Fakulta restaurování Univerzity Pardubice spolupořádá workshop o způsobu konzervace památek z litavských vápenců

14.10.

Fakulta restaurování Univerzity Pardubice spolupořádá workshop o způsobu konzervace památek z litavských vápenců


V prostorách Národního památkového ústavu v Telči se v úterý 14. října koná mezinárodní workshop projektu „Nanolith“ pod názvem VÁPENNÉ NANOMATERIÁLY A JEJICH UPLATNĚNÍ PŘI KONZERVACI PAMÁTEK Z LITAVSKÝCH VÁPENCŮ.

Mezinárodního jednodenního workshopu se účastní na padesát odborníků z oblasti památkové péče a obnovy, restaurátoři kamene a nástěnných maleb, technologové ale i vlastníci objektů zhotovených z vápenců nebo vápenných materiálů. Čeští i rakouští vědci a restaurátoři na něm představí výsledky přeshraničního projektu „Nanolith“, který se zabývá použitím nanomateriálů pro udržitelnou konzervaci historických sochařských a architektonických děl z litavských vápenců.

V první části workshopu bude účastníkům představena skupina tradičních litavských vápenců, které byly v historii těženy a hojně využívány pro sochařské a kamenické účely v příhraničních regionech. Památky i objekty zhotovené z těchto vápenců vyžadují odpovídající péči v podobě konzervace a restaurování s využitím vhodných technologií.

Příspěvky o možnostech konzervace litavských vápenců přednesou čeští i rakouští restaurátoři, o možnostech hodnocení provedených konzervačních zásahů promluví děkan Fakulty restaurování Univerzity Pardubice Ing. Karol Bayer a koordinátorka projektu za Centrum excelence Telč Ing. Zuzana Slížková, PhD. Své poznatky ze sousední země představí také kolegové z Univerzity užitého umění ve Vídni.

V odpolední praktické části si účastníci workshopu budou moci prohlédnout připravené ukázky využití vápenných nanomateriálů na vápencích, budou si je moci sami odzkoušet i odnést domů malý vzorek pro jejich vlastní zkoušky.

„Vápenné nanomateriály jsou stále v oboru restaurování kamenných památek z vápence poměrně mladou technologií. Chtěli bychom posluchačům na workshopu představit naše zkušenosti nejenom z laboratoře, ale i z běžné restaurátorské praxe, kde jsme měli možnost vápenné nanosuspenze odzkoušet na pěti památkách v Čechách a Rakousku,“ vysvětluje MgA. Michaela Navrátilová z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

Workshop pořádá Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i. – Centrum Excelence Telč a Fakulta restaurování Univerzity Pardubice ve spolupráci s Územním odborným pracovištěm Národního památkového ústavu v Telči. Jako hosté byli přizváni zástupci projektového partnera z Univerzity užitého umění ve Vídni, kteří se podělí o své zkušenosti v dané problematice.

Projekt Nanolith (M00264) je spolufinancován Evropskou Unií, Evropským fondem pro regionální rozvoj z programu „Evropská územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007 – 2013“.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

11.10.

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice se představuje na veletrhu AKADÉMIA na Slovensku

„Fakulta chemicko-technologická se slovenského veletrhu Akadémia účastní tradičně – letos již pošestnácté. Její zástupci budou poskytovat všem zájemcům podrobné informace o možnostech studia na fakultě a přijímacích zkouškách pro příští akademický rok 2018/2019. Zájemci získají i další informace o univerzitě, zázemí, životě v kampusu i v Pardubicích,“ doplnila Iva Ulbrichová.

Vzdělání celý článek
18.4.

Ve školní jídelně v Chroustovicích vařili podle receptů našich babiček

Projekt Pardubického kraje Kuchyně našich babiček, díky kterému se ve školních jídelnách kraje vaří obědy podle starých receptur a zároveň dle současných moderních trendů a výživových doporučení, pokračoval tentokrát v Odborném učilišti Chroustovice na Chrudimsku. Zúčastnil se ho i radní Pardubického kraje Bohumil Bernášek a ředitelka Krajské hospodářské komory PK Eva Malinová.

Vzdělání celý článek
7.7.

Na Univerzitu Pardubice je ještě možné se přihlásit ke studiu

Pět fakult pardubické univerzity bude doplňovat počty studentů do prvních ročníků bakalářských studií.

Vzdělání celý článek
7.1.

Univerzita Pardubice zahajuje dny otevřených dveří

Jako první mohou zájemci o vysokoškolské studium navštívit ve čtvrtek 7. ledna Fakultu zdravotnických studií. V průběhu měsíce ledna a února 2016 se otevře uchazečům o studium všech sedm fakult Univerzity Pardubice:

Vzdělání celý článek
10.12.

Univerzita je bohatší o dva nové profesory

Ve středu 8. prosince jmenoval prezident České republiky Václav Klaus 76 nových profesorů českých vysokých škol.

Vzdělání celý článek
21.1.

Výzva pro pardubické studenty

Úkolem zástupců pardubických středních škol je co nejlépe zachytit aktuální stav města Pardubic v oblastech školství, kultura a cestovního ruchu, doprava a sport a nastínit možnosti zlepšení.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting