Fakulta restaurování Univerzity Pardubice spolupořádá workshop o způsobu konzervace památek z litavských vápenců

14.10.

Fakulta restaurování Univerzity Pardubice spolupořádá workshop o způsobu konzervace památek z litavských vápenců


V prostorách Národního památkového ústavu v Telči se v úterý 14. října koná mezinárodní workshop projektu „Nanolith“ pod názvem VÁPENNÉ NANOMATERIÁLY A JEJICH UPLATNĚNÍ PŘI KONZERVACI PAMÁTEK Z LITAVSKÝCH VÁPENCŮ.

Mezinárodního jednodenního workshopu se účastní na padesát odborníků z oblasti památkové péče a obnovy, restaurátoři kamene a nástěnných maleb, technologové ale i vlastníci objektů zhotovených z vápenců nebo vápenných materiálů. Čeští i rakouští vědci a restaurátoři na něm představí výsledky přeshraničního projektu „Nanolith“, který se zabývá použitím nanomateriálů pro udržitelnou konzervaci historických sochařských a architektonických děl z litavských vápenců.

V první části workshopu bude účastníkům představena skupina tradičních litavských vápenců, které byly v historii těženy a hojně využívány pro sochařské a kamenické účely v příhraničních regionech. Památky i objekty zhotovené z těchto vápenců vyžadují odpovídající péči v podobě konzervace a restaurování s využitím vhodných technologií.

Příspěvky o možnostech konzervace litavských vápenců přednesou čeští i rakouští restaurátoři, o možnostech hodnocení provedených konzervačních zásahů promluví děkan Fakulty restaurování Univerzity Pardubice Ing. Karol Bayer a koordinátorka projektu za Centrum excelence Telč Ing. Zuzana Slížková, PhD. Své poznatky ze sousední země představí také kolegové z Univerzity užitého umění ve Vídni.

V odpolední praktické části si účastníci workshopu budou moci prohlédnout připravené ukázky využití vápenných nanomateriálů na vápencích, budou si je moci sami odzkoušet i odnést domů malý vzorek pro jejich vlastní zkoušky.

„Vápenné nanomateriály jsou stále v oboru restaurování kamenných památek z vápence poměrně mladou technologií. Chtěli bychom posluchačům na workshopu představit naše zkušenosti nejenom z laboratoře, ale i z běžné restaurátorské praxe, kde jsme měli možnost vápenné nanosuspenze odzkoušet na pěti památkách v Čechách a Rakousku,“ vysvětluje MgA. Michaela Navrátilová z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

Workshop pořádá Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i. – Centrum Excelence Telč a Fakulta restaurování Univerzity Pardubice ve spolupráci s Územním odborným pracovištěm Národního památkového ústavu v Telči. Jako hosté byli přizváni zástupci projektového partnera z Univerzity užitého umění ve Vídni, kteří se podělí o své zkušenosti v dané problematice.

Projekt Nanolith (M00264) je spolufinancován Evropskou Unií, Evropským fondem pro regionální rozvoj z programu „Evropská územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007 – 2013“.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

15.9.

TECHNOhrátky odstartují podzimní program ve stavebním ráji i s českou hokejovou legendou

Dětské návštěvníky přijdou na úvod akce pozdravit také významní hosté – náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jana Pernicová, vedoucí odboru školství a kultury Krajského úřadu Pardubického kraje Martin Kiss, a protože tato stavební průmyslovka má sídlo v Rybitví, tak i starosta města Radim Voltr.

Vzdělání celý článek
26.2.

Science café, aneb na slovíčko s vědcem

Klub 29, Pardubice – úterý 26. února, začátek v 19 hodin. Vstup je volný.

Vzdělání celý článek
2.10.

Univerzita Pardubice zahajuje 65. akademický rok

Vlastní zahájení výuky a akademického roku letos významně narušilo anonymní oznámení a následně řada mimořádných a složitých opatření, které v souvislosti s tím Policie ČR a vedení univerzity muselo přijmout včetně zrušení výuky v pondělí a úterý 29. a 30. září. Ochromily chod vysoké školy, nepříjemně zasáhly život vysokoškoláků, práci zaměstnanců a pobyt všech návštěvníků Univerzity Pardubice i působení externích subjektů v univerzitních areálech.

Vzdělání celý článek
6.10.

Základní škola Závodu míru se zapojila do projektu Škola dotykem

Bude ji využívat jedna šestá a jedna devátá třída pardubické školy pro výuku zeměpisu, přírodopisu, fyziky, angličtiny a francouzštiny.

Vzdělání celý článek
13.11.

Kam na střední školu? Výstava Schola Bohemia může pomoci

„Na výstavě se prezentují významní zaměstnavatelé z regionu a především školy, které nabízejí kromě denního studia i pomaturitní studium a další formy vzdělávání. Vystavovatelé se prezentují jak nabídkovými a propagačními materiály, tak i produkty své činnosti,“ informoval Břetislav Zachoval, ředitel společnosti Služba škole Pardubice, která je pořadatelem výstavy.

Vzdělání celý článek
18.4.

Ve školní jídelně v Chroustovicích vařili podle receptů našich babiček

Projekt Pardubického kraje Kuchyně našich babiček, díky kterému se ve školních jídelnách kraje vaří obědy podle starých receptur a zároveň dle současných moderních trendů a výživových doporučení, pokračoval tentokrát v Odborném učilišti Chroustovice na Chrudimsku. Zúčastnil se ho i radní Pardubického kraje Bohumil Bernášek a ředitelka Krajské hospodářské komory PK Eva Malinová.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting