Gymnázia: neřešíme příčiny, ale důsledky

16.9.

Gymnázia: neřešíme příčiny, ale důsledky

Gymnázia: neřešíme příčiny, ale důsledky

Pro Pardubický kraj jsou gymnázia stejně důležitá jako pro jednotlivá města, v kterých existují. Jsme si velmi dobře vědomi, jaký význam pro rozvoj mikroregionu tyto školy mají. A proto naším základním cílem bylo udržet síť gymnázií tak, aby byla rovnoměrně rozprostřena po Pardubickém kraji a zajišťovala potřeby jednotlivých mikroregionů. Z tohoto důvodu byl také zvolen model osmiletého gymnázia, který nejenže zajišťuje dlouhodobou péči o talenty, ale zároveň stabilizuje tyto školy do budoucna, protože pro svou existenci potřebují, aby v  ročníku v příslušném spádovém území bylo minimálně šestadvacet, nejlépe třicet studentů, kteří mají jednoznačně předpoklady pro studium.  Pokud bychom zůstali u modelu čtyřletého, byly by školy nuceny pro svou existenci získat v ročníku šedesát studentů, a to v žádném případě nedokážou. Pokud nezaložíme existenci gymnázia na osmiletém studiu, v praxi to pro budoucnost znamená jediné. Budou nám zanikat celé školy a celé mikrogeriony přijdou  o školu, která zabezpečuje vzdělání talentovaným dětem. A to nechceme v žádném případě připustit. Šedesát dětí se studijními předpoklady pro gymnázium v příslušných spádových oblastech lze hledat jen velmi těžce, a to zejména ve svitavském i ústeckoorlickém okrese a pardubickém venkově. Proto jsme byly nuceni provést určité redukce tříd čtyřletého studia, nicméně možnost navštěvovat gymnázium v regionu zůstává. V zásadě jsme tyto školy zachránili. A navíc jsme jim, dle možností, poskytli stabilitu, která je tolik nutná pro jejich systematickou práci s talenty. Pokud někdo nechce vidět realitu, tak ji neuvidí nikdy. Je možné věc nechat být, tvářit se, že se nic neděje. Nicméně poté budeme v nejbližších letech vystaveni skutečnosti, že školy začnou zanikat, a to zcela samovolně. To nechceme v žádném případě připustit, i když jsou  pro nás nepříjemné a těžké.  Zásadní však je pro tyto změny, že neřeší příčiny problému, ale řeší jenom důsledky. Děti se nerodí a rodit se nebudou v nejbližších desetiletích, situace bude dramaticky horší, než je v současné době.  A pokud s tímto problémem nezačne vláda okamžitě něco dělat,  tak je jasné, že v nejbližších desetiletích budeme tak, jak dnes omezujeme počty tříd, uzavírat celé školy. Proto jsem přesvědčen, že by měla vláda všemi prostředky pomáhat rodinám s dětmi a ne jim brát i to málo, co jim v současné době dává.  Radko Martínek hejtman  Pardubického kraje

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

14.2.

Finanční gramotnost pro školáky

Nový ročník kurzů finanční gramotnosti pro školáky s názvem Abeceda peněz odstartovaly děti z Lanškrouna.

Vzdělání celý článek
21.12.

Od ledna má Univerzita Pardubice sedmou fakultu

K 1. lednu 2008 se přemění Ústav elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice - na novou, samostatnou fakultu.

Vzdělání celý článek
3.6.

Univerzita Pardubice pořádá mezinárodní seminář zaměřený mezinárodní spolupráci v oblasti studentských mobilit „International Staff Week 2015“

V průběhu pětidenního mezinárodního semináře ISW2015, který se tento týden koná na Univerzitě Pardubice, budou diskutovat a sdílet zkušenosti z této oblasti dvě desítky vysokoškolských pracovníků z 8 zahraničních univerzit a 5 různých zemí včetně tuzemských vysokých škol, kteří mají na své univerzitě na starosti problematiku zahraničních mobilit.

Vzdělání celý článek
1.9.

Ministři podpořili změny ve školském zákoně

Ministerstvo školství také bude prostřednictvím Národního ústavu pro vzdělávání zabezpečovat konání státních zkoušek z těsnopisu, psaní na klávesnici a zpracování textu na počítači.

Vzdělání celý článek
15.10.

Holice zažily premiéru TECHNOhrátek v automobilní škole se „správnými“ lavicemi

„Žáci si vyzkoušeli například jízdu na trenažeru, ovládání rádiem řízených modelů, výměnu žárovek i kol nebo dokonce nasazení sněhových řetězů. Mnozí z nich ocenili nepochybně i návštěvu speciální učňovské dílny, v níž si vyzkoušeli montáž a demontáž jízdních kol,“ popsala některé z aktivit manažerka projektu TECHNOhrátky Helena Bártlová.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting