy. Ukáží třeba sopku na stole a plazící se potvůrky. Nabídnou také mikroskopování krystalů a pozvou děti na vyrobenou zmrzlinu. Také vysvětlí, jak se dají využívat elektrické i optické vlastnosti polovodičů,“ přiblížila program Noci mladých výzkumníků na pardubickém zámku koordinátorka akce Ing. arch. Iva Svobodová.


Kromě nejrůznějších chemických pokusů zaujmou návštěvníky také ostatní fakulty. Ty si pro ně připravily např. kreativní matematické dílny, v nichž se dozví, jak se vypořádat s chaosem a řádem čísel, nebo soutěž „Jak se stát milimilionářem“. Elektrotechnici pozvou na 3D animace a informatici na hrátky s roboty. Se zdravotníky se na svět podívají opileckýma očima nebo zestárnou s modelem stáří.


„Restaurátoři, kteří jsou na zámku jako doma, přiblíží techniky průzkumu uměleckých děl a pracovníci z dopravní fakulty si na nádvoří zprovozní kovářskou a svářečskou dílnu. Navíc bude možné s pracovníky Hvězdárny barona Artura Krause pozorovat na valech pardubického zámku planety Mars, Jupiter a blízké dvojhvězdy,“ doplnila Iva Svobodová.


Na vědecké noci nebude chybět ani kulturní program. Postarají se o něj studenti Fakulty filozofické, kteří si na večer připravili dvě představení – Ukradený meloun a pohybové divadlo Energie. Chybět nebude ani četba vědecko-populárních knih pro děti i dospělé nebo přednáška o netopýrech RNDr. Vladimíra Lemberka z Východočeského muzea Pardubice.


Načerpat tajuplnou atmosféru, podtrženou světlem kovářské výhně, procházet zámeckými sály a současně se dozvědět mnoho zajímavostí během bohatého programu plného zábavy a vědeckých pokusů bude možné již v úterý 8. dubna. NOC MLADÝCH VÝZKUMNÍKŮ startuje v prostorách pardubického zámku v 16 hodin odpoledne a potrvá do pozdních nočních hodin. Vítáni jsou všichni zájemci bez rozdílu. Vstup je volný.


Zážitkovou populárně-naučnou akci NOC MLADÝCH VÝZKUMNÍKŮ pořádá Univerzita Pardubice v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, dvouletého projektu, který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.


Formou kontaktních populárně-naučných zážitkových akcí, demonstrací, exkurzí, přednášek, kroužků, besed a dalších akcí chce Univerzita Pardubice aktivně zapojit zejména mladou generaci do poznávání světa a ukázat jí i veřejnosti zábavnou a zajímavou formou svět moderní vědy a výzkumu a rovněž pěstované disciplíny zejména odborných pracovišť sedmi svých fakult.


Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Další zprávy z kategorie "Technika"

22.7.

T-Mobile včera spustil 3G síť v Pardubicích

Mobilní vysokorychlostní internet je nyní dostupný pro dvě třetiny populace města perníku.

Technika celý článek
24.8.

Jak rozvíjet zájem dětí o vědecké a technické obory

Pardubický kraj připravil projekt, jehož cílem má být rozvíjení zájmu dětí a mládeže o vědecké a technické obory.

Technika celý článek
18.12.

U konce s koncem světa

Konec světa 2012 je zejména internetový fenomén opírající se o řady nesmyslných tvrzení, zpravidla popisujících nějaký apokalyptický scénář astronomických rozměrů.

Technika celý článek
24.4.

NOC MLADÝCH VÝZKUMNÍKŮ - Univerzita Pardubice nabízí vědecké hrátky a poznávání na pardubickém zámku již popáté.

„Pardubický zámek se v improvizované laboratoře našich vědců a mladých výzkumníků změní již popáté. Toto spojení s Východočeským muzeem vnímáme jako velmi přínosné, a proto v této akci pořád pokračujeme. Letos jsme pro zájemce a zvědavce připravili mnoho novinek. Mohou se těšit na nové zážitkové demonstrace, pokusy i hrátky,“ zve k vědeckému bádání hravou formu na pardubický zámek všechny zvídavé děti i dospělé organizátorka akce Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice a odhaluje vybrané zajímavosti z programu páté Noci mladých výzkumníků na pardubickém zámku:

Technika celý článek
20.5.

Filatelisté a „Vysokomýtské raketové starty“

Jedním z cílů sekce je propagovat filatelii a kosmonautiku mezi širokou veřejností.

Technika celý článek
15.9.

Noc vědců na pardubické hvězdárně

Po celý páteční večer se návštěvníci pardubické hvězdárny budou moci přímo účastnit nevšedních experimentů, které každého seznámí s tajemstvím a podstatou něčeho zdánlivě tak obyčejného jako je denní světlo. Letošní Noc vědců se tak pokusí poodhalit mnohá tajemství, která tento jev provázejí.

Technika celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting