Chrudim zásadně nesouhlasí s krajskou reformou školství

28.1.

Chrudim zásadně nesouhlasí s krajskou reformou školství

Chrudim zásadně nesouhlasí s krajskou reformou školství

Vedení města Chrudim zásadně nesouhlasí s připravovanou reformou školství, kterou potají připravuje Pardubický kraj. „Komentuje se to skutečně velmi těžko. Převod DDM na město byli v Chrudimi zástupci kraje a krajského úřadu projednávat snad třikrát, ale o takto závažném kroku se dozvídáme v podstatě jenom z tiskové zprávy Pardubického kraje a médií,“ říká Pavel Kobetič, místostarosta města. O nové koncepci nejednal ani školský výbor, neznají ji krajští zastupitelé, o vedení měst nemluvě. „Když jsme připravovali Koncepci základního školství v Chrudimi, pracovali jsme na ní několik let a projednávali jsme ji opakovaně se zastupiteli, řediteli škol, komisí pro výchovu a vzdělávání, zástupci školských rad i rodičovskou veřejností,“ dodává Pavel Kobetič. Změna má být přitom schválena jen několik dnů před koncem ledna, kdy mají školy zveřejnit podmínky přijímacích řízení pro příští školní rok včetně počtu žáků, které přijmou, a několik málo týdnů před termínem přijímacích zkoušek na tyto školy. Podle dostupných informací chce Pardubický kraj již v příštím školním roce otevřít na Chrudimsku o dvě gymnaziální třídy a o jednu třídu na obchodní akademii méně. Chrudimsko tak po této reformě zůstane regionem s nejnižším počtem gymnaziálních tříd. Sousední Pardubicko má přijít o ještě větší počet tříd. „Je to proti zdravému rozumu. Jestli chce kraj udržet dobrou úroveň středního školství, tak naprosto nechápu, proč chce začít nejdříve likvidovat školy, o které je zájem," říká starosta města Chrudimi Jan Čechlovský. "I argument, že je potřeba přizpůsobit systém středního školství potřebám trhu, je v tomto naprosto mimo. Například drtivá většina studentů gymnázií pokračuje na vysoké škole. Nejsou to gymnázia ani obchodní akademie, jejichž absolventi mají největší problémy na trhu práce,“ pokračuje Čechlovský. „Nemohu připravované kroky kraje bohužel označit jinak než jako cílený útok na prestižní školy. Má to být první krok k likvidaci některých gymnázií a obchodních akademií? Nestane se nic jiného, než že namísto do škol, o které je zájem, budou studenti odcházet do soukromých škol," míní Jan Čechlovský "Nemáme nic proti soukromému školství, ale má-li se začít s nějakou koncepcí, potom je nutné ji řešit na území kraje jako celku. A úplně nejhorší je to, že se tato změna negativně dotkne našich dětí. Omezuje jim možnost výběru a komplikuje jim přístup ke vzdělání,“ dodává starosta Čechlovský.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

6.9.

Kraj plánuje na českotřebovském gymnázium vybudovat moderní odborné učebny

Českotřebovské gymnázium se zapojilo také do programu energetických úspor (EPC). „V rámci projektu byla vyměněna okna, ale také světla v učebnách, tělocvičně nebo aule.

Vzdělání celý článek
17.8.

Fakulta restaurování bude mít nového děkana

Akademický senát Fakulty restaurování zvolil nového kandidáta na funkci děkana. Stal se jím Karol Bayer.

Vzdělání celý článek
24.6.

Spolupráce se slovenskými kolegy v oblasti školství funguje

Náměstkyně hejtmana zodpovědná za školství Marie Málková a její kolegové z odboru školství krajského úřadu přivítali

Vzdělání celý článek
5.9.

Hurá do školy! Batůžek s překvapením zpříjemnil nástup do školy

Základem je balíček v podobě batůžku na přezuvky s reflexním pruhem, který obsahuje další reflexní prvky, zábavně naučnou brožuru Ferdova autoškola od společnosti BESIP, dětský časopis od Českých drah, zásady první pomoci, rozvrh hodin od basketbalového klubu BK JIP Pardubice, hasičské omalovánky, vstupenky a spoustu dalších věcí, které mají pomoci zvýšit bezpečnost a viditelnost malých školáků.

Vzdělání celý článek
8.11.

Na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice vrcholí rok připomínání 25. výročí založení fakulty.

Stěžejním tématem pětidenního přednáškového cyklu je proto propojení teorie s praxí při výuce, výzkumu a vzdělávání. Celotýdenní akce umožní především studentům navštívit více než čtyřicet přednášek na vybraná ekonomická témata. Na nich vystoupí jak odborníci z českých i slovenských ekonomicky zaměřených vysokých škol, tak úspěšní představitelé ekonomické praxe.

Vzdělání celý článek
19.2.

Studenti humanitního studia Univerzity Pardubice se představili zaměstnavatelům, jak jsou připraveni pro praxi

„Každý student měl k dispozici krátký časový úsek, během kterého účastníkům konference ukázal své kvality, a to nejen profesní. Studenti prokázali i svou připravenost na budoucí povolání, tedy vstup na trh práce“, dodává ke studentské konferenci PhDr. Mgr. Ilona Ďatko, Ph.D., garantka akce z Katedry věd o výchově Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting