Gymnáziu v Chrudimi je 150 let

8.10.

Gymnáziu v Chrudimi je 150 let

Titul východočeské Athény nemělo město Chrudim nadarmo, například gymnázium tam vzniklo už před 150 lety, tedy téměř o 50 let dříve než v Pardubicích. Oslav výročí jeho založení se o víkendu v Chrudimi zúčastnili také hejtman Martin Netolický a náměstkyně pro školství, kulturu a památkovou péči Jana Pernicová. Mezi hosty byl i absolvent školy Martin Dejdar.


     Ředitelka gymnázia Klára Jelinková se při té příležitosti mohla pochlubit rekonstruovaným společenským sálem za čtyři miliony korun, opravenou jídelnou, kuchyní, šatnami i moderními učebnami. „Je dobře, že škola nežije jen svou tradicí, ale snaží se držet krok s novými trendy ve výuce,“ podotkl hejtman Martin Netolický, který si vyzkoušel například vybavení jazykové učebny.


     Náměstkyně hejtmana Jana Pernicová  pak ujistila všechny přítomné, že chrudimské gymnázium bude i nadále jedním ze základních pilířů středního školství v Pardubickém kraji.


     Absolventům patřilo skoro celé město – kromě školy, kterou si návštěvníci prohlédli a kde byl i festival studentských kapel, se v Divadle Karla Pippicha uskutečnila školní akademie, v chrudimském Muzeu se sešly nejstarší ročníky a abiturientskými schůzkami žily skoro všechny místní hospůdky a restaurace.


     Gymnázium bylo založeno přesně 6. října 1863. V tento den po 150 letech oslavy vyvrcholily nedělní mší v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Resselově náměstí. Jméno Josefa Ressela, významného vynálezce, nese gymnázium od roku 1969.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

15.10.

Cyklus přednášek o matematice, fyzice a příbuzných oborech vstupuje na Univerzitě Pardubice do jedenáctého roku

Nejen česká energetika zažívá v roce 2015 jedno zajímavé výročí – 60 let mírového využívání jaderné energie. Svou krizí si ale prošla – po haváriích v Three Mile Island a v Černobylu se v rozvinutých zemích téměř přestaly jaderné elektrárny stavět.

Vzdělání celý článek
15.5.

Radní Jana Pernicová reaguje na článek MF DNES ...

„Od příštího školního roku se sloučí střední škola elektrotechnická a strojní v Pardubicích“.

Vzdělání celý článek
19.2.

Univerzita Pardubice přivítala tento týden zahraniční studenty, kteří stráví letní semestr v Pardubicích

Zmírnit zahraničním studentům stres spojený s příjezdovými povinnostmi má tzv. orientation week (orientační týden), během něhož studenti poznají místo, kam přijeli za studiem a kde stráví několik měsíců svého života. Od pondělí do pátku na zahraniční pardubické nováčky čekala řada aktivit, organizované prohlídky univerzitního kampusu i města, informace vztahující se ke studiu, řada seznamovacích aktivit i úvodní hodiny češtiny.

Vzdělání celý článek
1.7.

Studentka Dopravní fakulty Jana Pernera zvítězila v soutěži Česká dopravní stavba/technologie/inovace roku 2012

Vítězové 10. jubilejního ročníku této celostátní soutěže byli slavnostně vyhlášeni počátkem června v Betlémské kapli. Soutěž se letos poprvé konala pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a jejím hlavním cílem je podpořit zájem o studium technických oborů na vysokých školách. Díky podpoře patronů soutěže si vítězové odnesli nejen diplom, ale i šeky se zajímavými finančními odměnami.

Vzdělání celý článek
24.6.

Kraj se chová odpovědně, nemůže podlehnout nátlaku

Dlouhodobě projednávaný materiál s návrhy změn ve středním školství již schválil výbor pro výchovu.

Vzdělání celý článek
21.2.

Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice zkvalitňuje výuku ve spolupráci s odborníky z praxe

Toto setkání navazuje na předešlé workshopy odborníků z praxe a potencionálních zaměstnavatelů se zástupci DFJP, které se konaly v přátelské, otevřené a tvůrčí atmosféře ve dvou předcházejících letech. DOPRAVNÍ FAKULTA JANA PERNERA UNIVERZITY PARDUBICE ZKVALITŇUJE VÝUKU VE SPOLUPRÁCI S  ODBORNÍKY Z PRAXE

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting