Fakulta filozofická Univerzity Pardubice pořádá mezioborovou konferenci o Vokolkových

17.5.

 Fakulta filozofická Univerzity Pardubice pořádá mezioborovou konferenci o Vokolkových

Do série akcí, která připomíná umělecký význam rodu Vokolkových ve městě a v regionu přispívá ve středu 17. května také Fakulta filozofická Univerzity Pardubice, která spolupořádá na pardubickém zámku významnou mezioborovou konferenci, která na umělecký rod Vokolků nahlédne z netradičních úhlů. 
Pozornost více než stovky odborníků a zájemců se tak v tomto týdnu upře na pardubickou mezioborovou konferenci S iniciálami V. V. – Jméno Vokolek v české kultuře 20. století. Mimořádné jednodenní sympozium se ohlédne za osudy a společnou cestou zakladatele tiskárny Václava Vokolka a v další generaci tří bratří – básníka, malíře a sochaře a třetího tiskaře a vydavatele, také jejich sestry, jejíž život byl do posledního dne naplněn starostí a péčí o druhé.
Odborné setkání pořádá Fakulta filozofická Univerzity Pardubice ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a Východočeským muzeem a Pardubickým krajem. 
Program jednodenního odborného setkání na pardubickém zámku připravil Ivo Říha z Katedry literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice společně s Václavem Vokolkem a Janem Šulcem. Nabídne tematicky i žánrově pestrou paletu referátů. Během středy zazní celkem čtrnáct příspěvků – od odborných literárněhistorických či uměnovědných příspěvků až po osobní vzpomínky.
„Program konference je sestaven výhradně z odborníků, kteří se dílem členů rodiny Vokolků dlouhodobě a hluboce zabývají, a z blízkých rodinných přátel. Je nesmírně cenné, že hned v úvodu vystoupí dva nositelé jména Vokolek: Vít, jedna z průkopnických a vůdčích osobností české archeologie, a Václav, spisovatel a výtvarník. V několika tematických blocích pak budou následovat referáty zaměřené na pardubickou tiskárnu v jejích počátcích a v prvorepublikovém kontextu, příspěvky věnované Vojmíru Vokolkovi, nejen jako osobitému výtvarníkovi, ale též jako pozoruhodnému básníkovi. Vyslechneme si i např.  vzpomínky na děčínské období básníka Vladimíra Vokolka,“ vybírá z programu konference Ivo Říha a dodává:
„Chybět nebude ani prezentace bohatého obrazového materiálu: komentovaná projekce fotografií Jana Adamce nebo film Petra Kotyka a Bedřicha Ludvíka s názvem Knihovna básníka a výtvarníka Václava Vokolka.“ 
Odborný program konference zakončí ve středu v podvečer vernisáž výstavy Václava Vokolka „Svědci“, která se uskuteční v galerii Art Space NOV na Pernštýnském náměstí od 19 hodin, kam se po skončení symposia přesunou všichni účastníci konference.
Na konferenci posléze naváže publikace, kterou v roce 2018 vydá Památník národního písemnictví s podporou Univerzity Pardubice. Role editora se ujme renomovaný odborník a nakladatelský redaktor Jan Šulc ve spolupráci s Ivem Říhou.
Konference S iniciálami V.V. – Jméno Vokolek v české kultuře 20. století se koná ve středu 17. května 2017 od 10 do 19 hodin v rytířských sálech pardubického zámku. 
Další informace v příloze/program konference nebo na webu http://vokolkovi.cz/konference/. 

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

23.6.

Na Univerzitě Pardubice začínají letošní slavnostní absolventské akademické obřady – bakalářské sponze a magisterské promoce.

Studentskou cenu rektora I. stupně obdrží absolventka Ing. Petra Šilarová ve studijním oboru Hodnocení a analýza potravin za celkový prospěch studia „s vyznamenáním“ a vynikající úroveň a obhajobu diplomové práce „Využití mikroextrakce tuhou fází pro analýzu aromaprofilu bylinných čajů“.

Vzdělání celý článek
9.4.

Tři fakulty Univerzity Pardubice se během dvou let dočkají nového výukového areálu v srdci univerzitního kampusu v Polabinách.

Kromě přeměny původních laboratoří těžké dopravní techniky na posluchárny a laboratoře dojde k vybudování vnitřního atria a modernizaci stávajícího zařízení rychlého občerstvení, čímž vznikne kvalitní klidová a odpočinková zóna.

Vzdělání celý článek
1.9.

Do lavic pardubických základek usedne přes 8000 žáků

Ve čtvrtek se do škol vydají i představitelé města. Zatímco úkolem náměstků bude přivítat děti i pedagogy po prázdninách, primátorovi Pardubic Martinu Charvátovi letos připadla role otce vedoucího do školy prvňáčka.

Vzdělání celý článek
10.9.

Studenti mají problémy s přechodem na novou školu

Podle průzkumu agentury Commservis.com mají školáci výrazné problémy přizpůsobovat se změnám

Vzdělání celý článek
1.8.

Pro žáky základních a středních škol připravila Univerzita Pardubice letní školu

Odpoledne si užijí zábavu při sportovních aktivitách a soutěžních hrách třeba s GPS. Letní školy pořádá Univerzita Pardubice poprvé jako pilotní program v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená II. (BRAVO II),

Vzdělání celý článek
12.2.

Veřejný internet na pardubické průmyslovce slavnostně zprovozněn

Za účasti celé řady hostů byl v pátek 9. února 2007 slavnostně zprovozněn projekt veřejného internetu na pardubické SPŠE.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting