Cyklus přednášek o matematice, fyzice a příbuzných oborech vstupuje na Univerzitě Pardubice do jedenáctého roku

15.10.

Cyklus přednášek o matematice, fyzice a příbuzných oborech vstupuje na Univerzitě Pardubice do jedenáctého roku

Cyklus přednášek o matematice, fyzice a příbuzných oborech vstupuje na Univerzitě Pardubice do jedenáctého roku
Ve čtvrtek 15. října zahajuje na Univerzitě Pardubice svou další sezónu volný cyklus přednášek o matematice, fyzice a příbuzných oborech. Osobnosti vědeckého světa v něm pravidelně každý měsíc prezentují zajímavosti ze svých oborů. Na prvním setkání tohoto akademického roku zájemci zjistí, jaký je současný stav jaderné energetiky a výzkumu ve světě.


„Letos zahajujeme již jedenáctý rok našich matematických a přírodovědných přednášek. Otevřeme je tématem o jaderné energetice, jímž posluchače provede Ing. Karel Katovský, Ph.D., z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. V rámci našeho cyklu vystoupí již potřetí a obě jeho předchozí přednášky o jaderné energetice se těšily velkému zájmu posluchačů,“ uvádí prvního přednášejícího v akademickém roce 2015/2016 Mgr. Libor Koudela, Ph.D., z Ústavu matematiky a kvantitativních metod Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice, organizátor oblíbených přednášek o matematice, fyzice a příbuzných oborech.


Nejen česká energetika zažívá v roce 2015 jedno zajímavé výročí – 60 let mírového využívání jaderné energie. Svou krizí si ale prošla – po haváriích v Three Mile Island a v Černobylu se v rozvinutých zemích téměř přestaly jaderné elektrárny stavět. Po roce 2005 nastalo jisté oživení zájmu o nové bloky, nazývané některými jaderná renesance. To však skončilo několikanásobnou havárií na jaderné elektrárně Fukušima-Daiči. V České republice jadernou renesanci nezastavilo neštěstí v Japonsku, ale ekonomická situace a neschopnost české politické reprezentace činit důležitá strategická rozhodnutí.


„Čtvrteční přednáška se tak pokusí objektivně shrnout současnou situaci jaderné energetiky, hlavní směry výzkumu a jemně nastínit možné směry dalšího jaderného vývoje. Díky ní získáme řadu zajímavých odpovědí. Zjistíme například, zda se staví nové bloky, které elektrárny jsou nejmodernější a kteří dodavatelé jsou nejúspěšnější. Přednášející zmíní i to, kam směřuje jaderný výzkum a zda vůbec ještě existuje,“ přibližuje dr. Koudela téma a současně i otázky k diskusi čtvrteční přednášky.


Čtvrtek 15. října 2015 – posluchárna DB B1 Univerzity Pardubice (budova DFJP ve Studentské ulici v Pardubicích – Polabinách), začátek je v 17:00. Vstup volný.


Oblíbené matematické a přírodovědné přednášky pořádá pardubická pobočka Jednoty českých matematiků a fyziků, ve spolupráci s Ústavem matematiky a kvantitativních metod Fakulty ekonomicko-správní a Katedrou elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky v dopravě Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice. Na další matematické, fyzikální a přírodovědné zajímavosti se zájemci mohou těšit v pravidelných měsíčních intervalech až do května.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

22.10.

Rada kraje schválila na několika školách nové obory

Ke studiu nových oborů se budou moci uchazeči hlásit již pro následující školní rok

Vzdělání celý článek
30.9.

Akademický senát Univerzity Pardubice k vyjádření prezidenta republiky nejmenovat doc. Martina C. Putnu profesorem

V rámci diskuse k této kauze vystoupila celá řada senátorů i přítomných hostů vyjadřujících obavy z bezprecedentního výkladu zákona o vysokých školách, zásahu do akademických tradic a ohrožení akademických svobod.

Vzdělání celý článek
18.5.

Speciální základní škola v Moravské Třebové slaví padesátku

Dotace ve výši 26 850 000 Kč byla poskytnuta z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.

Vzdělání celý článek
25.4.

Z Vysokého Mýta odjížděli nadšení (budoucí) autolakýrníci a karosáři

V manuálních soutěžích na jednotlivých stanovištích prokázali největší zručnost žáci Základní školy Pardubice-Svítkov. Ve vědomostní soutěži uplatnili své nově nabyté znalosti žáci Základní školy Chrudim, Školní náměstí. Na vítěze čekali tradičně ovocné dorty.

Vzdělání celý článek
27.5.

Kdo bude nejlepší mladý chemik České republiky?

Mladí chemici ale nebudou jen soutěžit. „Pro odlehčení atmosféry jsme připravili přitažlivý doprovodný program v podobě vystoupení bublináře Matěje Kodeše. Ten kromě vlastní exhibice nabídne i praktický workshop a zvídavé zájemce zasvětí do svého umění. Proběhnou také exkurze v prostorách fakulty nebo ukázky efektních pokusů,“ přibližuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která celostátní kolo organizačně zajišťuje.

Vzdělání celý článek
27.8.

Dočasná dopravní omezení v souvislosti s úpravami venkovních ploch v části univerzitního kampusu ve Studentské ulici – Stavařově

V rámci projektu VAP - výukový areál Polabiny se buduje za budovou EA nové parkoviště s kapacitou 92 parkovacích míst. Parkoviště bude dokončeno v září 2015.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting