Hejného metodu výuky matematiky si učitelé i žáci chválí

3.4.

Hejného metodu výuky matematiky si učitelé i žáci chválí

Pardubice – Matematika je pro mnohé žáky postrachem. Učitelé se ji proto snaží přiblížit svým svěřencům  zábavnou formou. Jedná se o postupy, které by se mohly pojmenovat podle Komenského „škola hrou“. Na Základní škole Pardubice, Staňkova 128 učí už několik let matematiku pomocí Hejného metody. Do jedné z hodin ve 3. třídě zavítal i radní pro školství Bohumil Bernášek.  
„Nové přístupy ve výuce jsou bezesporu přínosem nejen pro žáky, ale i pro učitele. Rád jsem tedy přijal pozvání na hodinu matematiky, kde se učí alternativní metodou. Překvapilo mě logické myšlení žáků při  řešení zadaných úloh i jejich soustředění a zájem“ sdělil Bohumil Bernášek.  
Na mnoha školách zkouší nově učit matematiku podle Hejného metody. Tato metoda je založena na respektování 12 klíčových principů a vede k objevování matematiky dítětem radostnou a nedominantní formou. Žák objevuje, nalézá souvislosti, pohybuje se v prostředí, které je mu blízké. Učitelova dominantní role je nahrazena rolí průvodce. Tato metoda je nejvíce rozšířená na základních školách a začíná se prosazovat i na středních školách. Práce ve skupinách je plná vzájemných interakcí mezi žáky, kteří si vzájemně pomáhají a vysvětlují. Jakákoliv chyba je příležitostí k učení, dalšímu objevování a hledání zákonitostí a souvislostí. „ Ze dvanácti klíčových principů, na kterých je metoda Hejného založená, má princip podpora spolupráce široký přesah mimo matematiku. V tom vidím její další velký potenciál,“ řekla Gisela Kostelecká, ředitelka základní školy.
Děti mají i domácí úkoly, které zpracovávají v týdenním režimu, takže je možné vše konzultovat s učiteli. Tuto možnost mají i rodiče, kteří mají pravidelná setkání, kde se s výukovým systémem seznamují. „Příprava na hodiny matematiky je sice náročná, ale velkou odměnou mi je radost žáků a to, že se na matematiku těší a matematika je opravdu baví. Teď už je podle oblíbenosti před matematikou jen tělocvik," poznamenala učitelka matematiky Pavlína Dlabková.
 „Náš školský systém bohužel trochu zapomíná na nadané děti. Jsem velice rád, že některé ZŠ nečekají na pokyny shora a situaci aktivně řeší. Přístup vedení školy a pedagogů ze ZŠ Pardubice, Staňkova 128 je v tomto směru vzorový,“ dodal Bohumil Bernášek.  
Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

2.11.

Týden vzdělávání dospělých

Zúčastnit se mohou dospělí občané, vzdělavatelé dospělých, zaměstnavatelé, ale i zástupci obcí, krajů či státu.

Vzdělání celý článek
30.9.

Studenti holického gymnázia mají radost z oválu i dalekohledů

Hned dvě investice realizoval Pardubický kraj na Gymnáziu Dr. Emila Holuba v Holicích. V pátek byly slavnostně otevřeny nové odborné učebny a laboratoře, a také atletická dráha s hřištěm v celkové hodnotě 24,5 milionů korun. Škola tak dostala dárek ke svému 20. výročí. Slavnostního otevření se zúčastnili náměstek hejtmana Roman Línek, radní Hana Štěpánová a Bohumil Bernášek.

Vzdělání celý článek
28.2.

Na dvou fakultách univerzity Pardubice končí termín podání přihlášek ke studiu

Fakulta filozofická plánuje přijmout na 550 uchazečů do svých bakalářských studijních oborů, Fakulta zdravotnických studií necelých 260 uchazečů.

Vzdělání celý článek
16.10.

Univerzita Pardubice se účastní Evropského veletrhu pomaturitního vzdělávání Gaudeamus 2014 v Nitře

Český veletrh pomaturitního vzdělávání Gaudeamus je nejvýznamnějším zdrojem informací o možnostech dalšího studia, nejen pro studenty III. a IV. ročníků středních škol, ale i pro všechny zájemce o celoživotní vzdělávání, případně studium v zahraničí. Tradiční veletrh v Brně se před několika lety rozšířil i do Prahy a letos již podruhé zavítá mezi středoškoláky i na Slovensko.

Vzdělání celý článek
23.1.

Pásmo kubánských lidových humorek a anekdot předvedou pardubičtí vysokoškoláci při dnu otevřených dveří na Fakultě filozofické Univerzity Pardubice

Divadelní představení nastudovali posluchači oboru sociální antropologie v rámci tradičních „Studentských literárních večerů“ a již je úspěšně odehráli v prosinci 2013 na pardubickém zámku.

Vzdělání celý článek
10.10.

Peněz máme dost, chybí ale informace, jak s nimi hospodařit, shodují se školáci z Pardubicka v průzkumu

Pravidelné kapesné má jen necelá polovina školáků na Pardubicku, 22 % jej vůbec nedostává. Rodiče se snaží vést děti k finanční gramotnosti, přesto většina z nich očekává pomoc od škol.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting