Jak probudit zemědělské vzdělávání v Pardubickém kraji? Odpověď budou hledat odborníci u kulatého stolu TECHNOhrátek

2.6.

Jak probudit zemědělské vzdělávání v Pardubickém kraji? Odpověď budou hledat odborníci u kulatého stolu TECHNOhrátek

 Jak je na tom v současné době zemědělství v Pardubickém kraji? Kdo nahradí stárnoucí generaci pracovníků? Proč nejsou zemědělské obory atraktivní pro dnešní mladou generaci? Na tyto, ale i další otázky bude hledat odpovědi reprezentativní kulatý stůl v rámci projektu TECHNOhrátky věnovaný právě zemědělskému vzdělávání v regionu. Diskutovat v něm budou 7. června v Pardubicích téměř tři desítky účastníků – zástupců Ministerstva zemědělství ČR, radních Pardubického kraje, ředitelů středních odborných i základních škol, profesních zemědělských organizací a zemědělských podniků.
„Zemědělské školství si zaslouží mimořádnou pozornost. Jde nám především o to, abychom vyslechli názory a zkušenosti všech stran, analyzovali je a přijali taková opatření, která pomohou zvýšit zájem žáků základních škol v Pardubickém kraji o tyto obory. Chtěli bychom nalézt řešení na základě vzájemné spolupráce všech subjektů, která je možné realizovat v relativně krátkém časovém horizontu. Jedná se například o stipendijní podporu, burzy zemědělských firem či další formy pomoci,“ říká Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.
Hosty diskusního setkání, které inicioval odbor školství Krajského úřadu Pardubického kraje, budou představitelé Ministerstva zemědělství ČR, ředitelé středních škol vyučujících zemědělské obory v Chrudimi, Chvaleticích, Lanškrouně, Králíkách a Vysokém Mýtě, ředitelé či výchovní poradci základních škol a představitelé profesních celostátních i regionálních zemědělských institucí – Zemědělského svazu ČR i Pardubického kraje, Agrární komory, Asociace soukromých zemědělců a sdružení Agrovenkov. Důležitými partnery jim budou také manažeři významných zemědělských podniků ze všech regionů Pardubického kraje – například ze společnosti Cerea, Agrospolu Hostovice, Agrodružstva Klas Kříčeň, ZD Rosice, ZD Sloupnice nebo ZOD Žichlínek.
„Jedním ze závěrů kulatého stolu by mělo být také nalezení vhodného způsobu propagace a vytvoření pozitivního mediálního obrazu zemědělství. Musíme žákům i jejich rodičům představovat zemědělské školství jako velice perspektivní, hovořit o moderní technice, o satelitem řízených strojích, o mechanizaci, která odbourala většinu těžké práce. Současné zemědělství potřebuje lidi, kteří této vyspělé technice dobře rozumějí a také ji dokáží perfektně ovládat,“ uvádí Václav Kroutil, radní Pardubického kraje pro životní prostředí, zemědělství a venkov.
První krok – určení priorit
Podobné setkání se uskutečnilo už před rokem v Chrudimi. Jedním z jeho konkrétních závěrů bylo rozšíření počtu středních zemědělských škol zařazených do projektu TECHNOhrátky. V letošním, 5. ročníku vzrostl jejich počet dvojnásobně – na čtyři. Akce se uskutečnily, resp. budou se konat v Chrudimi, Chvaleticích, Králíkách a Chroustovicích.
„Věříme, že se účastníkům kulatého stolu podaří najít způsob, jak zlepšit a zefektivnit zemědělské vzdělávání v Pardubickém kraji. Je důležité určit priority –  co může iniciovat krajský odbor školství, jak vylepšit spolupráci základních a středních škol, jak co nejvíce zapojit do podpory zemědělské podniky a v čem by měla spočívat koordinační role profesních organizací,“ připomíná hlavní cíle Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.
Kulatý stůl k zemědělskému vzdělávání se uskuteční ve středu 7. června v sále Jana Kašpara v budově Krajského úřadu v Pardubicích.
Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Další zprávy z kategorie "Vzdělání"

16.1.

Desatero pro rodiče dětí předškolního věku

Materiál Desatero pro rodiče vytvořila pracovní skupina, z řad odborníků na předškolní vzdělávání a pedagogů z praxe, která vytvářela materiál pro pedagogy mateřských škol s názvem Konkretizované očekávané výstupy.

Vzdělání celý článek
10.11.

Univerzita si připomíná události listopadu 1989

Hlavní program probíhá v pátek 13. listopadu a ve středu 18. listopadu proběhne vyhlášení výsledků 57. ročníku sportovních soutěží o Standartu rektora a nejlepších sportovců univerzity v akademickém roce 2014/2015.

Vzdělání celý článek
14.2.

Finanční gramotnost pro školáky

Nový ročník kurzů finanční gramotnosti pro školáky s názvem Abeceda peněz odstartovaly děti z Lanškrouna.

Vzdělání celý článek
25.3.

Psychologové zřejmě na školách zůstanou

Odborníci na lidské a zejména dětské duše pomáhají školákům v pardubických školách se začleněním do kolektivu, radí jim při problémech s vrstevníky, s učením, ale i v případech problémů v rodině či při výběru budoucího povolání.

Vzdělání celý článek
9.1.

Dny otevřených dveří - Univerzita Pardubice

Ve čtvrtek 11. ledna bude zahájena na Univerzitě Pardubice série dnů otevřených dveří.

Vzdělání celý článek
15.5.

Pardubické školky v září přivítají přes 900 dětí

Pardubice přitom seznam školek i počet volných míst každoročně zveřejňují na webu. „Některé děti jejich rodiče přihlásili pouze do jedné školky nejblíže bydliště, jiní si vybrali školku s malou kapacitou,“ vyjmenoval časté příčiny nepřijetí tříletých dětí náměstek Tauber. I přes velký počet nepřijatých dětí však zůstalo do druhého kola šest volných míst v MŠ Lány na Důlku a v MŠ Hostovice.

Vzdělání celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting