Do první třídy se v Pardubicích chystá přes 800 dětí

21.2.

Do první třídy se v Pardubicích chystá přes 800 dětí

Více než 800 dětí usedne letos v září v Pardubicích poprvé do školních lavic. Ve městě a okolních obcích to bude více než jeden tisíc dětí. V Pardubicích přišlo počátkem února k zápisu 816 dětí, další čeká nástup do školy po ročním odkladu. Podle zkušeností z minulých let nastoupí po prázdninách do pardubických základních škol asi 819 prvňáků. „Zatím to nemůžeme říci s určitostí, nevíme totiž, kolik žádostí o odklad povinné školní docházky bude uznáno,“ řekla vedoucí odboru komunitních služeb Ivana Liedermanová. K povinné školní docházce musí rodiče přihlásit dítě, které v daném roce dosáhlo školního věku. Není-li přiměřeně tělesně nebo duševně vyspělé, může jeho zákonný zástupce požádat písemně ředitele školy o jednoroční odklad. Žádost musí být doložena doporučením příslušného školského poradenského zařízení a odborného lékaře. V roce 2007 byla v Pardubicích docházka odložena 167 dětem, letos o ni požádali rodiče 164 předškoláků. Dítě má jít k zápisu ve „spádové“ škole v místě trvalého pobytu. Tato škola je také povinna žáka přednostně přijmout. Zároveň však mohou rodiče dítě přihlásit i na jinou základní školu, podle vlastního výběru. Letos přišlo k zápisu nejvíce dětí v základních školách ve Studánce (91), ve Štefánikově ulici (78), v Polabinách v Prodloužené (77) a Družstevní (76) ulici, přičemž tato škola také přijala nejvíce žádostí o odklad školní docházky (21 dětí). Město Pardubice je zřizovatelem 17 základních škol na svém území. V minulých letech kvůli úbytku dětí již tři školy zrušilo. Od roku 2005 počty dětí nastupujících do základních škol mírně stoupají. V roce 2007 usedlo v lavicích prvních tříd 780 dětí, letos by to mohlo být o téměř 40 více. Na celém území, které Pardubice spravují coby obec s rozšířenou působností, je v současné době 32 škol. K zápisu do nich letos přišlo 1037 dětí. O odklad požádali rodiče 217 dětí, ale 218 prvňáčků by mělo do školy nastoupit po ročním odkladu.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

16.8.

Celostátní zahájení Týdnů vzdělávání dospělých

Pro pardubické návštěvníky budou k dispozici i stánky s nabídkou programů pro celoživotní vzdělávání.

Vzdělání celý článek
29.1.

Premiéra TECHNOhrátek pod ministerským dohledem

Ministryni školství budou doprovázet první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, starosta Vysokého Mýta František Jiraský, ředitel krajského Úřadu práce Petr Klimpl, vedoucí krajského odboru školství a kultury Martin Kiss, poslanec Jiří Junek a zástupci společnosti Iveco Czech Republic, která je hlavním strategickým partnerem ISŠT Vysoké Mýto.

Vzdělání celý článek
28.1.

DDM Delta otevírá v pátek svoje dveře

Hvězdárna barona Artura Krause a Astronomická společnost Pardubice při DDM Delta pořádají v pátek 29. ledna Den otevřených dveří

Vzdělání celý článek
12.6.

Univerzita Pardubice otvírá nový obor Aplikovaná elektrotechnika

Zcela nový bakalářský studijní program Aplikovaná elektrotechnika právě otevřela Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice (UPa). Výuka se zaměří na moderní oblasti elektronických obvodů, senzorů, mikroprocesorové techniky, informačních technologií, automatizace a prototypové výroby.

Vzdělání celý článek
26.1.

Diskusní večer Kavárna Universitas

Učí vysoké školy mladé lidi, jak být nacionalisty, anebo svou vlastní podstatou existence vytváří podmínky nacionalismu? Mohou se univerzity této své role zbavit?

Vzdělání celý článek
1.12.

V Seči byly zahájeny tradiční porady ředitelů škol

První příspěvek, v bloku věnovaném problematice mateřských škol, věnuje Milan Štoček školské legislativě a její aplikaci do praxe.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting